Pěstování bonsají pro začátečníky aneb dálný východ u vás doma


pěstování bonsají pro začátečníky: bonsaje mohou být listnaté i jehličnaté, malé i velké, barevné, světlé i tmavé, ale nikdy ne nenápadná. Poutají pozornost a jejich dlouhověkost je pověstná.

Bonsaje, laickým pohledem zakrslé stromky v květináčích, v sobě nesou umění miniaturizace stromů v mísách. Tak zní i význam slova „bonsaj." Tyto rostliny jsou speciálními technikami formovány tak, aby proporcemi vznikl dojem starobylého stromu. Zdobit mohou interiéry či venkovní zahrádku. Možná i vy propadnete zajímavému umění upravování bonsají.

 


Než se ale pustíte do kouzlení s nůžkami, je třeba vypěstovat kvalitní základ, tedy zdravou a silnou rostlinu. Ne každý se totiž spokojí s koupeným a vytvarovaným stromkem. Vytvořit své vlastní unikátní dílo však není jednoduché.

Kde se vzaly bonsaje?

Historie výskytu a původu bonsají (nebo vůbec jejnich prvopočátků) není jednoznačná a jistá.
S největší pravděpodobností to byli Číňané, kteří začali s miniaturizací jako první. Kromě stromů pak zmenšovali i další prvky zahrádek a vytvářeli tak malé krajiny. Podle legendy se objevovaly údajně už kolem roku 206 před naším letopočtem, kdy nechala dynastie Han vytvořit miniaturu krajiny své říše.
Ke slávě přišly bonsaje až s Japonci o mnoho století později, když je do země přinesli mniši. Rozmach nastal nejvíce ve 14. století, kdy došlo k velkému rozšíření mezi společenskými vrstvami. Evropě byly bonsaje předsravny až v 19. století. Dnes už zdobí řadu interiérů i zahrad, však stále jsou vnímány jako něco zajímavého a neobvyklého.

Jaké druhy stromů se používají pro vytvoření bonsají? Javor dlanitolistý, japonský, okrouhlolistý či buergerův. Použitelná je bříza, buk, dub, fuchsie, skalník, tlustice a další.  Šlechtit na bonsaje lze i jehličnaté druhy, např. smrky nebo borovice.

Sami si pak můžete vytvořit nové bonsaje štěpováním těchto druhů. 

Kombinace umění, pěstitelství i terapie

Dnes už nemusí bonsaje přivážet vojáci vracející se z východu. Koupíte je v květinářství nebo zahradních centrech. Můžete si je ale i sami vypěstovat ze semen.
Mají různé velikosti, jsou rozličně bohaté. Na první pohled však nepoznáte, jak se rostlině daří, jak je silná a odolná. Proto vybírejte raději spolehlivá místa a prodejce.
V čem je bonsaj tak specifická? Kombinuje v sobě pěstitelství, protože vyžaduje více pozornosti, než běžná a tradiční „pokojovka." Péče o ni je spíše terapií a způsobem relaxace. I to bývá důvodem, proč si ji někteří 

Bonsaje do interiéru i na zahradu?

Venkovní a pokojové bonsaje se vizuálně liší velikostí. Na zahradě tak lze formovat větší a rozložitější druhy. Velké bonsaje dosahují výšky kolem jednoho metru, ty nejmenší naopak mají kolem 5cm. Každý druh potřebuje specifické podmínky a například venkovním bonsajím se nemůže dařit v uzavřeném prostředí.
Důležité je tak vybrat vhodné místo, na nějž je potřeba zeptat se ihned při koupi semen nebo rostliny.

Chcete zkusit něco nového a nezvyklého? pěstování bonsají pro začátečníky nemusí být zrovna obtížné, pokud zvolíte správný druh.

Podmínky pro pěstování bonsají

Některá pravidla jsou obecná a dají se použít pro pěstování na zahrádce i pro pěstování v místnosti. Například výběr místa. V obou případech je třeba, aby bonsaj měla dostatek světla po ránu a stín k večeru. Neplatí to však pro všechny druhy bez výjimek, proto je potřeba znát dobře svůj druh. Pokud pěstujete bonsaj na stinném místě v bytě, počítejte s tím, že se bude natahovat po světle. Proto je třeba otáčet ji v pravidelných intervalech, aby se růst vyrovnal.

Bonsajím nevyhovují extrémní teploty. Chraňte je před výhní od okna nebo topení a také pozor na chladný průvan a nízké teploty. V našich podmínkách ale platí, že se venkovním bonsajím příliš nedaří (už jen proto, že se jedná o subtropické a topické rostliny). Do zdejších klimatických podmínek patří např. 

Bonsajím se daří na světlých místech Někdy je dokonce vhodné zřídit i dodatečné osvětlení. S ním by se to ale nemělo přehánět a svítit rostlinám třeba jen v zimě, kdy je světla opravdu málo. Jako umělé světlo jsou ideální zářivky denního světla.

Co je dobré znát a vědět

  • Bonsaje se dělí na druhy například podle tvaru kmene, typu kůry, umístění kořene, počtu kmenů z jednoho kořene, aj. 
  • Běžná vlhkost v bytech je pro pěstování bonsají nedostatečná a většinou se jim v ní nedaří.
  • Naopak světla je zase málo, což se dá řešit umělým osvětlením.
  • Pěstování větších bonsají je snažší, než péče o miniatury.
  • Kromě nůžek se pro tvarování používají i dráty a drátky.
  • Ze semen se pěstují jen tropické a subtropické druhy. 

Nevěříte-li svým pěstitelským schopnostem, vždy existuje možnost zakoupení vzrostlé bonsaje. Tu už jen dotvoříte a budete udržovat v požadované formě.

publikováno: 27. 4. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.