G+

 

 

Peřiny a polštáře z přírodních materiálů pro sladké sny


Výběr postele si žádá nekompromisní přístup_Fotolia_28131284_XS

Možná si ještě mnozí pamatují na obrovské duchny, které měly babičky a prababičky, v nichž se tak dobře spalo. Současná doba přináší nové materiály, ovšem ty přírodní mají stále své nezastupitelné místo. Nesou s sebouvýhody i nevýhody, důležité ale je, aby peřiny umožnily klidnou noc, při níž si organismus maximálně odpočine.

 

 

Přírodní materiály se dostaly znovu do popředí hlavně díky snahám o zdravý životní styl. U těchto materiálů se nemusíte starat o to, zda se hodí spíše na léto nebo zimu – většinou totiž mají vlastnosti takové, jež se hodí do každých teplotních podmínek. Vyšší pořizovací cena je tak vyrovnána tím, že nebudete potřebovat více sad.

Peřiny a polštáře z přírodních materiálů

Péřové peřiny

Jsou stále oblíbené, avšak ty z dutého vlákna je pomalu vytlačují. Záleží i na tom, zda je obsah tvořen vrchním či prachovým peřím. Prvně zmíněné je pevnější a poskytuje tak lepší oporu – hodí se tedy více do polštářů. Prachové peří bývá nejčastěji z kachen nebo hus, jimž poskytuje perfektní tepelnou izolaci. A přesně tak poslouží i vám – zahřeje dokonale. Často můžete narazit i na kombinaci obojího, většinou v poměru 80:20. Vynikají dlouhou životností, od čehož se ale odvíjí i cena. Komplet peřiny a polštáře pořídíte od dvou tisíc korun. Prát je můžete i doma, ovšem je třeba pořádného vysušení.
Při výběru se zaměřte na kvalitu prošití. Jestliže je přikrývka prošita jen na několika málo místech, v průběhu používání se bude peří seskupovat jen do těchto prostorů.

Ovčí rouno (či srst z čehokoliv jiného)

Uspokojí ty, kteří si zakládají na čistých přírodních materiálech. Jedná se však o poměrně kontroverzní lůžkovinu: jedni si ji nemohou vynachválit kvůli tomu, jak skvěle hřeje, jiní jí opovrhují z důvodu roztočů a špíny. Peřiny z ovčího rouna uchovávají přirozené teplo a právě kvůli tomu bývají často doporučovány revmatikům a osobám s poruchami pohybového ústrojí. Jakmile však jen trochu navlhnou (dokáží pohltit vodu až do 35% své hmotnosti), začnou vydávat nepříjemný zápach. Také čištění není snadné – používají se speciální přípravky, a to jen na dražší varianty. Ty levnější lze pořídit od tisícikoruny, jedinou možností údržby je však pouze větrání.
U přikrývek toho materiálu odpadne starost o sady jednotlivě na zimu a na léto. Snadno se přizpůsobují, takže v létě se pod nimi nezpotíte a v zimě vám naopak nebude chladno, protože pomáhají udržovat stálou tělesnou teplotu.  

 2104072045_125efe42fd

Alternativou k ovčímu rounu je srst z velbloudů, jež je mnohem lehčí. Shání se ale obtížně a navíc i cenově je opět o něco výše. Pokud ale neváháte zaplatit za komfort, pak není nejmenších pochybností o správnosti volby. Vysokou hřejivost, jemnost a lehkost má také srst z lamy nebo angorské kozy. Tady se cena pohybuje už ale nad hranicí desíti tisíc korun.

Další materiály

Poměrně novým materiálem je bambus, který se vyznačuje jemností, pevností a schopností pohlcovat vlhkost. V kombinaci s bavlnou tak zajišťuje vysoký komfort. Sama bavlna se pak také používá nejen jako povrchový, ale i výplňový materiál. Společně s hedvábím se hodí ale hlavně pro letní měsíce nebo do teplejšího klimatu. Vůbec nejdražším materiálem je kašmír.

Ať si vyberete kterýkoliv materiál, důležité je, abyste se v něm cítili příjemně. Jen tak si užijete klidnou noc a organismu bude dopřána pořádná regenerace.

publikováno: 10. 11. 2012
přečteno: 889×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...