Péče o dřevěné ploty vyžaduje pravidelnost


Péče o dřevěný plot vyžaduje pravidelnost

Plot vyznačuje hranice pozemku a může být i estetickým doplňkem domu, k němuž náleží. Aby však i s přibývajícími léty sloužil tak, jak má, je třeba mu věnovat péči. Pravidelnost a důslednost pomáhá, aby dřevěné ploty vypadaly pořád jako nové a bez problémů sloužily účelu, pro který byly pořízeny a postaveny.

 

Dřevěné ploty jsou i přes výskyt nových materiálů oblíbené a vyhledávané. Vypadají dobře a hodí se jak ke starším stavbám, tak k těm, které splňují přísné nároky moderních trendů. Dřevo je ale materiálem poměrně náchylným ke změnám počasí i k případnému poškození, a tak by pozornost, kterou majitel plotu věnuje, neměla končit pouhou výstavbou.

Dřevěné ploty potřebují pravidelné nátěry

Organická povaha dřeva způsobuje, že reakce na okolní podmínky jsou poměrně znatelné. A to je důvod, proč mají dřevěné ploty kratší životnost než ploty z dalších materiálů. Po prvotním postavení je tak určitě nutné laťky ošetřit impregnací a fungicidními napouštědly proti houbám a plísním, které dokážou dřevěné ploty velmi dobře připravit na všechny okolní výkyvy.

Samotné nátěry se doporučuje provádět v několika tenkých vrstvách, ne pouze v jedné silnější. Obecně je interval nátěrů barev udávaný jednou za 2 až 3 roky, ale souvisí to především s povahou prostředí, kde je dřevěný plot postaven.  Lakování probíhá častěji. V nabídce firem jsou také specializované barvy a laky, které obsahují látky dřevo vyživující a podporující jeho odolnost, aby byl dřevěný plot hezký i nepříznivým vlivům odolávající.

Ve stínu dřevěné ploty trpí

Vhodná péče o dřevěné ploty nesouvisí pouze s výběrem příslušných prostředků a s pravidelností prováděných nátěrů, ale také s tím, kde plot stojí či zda jsou laťky seříznuty do špičky či nikoliv. Pokud jsou, pak lépe odtéká voda a neproniká do struktury materiálu.

Dřevěnému plotu také nesvědčí přítomnost vzrostlých stromů a keřů, z nichž se na plot dostávají látky z těchto rostlin, popřípadě hmyz a jiní živočichové. Špatné důsledky má i přítomnost permanentního stínu, co podporuje vznik a výskyt plísní a vlhkosti, což jsou hlavní nepřátelé, s nimiž dřevěné ploty a jejich majitelé bojují.

Kontrola pomáhá předcházet problémům, které dřevěné ploty ničí

I když se na první pohled může zdát, že plot je ve výborném stavu, mohou se na něm nacházet drobné praskliny a poškození, jejichž výskyt může mít nedozírné následky. Proto je vhodné minimálně jednou za čtvrt roku dřevěný plot zkontrolovat, a to nejen očima, ale také dotykem. V případě, že objevíte nesrovnalost, ihned proti ní zakročte. Dřevěné ploty jsou jedny z nejhezčích, ale stojí to trochu námahy a péče.

Průběžná péče pomůže dřevěnému plotu lépe se vyrovnávat s okolními vlivy. Dřevěný plot tak zůstane nejen kvalitní s garantovanou životností, ale také pěkný na pohled, aby mohl být důstojným doplněním vašeho majetku a pozemku.

 

publikováno: 15. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Lenka Válková
12. 5. 2018

Dobrý večer, já si myslím, že je tohle nejen o vkusu, ale také o tom, kde člověk bydlí. Podle toho pak také volí plot. My třeba máme živý plot, ale to protože bydlíme na samotě. Dříve jsme bydleli ve městě, tak jsme kvůli soukromí měli plastový plot. Pokud se nad plastovým plotem rozmýšlíte, mohu vřele doporučit. Někdo si na něj stěžuje, ale my neměli sebemenší problém. Bylo to ale také proto, že jsme si kupovali opravdu kvalitní.