Peřiny z umělých vláken ocení hlavně alergici


43938899_0ddf3165c8

Hit lůžkovin z umělého materiálu pomalu ustupuje do pozadí, stále jsou zde však tací, kteří na tento materiál nedají dopustit. Jejich princip je stejný, jako u přírodních materiálů: musí mít co nejlepší schopnost udržet pod přikrývkou nehybný vzduch. Nejsilnějším argumentem pro pořízení peřin z umělých materiálů je cena, jednoduchost údržby. Navíc je ocení i citliví alergici.

 

Izolační vlastnosti přikrývek z umělých materiálů jsou skvělé, a to i přesto, že jsou mnohem lehčí, než ty z přírodních. Umělých vláken existuje několik druhů s unikátními vlastnostmi. Výrobci je často kombinují, aby dosáhli maximálního komfortu a zákazník tak byl vždy spokojen.

Přikrývky z umělého vlákna

Duté polyesterové vlákno

Je nejpoužívanějším umělým vláknem, protože téměř dokonale napodobuje přírodní materiály. Dává pocit péřových lůžkovin, přesto se velmi snadno pere a udržuje. Materiál si můžete představit jako duté trubičky připomínající makarony, jejichž hřejivost je ovlivněna tvarem, položením a samozřejmě množstvím. Jsou velmi vzdušné a nadýchané, takže tělo jakoby obejmou. Ani u přikrývek z dutého vlákna se ale nevyplatí šetřit, i když jsou k sehnání i v ceně kolem pětiset korun. Aby výrobce dosáhl na takovou částku, logicky musí někde ubrat – a většinou zapláče kvalita. Po vyprání pak ze sušičky nevytáhnete příjemnou přikrývku, ale chuchvalec vláken, pod nímž se bude dát spát jen stěží. Duté polyesterové vlákno sice stárne velmi pomalu, ovšem splasknutí přichází už po několika letech používání.

Silikonizovaná vlákna

Od výše zmíněných se liší povrchovou úpravou, která zajišťuje extrémní měkkost, pružnost a uhlazuje nerovnosti. Přikrývka je tak ještě více „vláčná“ a těsně přilne k tělu. Úprava povrchu silikonem také zajišťuje lepší stabilitu, takže při praní je menší riziku seskupení vláken do chumlů. Pořizovací cena je o něco vyšší, ovšem lůžkoviny z tohoto materiálu jsou stále levnější, než z přírodního.

Plné (kuličkové) vlákno

Vlákna jsou u tohoto druhu smotána do kuliček a používají se hlavně pro výrobu polštářů. Mají lepší tvarovou paměť a poskytnou větší oporu. Také nehrozí splasknutí, protože po každém natřepání se vrátí jeho měkkost a nadýchanost. Má vysoce užité vlastnosti včetně snadné údržby.

69411058_f7824563c4 

Spirálovitě stočená vlákna

Jejich hlavní devízou je vyšší hřejivost, neboť v peřině tvoří větší vzduchové kapsy. Jejich rozmístění je rovnoměrné a vynikají i velkou pružností. Ostatní vlastnosti jsou stejné jako u polyesterových vláken, takže komfort je zaručen.

Povrch přikrývek a polštářů z umělých vláken je zpravidla tvořen kombinací bavlny a polyesteru. Prolínání náplně pak zabraňuje tenká vrstva netkané textilie. Některé lůžkoviny disponují i zipem, díky němuž můžete sami regulovat množství výplně, takže v případě, že máte rádi vyšší polštáře nebo silnější přikrývky, snadno můžete materiál koupit a doplnit.

 

 

publikováno: 14. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.