Pěstování bonsají pro začátečníky: základy péče

Pěstování bonsají pro začátečníky: základy péče

Bonsaje nenajdete v každém obývacím pokoji, proto základy péče nejsou tak známé. A že toho vyžadují o něco víc, než běžné pokojovky? To je samozřejmě pravda, ale také jeden z důvodů, proč si je lidé pořizují. Není se ale čeho bát, protože nadchnout se pro pětování bonsají je snadné.

Exotika má mnoho podob. Jednou z nich jsou i bonsaje, které už uchvátili mnoho pěstitelů po celém světě. Kousek atmosféry Východu si můžete dokonce vypěstovat od samého začátku i v místních podmínkách. 

Pěstování bonsají ze semene

Složitá cesta, pro níž by se měli rozhodnout až zkušenější pěstitelé. Má však nesporné výhody. Pomineme-li potěšení z růstu bonsaje od počátku, lze si rostlinu přizpůsobovat ku obrazu svému. Nehledejte žádná semena bonsají, ale jen stromků, z nichž se kultivací stávají požadované miniatury. Nejlepší je, když se při pěstování udržují stejné podmínky jako v přírodě – tedy střídání teplot nebo vlhkost odpovídajících danému ročnímu období. Důležitá je tak volba odpovídajících rostlin pro dané klima – pamatujte, že v mírném pásmu se tak bude dařit nejlépe stromům, jež se v něm běžně vyskytují.

Semena mají pevný obal a je potřeba podrobit je stratifikaci. Jedná se o technologii umožňující klíčení nebo umožňující vlastnosti klíčení ovlivnit.
Musí se připravit půda. Měla by se skládat ze dvou dílů humusu, jednoho dílu písku a v nádobě nesmí chybet drenážní otvor.
Vhodná teplota pro pěstování: 20 – 25°C. Půdu je nutno udržovat mírně vlhkou, nikdy by neměla bysychat a neměla by být ani příliš mokrá.
Bonsaje se přesazují do nádobek po jednom. Jejich častější přesazování pak napomáhá k růstu bohatšího kořenového systému. Nic se ale nemá přehánět a je třeba zacházet s nimi opatrně.
Nové rostliny lze získat i při štěpování bonsaje a z výhonků vypěstovat další.

Jak dělit a tvarovat kmen bonsaje – první řez

Využívá se tvarovací drát, jimž se omotáním fixuje kmen či větve do požadovaného tvaru

Pro to, aby se koruna bonsaje začala tvarovat do požadované podoby, je potřeba mít jasnou představu a důkladně ji promyslet. Odřezané větvičky jsou ztraceny a u mladé rostliny, kterou je třeba vytvarovat, mrzí o to více.

Korunu a kmen se doporučuje seřezávat v poměru 2:7. Přednostně se odstraňují silné větve, protože se hůře tvarují drátem. Postranní větve se směřují vodorovně se zemí. Je vhodné, aby ve přední části kmene nebyly žádné silné větve, spodní část kmene by měla být bez větví. Další větve by neměly stát nad sebou a stínit si.

Řez bonsaje začíná zkrácením kmene tak, aby novým vrcholem byla jedna z větví. Směr jejího růstu se následně koriguje tvarovacím drátem. Koruna se tvaruje podobně jako živý plot. Žádná větev by se ale neměla dotýkat jiné. Řídká koruna je zde žádoucí. 

Při drátování pozor na zařezíní drátu do kůry. U každého druhu bonsaje je rychlost růstu jiná, a proto je bedlivě sledujte.

Také u bonsají platí, že čím jsou mladší, tím jsou tvárnější. Ohled se musí brát na vegetační období, při němž je růst mnohem rychlejší (a hrozí rychlé zarůstání drátu).
Po žezu nechte rostlině dostatečně dlouhý čas na "vzpamatování se", protože se jedná o velmi výrazný zásah.

TIP: Drát se dá využít i při tvarování už vzrostlejších bonsají.

Fotolia_49961855_XS

Umístění bonsají

Jak už bylo uvedeno (článek Dálný východ u vás doma), pro zahrádky vybírejte stromy, kterým vyhovují místním podmínkám. Po exotičtější variantě bonsaje je možno sáhnout v případě umístění do interiéru.
V místnostech jsou přeci jen menší teplotní výkyvy a nehrozí ani ohrožení náročnějšími přírodními podmínkami. Pěstování v interiéru ale také není bez problémů. Na vině bývá nevhodná teplota, vlhkost nebo světlo.
V prodejnách jsou k dostání už vyšlechtěné druhy, jež jsou k těmto podmínkám odolnější. Mylná je ale představa aklimatizace vzrostlé subtropické bonsaje na „obývákové" podmínky. Takový nápad nemůže skončit dobře.

Péče o bonsaje v létě a v zimě

Bonsajím vyhovuje letní klima, složitější to s nimi bývá v zimě. Venkovní bonsaje na zimu v žádném případě nepřesunujte do vnitřního prostoru. Teplo by způsobilo, že by v zimě – tedy v době, kdy mají vegetační klid – začali růst nové výhonky a celá rostlina by se probudila. Stačí je ochránit před silnými mrazy a ledovým větrem. Ostatním druhům by mělo postačit ochránit kořeny (zapuštěním misky do země) a obestláním například slámou jako izolací.
Citlivější druhy (je nutno zjistit si zvláštní požadavky zrovna vaší bonsaje) jistě ocení mírně vyhřátý skleník.

Bonsaje si pořizují hlavně nadšení pěstitelé nebo fanoušci východních kultur, kteří o bonsajích načerpávají znalosti dlouhodobě. Nebojte se ponořit do umění pěstování bonsají a nastudovat o fascinujících miniaturách více!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...