Pěstování bonsají pro začátečníky: základy péče


Fotolia_32008286_XS

Bonsaje nenajdete v každém obývacím pokoji, proto základy péče nejsou tak známé. A že toho vyžadují o něco víc, než běžné pokojovky? To je samozřejmě pravda, ale také jeden z důvodů, proč si je lidé pořizují. Není se ale čeho bát, protože nadchnout se pro pětování bonsají je snadné.

Exotika má mnoho podob. Jednou z nich jsou i bonsaje, které už uchvátili mnoho pěstitelů po celém světě. Kousek atmosféry Východu si můžete dokonce vypěstovat od samého začátku i v místních podmínkách. 

Pěstování bonsají ze semene

Složitá cesta, pro níž by se měli rozhodnout až zkušenější pěstitelé. Má však nesporné výhody. Pomineme-li potěšení z růstu bonsaje od počátku, lze si rostlinu přizpůsobovat ku obrazu svému. Nehledejte žádná semena bonsají, ale jen stromků, z nichž se kultivací stávají požadované miniatury. Nejlepší je, když se při pěstování udržují stejné podmínky jako v přírodě – tedy střídání teplot nebo vlhkost odpovídajících danému ročnímu období. Důležitá je tak volba odpovídajících rostlin pro dané klima – pamatujte, že v mírném pásmu se tak bude dařit nejlépe stromům, jež se v něm běžně vyskytují.

Semena mají pevný obal a je potřeba podrobit je stratifikaci. Jedná se o technologii umožňující klíčení nebo umožňující vlastnosti klíčení ovlivnit.
Musí se připravit půda. Měla by se skládat ze dvou dílů humusu, jednoho dílu písku a v nádobě nesmí chybet drenážní otvor.
Vhodná teplota pro pěstování: 20 – 25°C. Půdu je nutno udržovat mírně vlhkou, nikdy by neměla bysychat a neměla by být ani příliš mokrá.
Bonsaje se přesazují do nádobek po jednom. Jejich častější přesazování pak napomáhá k růstu bohatšího kořenového systému. Nic se ale nemá přehánět a je třeba zacházet s nimi opatrně.
Nové rostliny lze získat i při štěpování bonsaje a z výhonků vypěstovat další.

Jak dělit a tvarovat kmen bonsaje – první řez

Využívá se tvarovací drát, jimž se omotáním fixuje kmen či větve do požadovaného tvaru

Pro to, aby se koruna bonsaje začala tvarovat do požadované podoby, je potřeba mít jasnou představu a důkladně ji promyslet. Odřezané větvičky jsou ztraceny a u mladé rostliny, kterou je třeba vytvarovat, mrzí o to více.

Korunu a kmen se doporučuje seřezávat v poměru 2:7. Přednostně se odstraňují silné větve, protože se hůře tvarují drátem. Postranní větve se směřují vodorovně se zemí. Je vhodné, aby ve přední části kmene nebyly žádné silné větve, spodní část kmene by měla být bez větví. Další větve by neměly stát nad sebou a stínit si.

Řez bonsaje začíná zkrácením kmene tak, aby novým vrcholem byla jedna z větví. Směr jejího růstu se následně koriguje tvarovacím drátem. Koruna se tvaruje podobně jako živý plot. Žádná větev by se ale neměla dotýkat jiné. Řídká koruna je zde žádoucí. 

Při drátování pozor na zařezíní drátu do kůry. U každého druhu bonsaje je rychlost růstu jiná, a proto je bedlivě sledujte.

Také u bonsají platí, že čím jsou mladší, tím jsou tvárnější. Ohled se musí brát na vegetační období, při němž je růst mnohem rychlejší (a hrozí rychlé zarůstání drátu).
Po žezu nechte rostlině dostatečně dlouhý čas na "vzpamatování se", protože se jedná o velmi výrazný zásah.

TIP: Drát se dá využít i při tvarování už vzrostlejších bonsají.

Fotolia_49961855_XS

Umístění bonsají

Jak už bylo uvedeno (článek Dálný východ u vás doma), pro zahrádky vybírejte stromy, kterým vyhovují místním podmínkám. Po exotičtější variantě bonsaje je možno sáhnout v případě umístění do interiéru.
V místnostech jsou přeci jen menší teplotní výkyvy a nehrozí ani ohrožení náročnějšími přírodními podmínkami. Pěstování v interiéru ale také není bez problémů. Na vině bývá nevhodná teplota, vlhkost nebo světlo.
V prodejnách jsou k dostání už vyšlechtěné druhy, jež jsou k těmto podmínkám odolnější. Mylná je ale představa aklimatizace vzrostlé subtropické bonsaje na „obývákové" podmínky. Takový nápad nemůže skončit dobře.

Péče o bonsaje v létě a v zimě

Bonsajím vyhovuje letní klima, složitější to s nimi bývá v zimě. Venkovní bonsaje na zimu v žádném případě nepřesunujte do vnitřního prostoru. Teplo by způsobilo, že by v zimě – tedy v době, kdy mají vegetační klid – začali růst nové výhonky a celá rostlina by se probudila. Stačí je ochránit před silnými mrazy a ledovým větrem. Ostatním druhům by mělo postačit ochránit kořeny (zapuštěním misky do země) a obestláním například slámou jako izolací.
Citlivější druhy (je nutno zjistit si zvláštní požadavky zrovna vaší bonsaje) jistě ocení mírně vyhřátý skleník.

Bonsaje si pořizují hlavně nadšení pěstitelé nebo fanoušci východních kultur, kteří o bonsajích načerpávají znalosti dlouhodobě. Nebojte se ponořit do umění pěstování bonsají a nastudovat o fascinujících miniaturách více!

publikováno: 1. 5. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.