Otázky a odpovědi: Jak na pěstování bonsají pro začátečníky


Fotolia_72458394_XS

Bonsaj není zrovna častým společníkem v českých a slovenských domácnostech. Péče je totiž o něco náročnější, než u tradičních druhů, a ne každý chce věnovat čas a úsilí pokojovým rostlinám. Jejich pěstování se tak věnují hlavně nadšenci. Zařadit se mezi ně ale není těžké, protože bonsaje jsou opravdu zajímavým zpestřením domácí zeleně. Není třeba se jich bát – péče je sice náročnější, ale určitě ne nezvládnutelná.

Pro pěstování bonsají je potřeba nastudovat si řadu informací, bez nichž se neobejdete. Finální podoby pak dosahují za 3-6 let.

Jehličnatá nebo raději listnatá bonsaj?

Každá dřevina má specifické vlastnosti jako např. rychlost růstu, schopnost obnovy po řezu nebo přizpůsobivost pro růst v malé misce, a podle toho je třeba vybírat.
Jehličnaté bonsaje během roku nezmění vzhled. Listnáče na podzim opadávají, a tak se během roku mění. To není na škodu, protože barevné podzimní listí působí velmi pěkně a příjemně; a naopak jarní obsypání pupeny zase povzbudí do další etapy života.

 

Bonsaj nebo Penjing? Obojí – jedná se totiž název jedné věci. Bonsaj pochází z japonštinny, penjing z čínštiny a pojmenovávají to samé, tedy miniatutu stromu pěstovanou v míse.
Ikebana – týká se aranžování a úpravy řezaných květin
Suiseki – využívání kamenů, který lze využít při tvorbě zahrady nebo misy. Důležitý je jejich tvar, barva, povrch, stáří a kvalita.

 

Jakou zvolit misku na bonsaj?

Pro misky na bonsaje je charakteristický mělký tvar. To je však také jediná obecná vlastnost, protože každý druh vyžaduje jiné podmínky a je potřeba poradit se už při koupi. Počítejte i s tím, že bonsaj bude po čase potřeba přesadit.
Používá se buď klasický kruhový a oválný tvar misky, ale oblíbený je také podélný. To záleží především na druhu rostliny.

Jaká je základní péče o bonsaj?

Od začátku je třeba myslet na to, že péče o bonsaj je svým způsobem umění. Pokud vyberete vhodné podmínky, máte už z části vyhráno. Dejte pozor, aby bonsaj nebyla blízko topení nebo naopak nestála na průvanu a chladném místě. Potřebuje čerstvý vzduch a dostatek světla. Důležitá je i zálivka. Půda by měla být mírně vlhká a nesmí zcela vysychat. Zalévejte častěji menšími dávkami.
Důležité je složení půdy a hnojení. Vždy vybírejte půdu a přípravky se speciálním složením pro bonsaje.

Jak vytvarovat bonsaj?

Bonsaj se tvaruje buď s pomocí drátu nebo bez něj. Dříve se upřednostňovala jen metoda seřezávání a zastříhávání, v současnosti už se ale pěstitelé nebojí ani drátků. Ty umožňují vytvarovat bonsaj do nejrůznějších tvarů od kořene až po větve. Čím je rostlina pružnější, tím lépe se drátky využívají. Vhodný je měděný nebo hliníkový drátek. Místa, kde je ovinutý, je potřeba bedlivě sledovat, aby nezarůstal do kůry (v některých případech je vhodné drát i podkládat). Vždy se navíjí od nejsilnější části.
Doba, po kterou se tvaruje, je různá: u silných částí až šest měsíců, u tenkých kolem jednoho měsíce.

Zahradní skleník – nezbytnost pro všechny nadšené pěstitele_Fotolia_14804858_XS

Jak zesílit kmen u bonsaje?

Kmen stromu je základ, určuje podobu stromu a měl by být dominantní. V některých případech je však třeba mu pomoci, aby dosáhl své maximální šířky. Růst a zesilování kmene podpoří častější přesazování do větších nádob. U mladých rostlin je prospěšné i pohybování s kmenem v různých směrech.
V některých případech pomáhá omotání dolní části kmene drátem, který začne zarůstat. Poté je třeba jej odmotat, aby strom přirozeně doplnil objem kmenu.

Jak vypěstovat bonsaj na kameni?

Základem jsou dlouhé a silné kořeny, které jednak obepnou kmen, a zároveň budou dosahovat do půdy. Kořeny se budou nacházet pod kamenem zasypány zeminou. Na kámen je třeba položit písek a kousek polyethylenu, který bude zajišťovat vlhkost. Až rostlina přivykne, jak polyethylen, tak písek odstraňte. I v tomto případě je potřeba trpělivost!

Jak správně vybrat a koupit bonsaj?

Bonsaje se prodávají ve dvou variantách: buď jako stromek nebo hotvou bonsaj. Se stromkem si můžete ještě sami vyhrát a dotvořit si ho; bonsaj už má finální podobu.
Vybírejte, aby rostlina vypadala zdravě, měla bohaté listy, silný kmen a bohatý kořenový systém.

Jak změnit tvar bonsaje?

Tvar kmene se mění jen stěží, zejména u složitějších – např. rozdvojených. Tvar koruny se už přizpůsobuje snadněji a záleží jen na pečlivosti stříhání.

Škůdci a nemoci bonsají

Pokud začnou z bonsaje odpadávat listy, nemusí jít o důsledek nemoci nebo napadení škůdci. Změny prostředí jim nevyhovují a reagují právě tímto způsobem. Zasychání větví může způsobovat odvrácení této strany od světla.
Nemocem je vhodnější předcházet, než je řešit. Hmyz je třeba ničit osvědčenou mechanickou metodou. Pokud sáhnete po postřiku, rostlinu můžete přikrýt krabicí z lepenky. Jako prevence proti některým nežádoucím projevům je vhodné přestat rostlinu rosit.

publikováno: 4. 5. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.