Okrasné trávy: Působivý doplněk, který zpestří vaši zahradu


Ostřice

Okrasné trávy jsou nedílným prvkem každé zahrady a jejich popularita neustále stoupá. Traviny vyplňují prázdná místa, tvoří skupinové porosty a skvěle působí i jako solitéry. Jejich pěstování není nijak složité, nevyžadují zvláštní péči, rostou rychle a zpravidla bez problémů přečkají i zimu. Travin či kapradin existuje velké množství. Pojďme se v nich trochu zorientovat a zaměřme se na nejoblíbenější a nejkrásnější trávy, které ozvláštní vaši zahradu.

Okrasné trávy – důležitý je správný výběr a vhodné aranžmá

Rozhodli jste se zpestřit svou zahradu travinami a vytvořit zajímavou kompozici? Než se pustíte do výsadby okrasných trav, měli byste se seznámit s jednotlivými druhy, jejich vlastnostmi i způsobem pěstování. Okrasné trávy se liší barvou, velikostí, tvarem listů i dobou kvetení.

Mezi travinami naleznete drobné jednoleté druhy, na druhé straně existují i mohutné traviny, které dorůstají výšky několika metrů. V první řadě se musíte rozhodnout, k jakým účelům má okrasná tráva sloužit. Často se používají pro zvýraznění dřevin, může být součástí smíšených výsadeb v mísách či zjemní výsadbu trvalek. Některé druhy skvěle vypadají i samostatně jako solitéry. Druhů travin je neskutečně mnoho, pojďme si je rozdělit do několika kategorií a popišme ty nejrozšířenější.

Oblíbené druhy okrasných trav

Tyto druhy travin najdete v mnoha zahradách. Jsou hezké, snadno se udržují a skvěle se hodí k dřevinám a dalším rostlinám pro dotvoření zajímavé kompozice zahrady. 

Kostřava – oblíbené traviny nižšího vzrůstu, které dobře vypadají v létě i zimě. Dosahují výšky cca 30 cm. Existují různé kultivary, oblíbené jsou zejména ty se stříbrnými listy. Kostřav existuje několik, vyhledávané jsou například kostřava sivá, kostřava popelavá či kostřava medvědí.

 Kostřava

Pampová tráva – označuje se také jaké kortadérie či pampas dvoudomý. Patří k nejkrásnějším druhům travin vůbec. Dorůstá výška 1 až 3 metry a hodí se i jako solitéra. Má krásné květenství, v našich klimatických podmínkách je ale její pěstování náročnější. Vyžaduje totiž teplé a chráněné stanoviště. V zimě se musí chránit proti vlhkosti. 

 Pampas

Ostřice – existuje řada ostřic, většina z nich je vhodná i pro pěstování ve vodě. Jedná se o vodomilné rostliny, které vyžadují kyselou půdu a mírný stín. Ostřice rychle rostou a mají krásné sytě zelené listy. Oblíbené jsou kultivary ostřice Grayova, ostřice trojklanná či ostřice novozélandská.

Ostřice 2

Ozdobnice čínská – mezi nejoblíbenější druhy okrasných trav u nás patří bezpochyby ozdobnice čínská. Má přibližně 1,5 m vysoké trsy s proužkovaným stonkem. Vyžaduje teplé stanoviště, živnou vlhčí půdu. V zimě nesnese zamokření, na druhé straně je mrazuvzdorná. Hodí se i jako solitéra.

Ozdobnice čínská

Okrasné trávy, které se hodí do vody

Traviny velmi často doplňují také zahradní jezírka. Druhů krásných trav, které jsou vhodné pro pěstování ve vodě, je celá řada. Zmiňme například orobinec, již zmiňovanou ostřici či skřípinu. Pokud máte zahradní jezírko a chcete jej doplnit travinami, informujte se o vlastnodtech a způsobu pěstování. Některé trávy mají raději hlubokou vodu, jiné mělkou, některé vyžadují polostín, jiné přímý sluneční svit.

 Orobinec

Orobinec (typha)

Impozantní traviny vhodné jako solitéry

Hledáte traviny, které na své zahradě zasadíte samostatně a které na sebe budou svou velikostí a zajímavým vzhledem upozorňovat? Kromě již zmiňované ozdobnice čínské či pampové trávy můžete sáhnout po ovsu, vousatci či kavylu.

Traviny doplní každou zahradu, hodí se do květináčů, do rozlehlých zahrad i do jezírek. Jejich pěstování není složité, je ale důležité vybrat správný druh vzhledem k velikosti a nároků na vlhkost a sluneční svit. Pak se stanou zajímavým doplňkem vašich zahrad.

publikováno: 10. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.