Pavlačový dům: na pavlač se nezapomnělo ani dnes


Fotolia_51183791_XS

Pavlačové domy nebudí příliš mnoho důvěry a jsou považovány za prototyp nejlevnějšího bydlení. Stavěly se u nás už v 19. století a už tenktát byly určeny dělnické třídě. Díky pavlači se ušetřil prostor a náklady na výstavbu se snížily na minimum. Zpravidla se také jednalo o byty s malou výměrou a je s nimi spojena také obrovská nevýhoda většiny pavlačových domů – společná koupelna pro více domácností.

 

Pavlače jsou předsazeny před přední nosnou stěnou a neslouží jen jako přístup do bytů, ale typicky jsou také místem pro setkávání sousedů a v poslední době také prostorem navíc, který se snaží každý maximálně využít.

Dispozice pavlačových domů

Jakožto nejúspornější řešení bydlení mají pavlačové domy svá specifika. Současným požadavkům by byt bez koupelny těžko vyhověl, proto už místnost pro hygienu nechybí. Dříve, když byla společná, a někdy i pro celé patro, měly byty jen dvě místnosti bez zbytečného architektonického vymýšlení. Směrem do pavlače to byla kuchyň, na druhou stranu druhý pokoj, který se mohl využít jako ložnice. Výměry se pohybovaly kolem 30 metrů čtverečních.

Kritické vlastnosti

Nebyla to však absence toalety, co stěžovalo život nejvíce. Sousedské vztahy se dostávaly do fáze, kdy docházelo ke ztrátě soukromí. O každém kroku bylo vědět a z pavlače lidé doslova viděli až do kuchyně. Blízkost se sousedy tak rozhodně nebyla pozitivem, ačkoliv právě odcizení je problémem současných obrovských bytových komplexů...

Pavlačový dům v současnosti

„Pavlačáky" se však potýkaly i s praktickými problémy, z nichž hlavním byl velký únik tepla. Proto se zateplovale a dozdívalo a domy měnily svou tvář. I v současnosti se lze setkat s takovými stavbami – jen už se hledí i na architektonickou stránku a byty tak nejsou uspořádány v nevzhledných jednoduchých bloků.

pavlac3 Zdroj: bobrava-stavebni.cz

Trendem posledních let jsou pak radikální zásahy, kdy z původní stavby zůstávají pouze obvodové zdi. Propojí se několik bytových jednotek, ze kterých se tak stane jeden velký byt, který splňuje požadavky i těch náročnějších.

Modernizované pavlače

Moderní verze pavlačí nejsou zaneřáděné a špinavé, jak si možná představíte. U zrekonstruovaných domů lze i tuto nepopulární součást vyvést v moderním duchu a zajímavě. Pro úspory lze pavlač dobudovat a uzavřít – třeba i dřevem a sklem. Podlaha a schodiště pak v takovém prostředí může být také ze dřeva.

Atmosféra pavlačových domů je pověstná. Stále jsou považovány za bydlení „nižší kategorie," avšak díky řadě rekonstrukcí už často ani nepoznáte, co za byty se za jejich zdmi skrývá.

 

publikováno: 9. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.