Pečujeme o záclony do obýváku


Jak prát záclony do obýváku? Vyplatí se nepodceňovat speciální prací gely k tomu určené.

Záclony jsou jedním z nejběžnějších textilních bytových doplňků, pomáhají utvořit doma pocit soukromí a navíc zdobí okna. Vyžadují však důkladnou péči, tím spíše, když se v nich s oblibou usazují prachové částečky. Málokdo přesně ví, jak vlastně záclony do obýváku a nejen tam prát, zda je žehlit či jak je sušit. Na všechny tyto stěžejní body péče o záclony se zaměřují následující řádky.

Aby záclony (a obecně všechny bytové textilie) vypadaly dobře, uchovaly si svůj tvar, barvy a vzory, je nutné nedělat při péči o ně žádné chyby. Vůbec nejčastěji dochází k poničení při praní. Zapomeňte na vysoké teploty, dlouhé programy a odstřeďování při vysokých otáčkách. To je špatně. Základem je velká šetrnost, jinak se může stát, že po pracím cyklu vyndáte z pračky zmačkaný kus látky, co vzdáleně připomíná vaše hezké záclony.

Jak záclony do obýváku prát?

Vyplatí se investovat do nákupu speciálního pracího gelu, který je určen jen na záclony. Jeho složení je oproti běžným pracím práškům mnohem šetrnější. Poté samozřejmě záleží na materiálu, z něhož jsou záclony vyrobeny. Nejobvyklejší je 100% polyester, ten však zpravidla nesnese při praní teplotu vyšší než 30 °C. Otáčky při odstřeďování nenastavujte na hodnotu větší jak 500, někdo doporučuje se odstřeďování zcela vyhnout (nebo ho spustit na cca půl minuty) a po ukončení praní vyvěsit záclony třeba nad vanu, aby z nich přebytečná voda vykapala. Je-li vaše pračka vybavena programem šetrného, ručního praní, určitě jej využijte. Každopádně je nikdy nenechávejte v pračce, ihned po skončení pracího cyklu musíte záclony pověsit. A třeba už přímo na okno, kam patří. Vyrovnají se a navíc nádherně provoní byt.

4570147407_d8b5ed8eaaJestliže máte záclony atypického tvaru s krajkami a záhyby a po vyprání není jejich vzhled ideální, prodávají se i tužidla, která požadovaný tvar zafixují poté, co si záclony upravíte dle svých přání. I když je zde popsán obecný postup pro praní v pračce, nic nebrání tomu, abyste si záclony přeprali v ruce. Pamatujte však, že je nesmíte příliš mnout a už vůbec ne drhnout či takto podobně čistit.

„Do běžné pračky na 5 kg prádla vložte pro jedno praní vždy jedny záclony z jednoho okna, ne více.“

O tom, zda záclony žehlit, nebo nežehlit, rozhoduje opět materiál. Zpravidla platí, že stačí je po vyprání pověsit. Pokud se na záclonách nachází krajky a záhyby, které se při praní pomačkaly, pak bude nutné vzhled s pomocí žehličky vylepšit. K tomu použijete textilní kapesník, i tak to ale s teplotou žehlící plochy nepřehánějte.

Čím a jak obnovit zašlý vzhled záclon?

Pokud již mají záclony svůj věk, nebo se nachází v místnostech, kde se kouří či hodně práší, pak je jejich vzhled poměrně zašlý a často ho nevylepší ani vyprání běžným způsobem. V takovém případě se nabízí několik možností. Buď si obstaráte speciální bělidlo na záclony (tekuté či v podobě soli) nebo vyzkoušíte jednu z babských rad. V tomto ohledu se doporučuje nasypat přímo do bubnu pračky jedlou sodu, ostatně, je to obdobné, jako když jsme vám psali o tom, jak drahé prostředky pro úklid můžete nahradit levnými surovinami z kuchyně.

O četnosti praní záclon rozhoduje nejen povaha prostředí, ve kterém se nachází, ale samozřejmě i vaše požadavky na čistotu domova. V běžné domácnosti by se záclony měly měnit (prát) zhruba každé 3 měsíce.

publikováno: 2. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.