Paletový nábytek už není jen řešením z nouze


Paletový nábytek

Trendy v bydlení se mění stejně jako móda v oblékání. Masivní a honosné vybavení obývacího pokoje pozvolna vystřídalo odlehčení, které dosahuje maxima. Jako materiál pro sestavení nábytku se totiž využívají palety, které se staly symbolem moderního vybavení. Využívají se v exteriéru i interiéru a jak už to tak bývá, mají své zastánce i ty, kdo jimi opovrhují.

 

První módní vlna nábytku z palet už opadla. Právě se ale stává dostupnějším a tak i docela častým vybavením zahrad, teras, zahrádek u kaváren nebo domácností. Od jednoduchých kusů se ale přechází ke složitějším a masivnějším konstrukcím.

Proč sáhnout po paletách

Obchody jsou plné nábytku za příznivou cenu, který sice nevydrží věčně, ale svůj úkol splní. Tak proč zvolit právě palety? Jejich výhodou je nejen ještě příznivější cena, ale hlavně to, co mnozí ocení především – originalita. Své představy díky paletám zrealizujete snadněji, než jste si mysleli. Můžete skládat, měnit, rozkládat a přestavovat až k dokonalosti.

Nouzové řešení? Rozhodně ne

Paletový nábytek není žádným zoufalým řešením. V průběhu let si vybudoval dobrou pověst a preferují jej třeba ti, kteří si dávají záležet na stylovém bydlení a originalitě.

Povrch palet potřebuje úpravu
Jednou z nevýhod palet je jejich povrch, kvůli čemuž se nevyhnou důkladné úpravě.
1. Povrch je potřeba obrousit a vyhladit.
2. Při broušení upravte zároveň i hrany do požadovaného tvaru.
3. Jako ochrana proti třískám slouží krycí nátěr nebo vrstva laku.


Úpravě je důležité věnovat se důkladně, protože po nátěru nebo lakování už nebude možno udělat dodatečná vylepšení.

Paletový nábytek

Už první vrstvou nátěru můžete ovlivnit výslednou barvu a kvalitu. Pokud se ale první nátěr nezdaří nebo barva nebude zcela odpovídat představám není potřeba zoufat, protože i taková vada se dá zachránit. Lehkým obroušením po nátěru se totiž docílí patiny, na níž byste jinak museli čekat dlouhá léta.

Palety se dají upravovat jako dřevo. To znamená, že je můžete nechat i tak, jak je koupíte, jen je řeba napustit je přírodními vosky nebo olejem. Zajímavě působí i v barevném provedení.

Jak na paletový nábytek

Pokud za sebou máte nákup palet, pak neváhejte s vytvořením nábytku. Není to nic obtížného!
Pro dobrý výsledek mějte jasnou představu o výsledku. U jednoduchých stolů, taburetů nebo sedaček není potřeba důkladnějších návrhů, ale u složitějších kousků si raději udělejte náčrtek (nebo detailní popis) požadovaného výsledku.

Paletový nábytek se spojuje pomocí hřebíků či háčků. Tak nebude uhýbat a spoje zůstanou na místě. Díky jednoduché konstrukci je složení jednoduché, a pokud nebudete sestavovat pevnosti, pak i rychlé.

Výběr palet vhodných do sestavy

Na první pohled to není zřejmé, ale je to tak: všechny palety nejsou stejné a nábytek se tak může značně lišit.
Například europaleta: její rozměry jsou odvozeny od rozměrů železničních vagonů, tedy 120x80, na výšku má pak14 cm. Může být chemicky ošetřená, což je potřeba zjistit hned při nákupu. Od jiných palet se liší tím, že je ze dvou stran uzavřená.
Podle opotřebení se dělí na europalety rypu A (nejméně opotřebené a tedy vhodné pro další využití. Narazit můžete na tři typy: Europaleta A, B nebo C. Využít se dá hlavně první typ, kde A znamená nepoškození, čistotu a nepřítomnost plísní. Naopak typ C bývá poškozený, neúplný a částo i omšelý.

Váha jedné europalety se pohybuje mezi 22-24kg. Její nosnost je přitom až 1000kg. Při správném ošetření a úpravě není třeba se obávat poškození vlhkostí.

Cena europalety se pohybuje kolem 450Kč. K dostání jsou ale také použité europalety, což určitě není na škodu. Mají specifický vzhled a automaticky se na nich po ošetření objeví patina.

Palety jsou normovány, proto by na sebe měly sedět bez ohledu na výrobce. Kromě rozměrů je dán například i počet hřebíků, jimiž jsou jednotlivá prkna pospojována. Jejich výroba je kontrolována, abšak stále můžete narazit na „padělky," které mohou být nejen nekvalitně zpravocány, ale pro jejich vrobu ani nebylo použito vhodné dřevo.

Co dalšího z europalet

Lavice, pohovky, křesla nebo stoly nejrůznějších velikostí a výšek už nejsou ničím výjimečným. Objevují se ale nové a neotřelé způsoby využití:

- Zavěšení jako podklad pod obraz nebo zrcadlo na zeď.
- Při zavěšení na lana mohou být europalety houpačkami.
- Dnem vzhůru poslouží jako polička.
- Po drobném vylepšení se v nich dají pěstovat okrasné květiny jako v květináčích.
- Poslouží i jako plot pro oddělení prostoru.

Ekologický paletový nábytek

Paletový nábytek bývá prezentován jako ekologické vybavení. Už není jen výsadou alternativních obydlí, která jsou přísně proti meinstreamu, ale objevuje se i v některých korporacích, které se jimi snaží zpříjemnit prostředí.
Palety nebývají nijak upravovány, a tak si sami zvolíte způsob jejich ošetření.
V současnosti není problém narazit na nábytek, který se paletovým designem jen inspiruje, ale je zhotoven stejnou technikou, jako běžný.

Pro výrobu europalet se používají různé druhy dřeva z jehličnanů i listnatých stromů: z dubu, jasanu, olše, smrku, borovce nebo jedle.

Paletový nábytek si můžete nechat i vyrobit

Paletový nábytek je oblíbený i proto, že můžete být sami jeho hlavními designéry a tvůrci. Jednotlivé kusy se dají sestavit až podle velikosti prostoru a upravovat tak, aby přesně zapadly. Se sháněním palet není problém a tak už zbývá jen samotné sestavení.
Pokud se necítíte dostatečně šikovní na to, abyste se do něčeho takového pustili sami, nemusíte zoufat. Poradit by si s nimi měl každý šikovný truhlář.

publikováno: 26. 6. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.