Osvětlení zrcadla v koupelně výrazně zvyšuje komfort


Osvětlení zrcadla do koupelny

Koupelna jako většinou bezokenní prostor vyžaduje zvláštní přístup při zařizování osvětlení. Velký důraz by přitom měl být kladen na výběr osvětlení zrcadla v koupelně. U zrcadla trávíme podstatnou část z celkového pobytu v koupelně. Všichni si před ním čistíme zuby, muži se při pohledu do zrcadla holí a žena zase líčí. Proto se výběr osvětlení zrcadla v koupelně nesmí podceňovat. Světlo je naprostým základem a jeho špatná volba může negativně ovlivnit kvalitu dílčích činností, které před zrcadlem provádíme, stejně jako psychickou a emotivní stránku jedince.

Proč je osvětlení zrcadla důležité a jaké má být

Volba kvalitního osvětlení do koupelny nad zrcadlo je velmi důležitá, jelikož zajistí bezproblémové a správné provádění dílčích činností, které před zrcadlem provádíme. Navíc je důležitou součástí osvětlení celé koupelny a má za úkol spolupodílet se na vytváření příjemné a pohodové atmosféry. Při pobytu v koupelně si máme odpočinout po tělesné i psychické stránce a cítit se v celkové pohodě.

A jaké by tedy osvětlení zrcadla v koupelně mělo být? Musí být dostatečně intenzivní, abychom bez problémů viděli detaily svého obličeje a mohli se bez potíží věnovat jeho dílčím částem. Silné osvětlení zabrání pořezání při holení nebo nedokonalému líčení. Současně však musí být světlo měkce rozptýlené tak, aby při pohledu do zrcadla nevytvářelo výrazné stíny a neoslňovalo. Při silném a rozptýleném světle uvidíme svůj obličej ve všech detailech, ovšem bez výrazných kontur a bez nepříjemného oslnění, které by v opačném případě mohlo způsobit bolesti očí.

Barevné podání světla

Při výběru osvětlení do koupelny nad zrcadlo je zapotřebí rovněž přihlížet na barevné podání světla, tedy na jeho teplotu. Tzv. teplota chromatičnosti se udává v Kelvinech (K) a informuje o tom, zda je konkrétní světlo laděné do teplých či studených barev. Zrcadlová světla v koupelně by z hlediska barevného podání měla odpovídat přirozenému dennímu světlu. Tak se zabrání zkreslenému podání, které by mohlo výrazně negativně ovlivnit kvalitu líčení.

Hodnota teploty chromatičnosti by měla odpovídat cca 3000 K, což je teple bílá barva, odpovídající běžnému dennímu svitu. Pokud chceme docílit spíše relaxující atmosféry, volte nižší hodnoty, např. 1200 K odpovídá barvě svíčky. Doporučujeme však volit spíše přirozené světlo pro osvětlení zrcadla v koupelně a teplejší barvy použít pro další, vedlejší osvětlení koupelny.

Osvětlení do koupelny nad zrcadlo

Při výběru osvětlení zrcadla v koupelně narazíte nejčastěji na svítidla, určená pro uložení nad zrcadlo. Zde se používají buď standardní bodová světla se zvýšenou bezpečností ochranou, lepší volbou jsou však nástěnná svítidla, přímo určená pro konkrétní rozměr zrcadla. Díky tomu bude zajištěné rovnoměrné a plnohodnotné osvětlení celého okolí zrcadla.

Kromě osvětlení do koupelny nad zrcadlo se můžete setkat i se svítidly, které zrcadlo osvítí z bočních stran nebo ze spodu. Vzhledem k tomu, že jsou tyto typy vyvíjené přímo za účelem použití v okolí zrcadla, nemusíte mít z jejich použití obavy. V moderních koupelnách se můžete stále častěji setkat s osvětlení po bocích, vytvořeným z několika svítidel po pravé i levé straně zrcadla. Taková svítidla mají ideální rozptýlení světla i dostatečnou intenzitu.

Osvětlení nad zrcadlo v koupelně

Zrcadlo s LED osvětlením

Pokud si nechcete dělat s výběrem konkrétního osvětlení starosti nebo nechcete, aby byly svítidla vidět, můžete dát přednost pořízení zrcadla s LED osvětlením. Takové zrcadlo má systém osvětlení přímo zabudované a vyřešené tak, aby celý prostor dokonale osvítilo. Zrcadlo s LED osvětlením je moderním a hojně se vyskytujícím řešením. Díky nízké energetické náročnosti LED diod rovněž přispívá ke snižování spotřeby elektrické energie.

Na trhu jsou k dostání rovněž samostatná svítidla pro osvětlení zrcadel, složená z řady LED diod. Stejně tak lze zakoupit diodové pásky pro umístění kolem zrcadla, která bývají často doplněny ovládacím prvkem pro možnost změny barvy. Jednoduše si tak můžete podle nálady a aktivity vybrat nejen barevnou teplotu bílé, ale také barevný odstín. Díky tomu si můžete užít příjemný večer ve vaně za relaxujícího modrého osvětlení.

Osvětlení zrcadla v koupelně a bezpečnost

Svítidla, používaná v okolí zrcadla, musí rovněž splňovat normou stanovenou ochranu krytí. Vzhledem ke zvýšené vlhkosti a riziku kontaktu s vodou jsou podmínky pro bezpečnostní ochranu svítidel velmi přísné. Používejte proto jen taková svítidla, která jsou přímo určena pro použití v koupelnách a vyznačují se zvýšenou ochranou krytí. Ta se označuje stupněm ochrany IP, vyjádřeným dvojciferným číslem.

Prostor koupelny je rozdělen do několika zón v závislosti na vzdálenosti od sprchového koutu či vany. Čím blíže k vaně či sprchovému koutu je zrcadlo uloženo, tím vyšší ochranou krytí musí být konkrétní svítidlo vybaveno. Nikdy nepoužívejte svítidla s nižší ochranou IP než 44. Nejvyšší ochrana krytí může být IP 68, taková zařízení mohou být ponořena i přímo ve vodě. Jedná se například o vnitřní osvětlení vířivých van.

Při výběru osvětlení do koupelny nad zrcadlo se zaměřte především na bezpečností prvky a ochranu krytí. Zohledněte také dostatečnou intenzitu a měkkost rozptýlení a barvu světla, která bude odpovídat vašim požadavkům. V neposlední řadě se zaměřte také na vzhled, který by měl korespondovat s celkovým designem vaší koupelny. V současné době je na trhu opravdu velké množství svítidel pro zrcadla, jistě si vyberete takové, které bude splňovat všechny vaše požadavky.

publikováno: 20. 1. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.