Okenní parapety jsou důležité pro interiér i exteriér


5621322101_53f4393340

Parapety patří ven i do interiéru a jejich výběr by se rozhodně neměl podceňovat. V kombinaci s okny, dveřmi a podlahou nesmí být rušivým elementem, ale právě naopak – obytné prostory se díky němu mohou stát ještě útulnějšími. Naopak vnější parapet pak musí splňovat nejpřísnější měřítka odolnosti.

 

Funkčnost, kvalita a design jsou tři základní parametry, podle kterých lze snadno vybrat přesně takový parapet, jaký chcete. Venkovní parapety se standardně svou velikostí příliš neliší, s vnitřními už ale můžete „kouzlit“ více. Široké nebo úzké parapety se dají využít jako ideální místo pro dekorace, ve výklencích třeba i jako perfektní místo pro odpočinek s výhledem do krajiny.

I okenní parapety podléhají trendům

Nejznámější a nejpoužívanější barvou je bílá. To v žádném případě není na škodu, ba naopak – jedná se o univerzální barvu, která zapadne do každého interiéru, nebude na sebe zbytečně poutat pozornost a při výměně podlahové krytiny se nemusíte obávat, že by přestal ladit. Trendem ale v poslední době je přizpůsobovat vše takzvaně tón v tónu. Znamená to sjednotit do stejného odstínu jak okna s parapetem a dveřmi, tak i nábytek, podlahy, v obývacích pokojích potahové látky a v kuchyních linky. Dekorů existuje celá řada, takže se nestane, že by vaše požadavky nebyly splněny. Kromě tradičních rozličných imitací dřeva můžete pořídit barvy od jemných krémových, až po výrazné kovové.
Materiál pro vnitřní parapety: plast, laminát, dřevotříska, dřevo

Venkovní parapety musí být odolné6231496736_bc5df65717

Zatímco u vnitřních parapetů je důležité to, aby se snadno udržovaly, byly odolné proti skvrnám a nepoškozovala je vlhkost, na exteriérové jsou kladeny větší požadavky. Kromě zmíněného je to ještě odolnost proti rozmarům počasí, odolávat musí krutým mrazům i agresivním paprskům letního slunce, a v neposlední řadě je potřeba, aby zajišťovali i optimální tepelnou propustnost.
Ven se tedy rozhodně nehodí plastové parapety – vybírejte z materiálů jako je kov, hliník, ale i měď, titanzinek, zinek (pozinkovaný parapet je tou nejlevnější variantou). Honosně působí mramor, kámen nebo ocel. Venkovní parapety můžete zase vybrat podle toho, jaké máte okapy.

Riziko nekvalitních parapetů

Kvalitní okna s levnými parapety nejsou vhodnou kombinací. Po čase mohou začít měnit tvar, různě se kroutit a deformovat, což má za následek jejich uvolňování. Vzniklými prostorami pak uniká teplo a ke zdivu se snadno dostává voda. Spoléhejte tedy jen na spolehlivé výrobce s množstvím pozitivnách referencí.

Do interiéru vybírejte raději širší, než užší parapetové desky. Pokud se okno neotvírá (případně jen na ventilaci) můžete na něm vytvořit zátiší s dekoracemi, fotografiemi, svíčkami, případně příjemné odpočívadlo pro kočky. U výklenků potom klidně i místo pro relaxaci s polštářky a příjemným osvětlením.

publikováno: 24. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.