Zavzdušněný radiátor – jak jej poznat a kdy provést odvzdušnění

Zavzdušněný radiátor – jak jej poznat a kdy provést odvzdušnění

O tom, že je dobré čas od času provést odvzdušnění radiátoru, ví snad každý jeho majitel. Proč je vlastně potřeba jej provádět a co je příčinou…

Teplé dny jsou za námi a venkovní teploty se propadly ze dne na den. Doba kdy poprvé zapneme topení se blíží, a s tím i příprava na topnou sezónu, která se bohužel stále podceňuje. Pokud pro vytápění svých rodinných domů nebo bytů využíváte klasické radiátory, dejte si pozor na jejich zavzdušnění. Zavzdušněný radiátor totiž bude topit podstatně méně, než by měl. Za vyhřátí místnosti pak ve výsledku zaplatíte zbytečně moc peněz. Přečtěte si, jak odhalit problém s radiátorem a kdy se pustit do odvzdušnění.

Zdrojem problému jsou vzduchové bubliny

O tom, že je dobré čas od času provést odvzdušnění radiátoru, ví snad každý jeho majitel. Proč je vlastně potřeba jej provádět a co je příčinou problému? Hlavním viníkem jsou vzduchové bubliny, které se do otopného systému dostávají společně s kapalinou. K zavzdušnění tak dochází ke chvíli, kdy probíhá dopouštění do radiátorové sestavy. Je důležité podotknout, že odvzdušňování radiátorů se týká nejen domů a bytů s odběrem tepla od dodavatele, ale také všech s vlastní kotelnou.

Čtěte také: Odvzdušnění radiátoru krok za krokem

Zavzdušněný radiátor poznáte snadno

Do odvzdušňování byste se měli pouštět v případě, kdy se to otopného systému dostanou vzduchové bubliny. Poznáte to poměrně snadno. Pokud topení zapnete na plný výkon, bude na dotek hřát podstatně méně než v minulosti. Indikátorem jsou často i doprovodné zvuky, například šplouchání, za které mohou právě obsažené vzduchové bubliny. Po provedení odvzdušnění, které snadno provedete v několika jednoduchých krocích, problémy s nepříjemnými zvuky a malou výhřevností zpravidla odezní. Pokud ne, je namístě začít hledat závadu v jiné části otopného systému.

Radiátor odvzdušněte, než začne topná sezóna

Právě začínající podzim spojený s poklesem venkovních teplot je ideální pro provedení odvzdušnění radiátorů v bytě nebo domě. Poté, co poprvé zapnete systém vytápění, otestujte všechny radiátory, jejich výhřevnost a funkčnost. Do odvzdušnění se pusťte co nejdříve, vyhnete se zbytečným tepelným ztrátám a přeplácení za energie.

Odvzdušněním radiátorů na začátku topné sezóny však starost o topení nekončí. Zpravidla je potřeba provést odvzdušnění několikrát za topnou sezónu. Odborníci doporučují provádět odvzdušňování alespoň jednou za měsíc. Obecně platí, že čím větší plochu vytápíte a pouštíte do radiátoru větší objem kapaliny, tím častěji budete muset vzduchové bubliny z potrubí vyhnat.

Odvzdušňování radiátoru provádějte i opakovaně

Pokud problémy s výhřevností radiátoru setrvají i po prvním odvzdušnění, nevěste hlavu. Nemusí to hned znamenat, že je závada v jiné části otopné soustavy. Někdy se totiž všechny vzduchové bubliny z potrubí dostanou pryč až po opakovaném odvzdušnění. Nechejte topení několik hodin běžet, a pokud potíže setrvávají, proveďte odvzdušnění znovu. Nebojte se proces zopakovat třeba i třikrát nebo čtyřikrát.

Problém často vyřeší automatické odvzdušňovací ventily

Pokud si s odvzdušňováním radiátorů nechcete dělat těžkou hlavu, investujte do kvalitních odvzdušňovacích ventilů. Ty jsou vybavené mechanickým systémem, který zajišťuje automatické uvolňování vzduchových bublin. Tyto ventily se používají zejména v bytech, které se nachází v nejvyšším nebo předposledním patře bytového domu.

V bytovém domě se na odvzdušnění domluvte společně

Pokud bydlíte v bytovém domě, ve kterém je na stupačku napojeno několik bytů, na procesu odvzdušňování se domluvte společně. Jeden zavzdušněný radiátor totiž může způsobit problémy s ohřevem na celé otopné sestavě. Ve stejnou chvíli by měli majitelé všech bytů spustit topení na plný výkon, díky čemuž se dostane vzduch z nejnižšího patra až nahoru. V dalším kroku by mělo dojít k ručnímu upouštění vzduchu. Odvzdušnění by mělo probíhat ve chvíli, kdy je radiátor teplý.

Přečtěte si také, jak odvzdušňování radiátorů správně provádět a nenechte si ujít další články zaměřené na téma vytápění:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Gasterm servis s.r.o.: plynové kotle, servis a prodej
Potřebujete opravit kotel, vyčistit ho či uvést do…
Město Dolní Bousov: turisticky atraktivní oblast Českého ráje
Turistika i kulturní a společenské vyžit…
DEER BROTHERS s.r.o.
Čištění vodovodů, odpadů, dod…

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...