Odvzdušnění radiátorů krok za krokem


jak_odvzdušnit_topení

Neustále klesající venkovní teploty a první mrazy nastartovaly topnou sezónu. Jenže pokud jste přípravu na ni podcenili, nebo jste zkrátka zapomněli, pak vás nyní může čekat nepříjemné překvapení v podobě zavzdušněných radiátorů. Ty pak hřejí málo, nebo dokonce vůbec. V takovém případě vám přijde vhod návod na odvzdušnění radiátoru, který najdete v dnešním článku.

Příčinou zavzdušnění jsou vzduchové bubliny, které se do radiátoru dostanou třeba skrze netěsnící sváry trubek nebo při rychlém napouštění vodou. Ať je primární důvod jakýkoliv, je třeba s tím něco udělat. Nejprve zkontrolujte, zda má vaše topení ventil, pokud ne, budete se muset spolehnout na to, že se o odvzdušnění radiátoru postarají sousedé ve vyšších patrech. Jestliže ventilem disponuje, pak už nic nebrání tomu dostat vzduch ven. Jak?

Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele.

1. Domluvte se na hromadném odvzdušnění radiátorů

V panelákových domech je nezbytné, aby všichni obyvatelé na odvzdušnění radiátorů spolupracovali. Po několik nocí je nutné, aby všichni otevřeli termoventily na nejvyšší možnou hodnotu. Tak se dosáhne toho, že vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru, tedy k radiátorům s ručními výpustními ventily.

2. Připravte si nádobu na zachycení vody a hadr

Jakmile bude splněn první krok, přichází na řadu samotné odvzdušnění radiátoru. Zajistěte si k ventilu dobrý přístup a na podlahu pod ním položte silnější hadr. Doporučuje se odvzdušňovat večer, kdy se vypnou čerpadla s výměníkovou vodou, zpravidla okolo 22. hodiny. Topení by však mělo být ještě zahřáté.

jak_odvzdušnit_topení (3)

3. Pomalu uvolněte ventil a vypusťte vzduch

Povolíte-li odvzdušňovací ventil, začne nejprve vycházet vzduch, následně s prskající vodou, kterou zachytávejte do připravené nádoby. V momentě, když začne voda vytékat plynule, jsou vzduchové bubliny pryč.

Čtěte také: JAK POZNAT ZAVZDUŠNĚNÝ RADIÁTOR

4. Při novém pokusu zatopit radiátory zkontrolujte

Následující den po odvzdušnění radiátoru zjistěte, zda už všechna tělesa hřejí naplno a po celé ploše, nebo naopak. Jestliže se i po odvzdušnění nachází na zahřátém radiátoru studená místa, je nutné celý proces zopakovat. Někdy se požadovaného výsledku dosáhne až po několika dnech opakování. jak_odvzdušnit_topení (2)

Názory, rady a tipy, jak odvzdušnit topení se různě liší. Někdo preferuje možnost, kterou jsme vám zde uvedli i my, tedy postarat se o radiátor v době, kdy je vypnuto čerpadlo přivádějící oběhovou vodu. Setkáte se však i se zcela opačným doporučením, a to že odvzdušnění je nejlepší provádět při zcela otevřených ventilech a během dne. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, pamatujte na to, že je třeba postupovat od spodních pater směrem vzhůru.

A pokud se topení nerozjelo naplno ani po několika odvzdušňovacích pokusech, zavolejte raději odborníky. Někdy je na vině i špatně vyprojektovaná soustava, což vyžaduje mnohem náročnější zásahy, než jakým je obyčejné odvzdušnění radiátoru. A nezapomeňte si také přečíst, jak lze za topení výrazně ušetřit, třeba jen tím, že posunete nábytek o pár centimetrů jinam.

 

publikováno: 31. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.