Okrasné ploty z betonu zaujmou vzhledem a ochrání majetek


Fotolia_37395671_XS

Plot je nedílnou součástí zahrady, navíc u moderních domů se bez něj neobejdete, pokud vyžadujete soukromí. Zapomeňte ale na pletivo, případně jiné nevzhledné materiály, a dejte zahrádce punc v podobě esteticky přijatelného a hlavně také funkčního plotu. Fádní tvary a nudný vzhled nechte nekreativním sousedům, inspirujte se v následujícím článku pohlednějšími variantami, které zaujmou i ochrání.
Jaké jsou však další možnosti, když se nechcete pracně starat o živý plot, který je právě nejčastěji hlavním představitelem okrasných plotů? Jako další alternativa se nabízí dřevo a beton. I když by mohl vzbuzovat nedůvěru kvůli nevýraznému vzhledu, opak je pravdou – i betonový plot může splnit estetické požadavky!

Okrasné ploty – beton pro soukromí

Že pojmy jako dekorace a beton nejdou dohromady? Ale kdeže. Betonové ploty jsou k dostání v široké škále barev a dekorů, častokrát doplněné o další prvky kupříkladu z ocele, kovu nebo dřeva. Na místě nejsou ani obavy z obtížné a namáhavé montáže. Betonové ploty se dodávají buď v podobě sloupků a panelů, které se jednoduše sestaví, nebo pak se složitější montáží, ale o to hezčím vzhledem. Není třeba žádných základů a tak nenastane ani žádné zbytečné zdržení.

Mohutné okrasné betonové ploty mají oproti živým plotům jednu neocenitelnou výhodu – kromě zajištění potřebné míry soukromí jsou také výrazným bezpečnostním prvkem. Už jen při pohledu na pozemek s betonovým plotem místo zeleného musí být jasné, že pro zloděje nebude domek snadným cílem.

ploty

V kombinaci s jinými materiály je beton dobrým řešením – jeho vzhled se tak odlehčí a zároveň působí originálně. Zkombinovat se ale dá i s přírodními prvky, kdy je ideálním řešením vysazení popínavých rostlin.
Nespornou výhodou je dlouhá životnost díky tomu, že je vysoce odolný. Při minimální údržbě vydrží desítky let.

 

Žádná fádnost, nebojte se barev

U prodejců narazíte na dvě základní barvy – šedou a pískovcovou. U druhé zmíněné se natírání rozhodně nehodí, v případě první je však žádoucí. Využít lze klasickou fasádní barvu, což znamená, že v odstínech nejste ničím omezeni. V takovém případě je ale třeba plot čas od času znovu natřít a odpadá tak ona bezúdržbovost.
Další variantou jsou potom samotné okrasné betonové ploty, které už mají přímo požadovanou úpravu – např. do podoby kamene nebo cihel.

 Bydlení bez schodů – moderní bungalov_Fotolia_1966665_XS

Výkvět – riziko betonových plotů

Mnoho majitelů trápí tzv. výkvět, tedy stav, kdy se na povrch dostává volné vápno. Nejčastěji se uvolňuje z lepidla, montážního podkladu, případně je součástí betonového zboží. Jde však jen o dočasnou „kosmetickou“ vadu, protože jinak na plot vliv nemá. Časem je obrousí déšť a vítr a povrch je tak znovu sjednocený. Přírodně ale můžete pomoci použitím vysokotlakého čističe, kdy se do vody přidá stopové množství kyseliny citronové či octové.

I beton umí být elegantní a příjemný. Navíc v případě okrasných plotů se jedná o dobrý kompromis mezi kvalitou, cenou a také ochrannou majetku.

publikováno: 13. 4. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.