Osvětlení schodiště z praktického i designového hlediska


1310452771_eb396f3b52_1600x900ms

Schodiště není jen nutnou součástí interiéru, dá se ho využít jako jedinečného prvku. Aby bylo vše provedeno precizně, je potřeba při stavbě nebo rekonstrukci je třeba počítat s elektickými rozvody. Jestli však chcete s minimálním úsilím a náklady pro měnit i schody ve starších domcích, pak řešení také existuje: jmenuje se LED pásky a umí téměř zázraky.

 

Osvětleni schodiště je nezbytné, často se však omezuje pouze na jeden nebo dva hlavní světelné zdroje. A to je škoda – prostoru je kolem schodů dostatek, zdi povětšinou prázdné a to je velká výzva pro práci se světly!

Kam umístit osvětlení

Samozřejmostí jsou alespoň dva velké zdroje – nemusí být na začátku a na konci, ale tak, aby schodiště osvětlovaly rovnoměrně. Spíše, než ostré přímé světlo, můžete využít různých stínidel a nasměrování. Na schodišti si nejspíš nebudete číst, proto není třeba ani příliš silných žárovek.

Další doplňková světla už spadají do kategorie těch, jenž tvoří atmosféru a z hlediska funkce se řadí mezi orientační. Je třeba volit je citlivě, aby nepoutala přiliš mnoho pozornosti, ale na druhou stranu aby zaujala. Jak na to?

Osvětlení schodiště tvoří atmosféruFotolia_30686337_XS

Z praktického hlediska je důležité, aby byl osvětlen střed schodu – ideálně každého. Pro tent účel jsou ideální zabudovaná bodová LED světla. A jelikož nejsou náročná na provoz, lze jich využít více. Druhou variantou, která dokáže vytvořit zajímavý efekt, je umístění bodových světel na stěnu ke každému schodu.

Často se využívá podsvětlení jednotlivých stupňů a ještě častěji se lze setkat s použitím osvětlení ob jeden schod – což je však nebezpečné. Zvláště, pokud se po schodech vydáte rozespalí – nehoda je na spadnutí (doslova).

Možnosti nasvícení

  • osvětlení jednotlivých schodů – nejčastěji z podhledu, ale také z přední strany schodu nebo zdrojem ze zdi
  • osvětlení zábradlí – na spodní nebo boční části madla
  • doplňkový zdroj světla – spousta malých LED světel pohromadě umí vytvořit zajímavý efekt a vyprodukuje dostatek světla na to, aby bylo dobře vidět
  • pozor na blikání – jako zdroj světla nejsou taková světla vhodná, navíc nedělají dobře očím a při dlouhodobém působení zanechají stopy i na celkovém stavu organismu
  • pokud se rozhodnete využít senzor pro automatické rozsvěcování, pak vězte, že můžete volit z několika efektů – kromě klasického rozsvícení všech světel najednou je možno zvolit například efekt domina
  • na barvě až tak nezáleží, vyberte, co je příjemné očím - klidně osvětlení do žluta, které se do jiných místností příliš nehodí 

Na osvětlení schodiště si dejte záležet – nejde totiž jen o vzhled, ale hlavně o bezpečnost.

publikováno: 6. 12. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.