Pěstování bonsají pro začátečníky aneb dálný východ u vás doma

Pěstování bonsají pro začátečníky aneb dálný východ u vás doma

Bonsaje, laickým pohledem zakrslé stromky v květináčích, v sobě nesou umění miniaturizace stromů v mísách. Tak zní i význam slova „bonsaj." Tyto rostliny jsou speciálními technikami formovány tak, aby proporcemi vznikl dojem starobylého stromu. Zdobit mohou interiéry či venkovní zahrádku. Možná i vy propadnete zajímavému umění upravování bonsají.

 


Než se ale pustíte do kouzlení s nůžkami, je třeba vypěstovat kvalitní základ, tedy zdravou a silnou rostlinu. Ne každý se totiž spokojí s koupeným a vytvarovaným stromkem. Vytvořit své vlastní unikátní dílo však není jednoduché.

Kde se vzaly bonsaje?

Historie výskytu a původu bonsají (nebo vůbec jejnich prvopočátků) není jednoznačná a jistá.
S největší pravděpodobností to byli Číňané, kteří začali s miniaturizací jako první. Kromě stromů pak zmenšovali i další prvky zahrádek a vytvářeli tak malé krajiny. Podle legendy se objevovaly údajně už kolem roku 206 před naším letopočtem, kdy nechala dynastie Han vytvořit miniaturu krajiny své říše.
Ke slávě přišly bonsaje až s Japonci o mnoho století později, když je do země přinesli mniši. Rozmach nastal nejvíce ve 14. století, kdy došlo k velkému rozšíření mezi společenskými vrstvami. Evropě byly bonsaje předsravny až v 19. století. Dnes už zdobí řadu interiérů i zahrad, však stále jsou vnímány jako něco zajímavého a neobvyklého.

Jaké druhy stromů se používají pro vytvoření bonsají? Javor dlanitolistý, japonský, okrouhlolistý či buergerův. Použitelná je bříza, buk, dub, fuchsie, skalník, tlustice a další.  Šlechtit na bonsaje lze i jehličnaté druhy, např. smrky nebo borovice.

Sami si pak můžete vytvořit nové bonsaje štěpováním těchto druhů. 

Kombinace umění, pěstitelství i terapie

Dnes už nemusí bonsaje přivážet vojáci vracející se z východu. Koupíte je v květinářství nebo zahradních centrech. Můžete si je ale i sami vypěstovat ze semen.
Mají různé velikosti, jsou rozličně bohaté. Na první pohled však nepoznáte, jak se rostlině daří, jak je silná a odolná. Proto vybírejte raději spolehlivá místa a prodejce.
V čem je bonsaj tak specifická? Kombinuje v sobě pěstitelství, protože vyžaduje více pozornosti, než běžná a tradiční „pokojovka." Péče o ni je spíše terapií a způsobem relaxace. I to bývá důvodem, proč si ji někteří 

Bonsaje do interiéru i na zahradu?

Venkovní a pokojové bonsaje se vizuálně liší velikostí. Na zahradě tak lze formovat větší a rozložitější druhy. Velké bonsaje dosahují výšky kolem jednoho metru, ty nejmenší naopak mají kolem 5cm. Každý druh potřebuje specifické podmínky a například venkovním bonsajím se nemůže dařit v uzavřeném prostředí.
Důležité je tak vybrat vhodné místo, na nějž je potřeba zeptat se ihned při koupi semen nebo rostliny.

Chcete zkusit něco nového a nezvyklého? pěstování bonsají pro začátečníky nemusí být zrovna obtížné, pokud zvolíte správný druh.

Podmínky pro pěstování bonsají

Některá pravidla jsou obecná a dají se použít pro pěstování na zahrádce i pro pěstování v místnosti. Například výběr místa. V obou případech je třeba, aby bonsaj měla dostatek světla po ránu a stín k večeru. Neplatí to však pro všechny druhy bez výjimek, proto je potřeba znát dobře svůj druh. Pokud pěstujete bonsaj na stinném místě v bytě, počítejte s tím, že se bude natahovat po světle. Proto je třeba otáčet ji v pravidelných intervalech, aby se růst vyrovnal.

Bonsajím nevyhovují extrémní teploty. Chraňte je před výhní od okna nebo topení a také pozor na chladný průvan a nízké teploty. V našich podmínkách ale platí, že se venkovním bonsajím příliš nedaří (už jen proto, že se jedná o subtropické a topické rostliny). Do zdejších klimatických podmínek patří např. 

Bonsajím se daří na světlých místech Někdy je dokonce vhodné zřídit i dodatečné osvětlení. S ním by se to ale nemělo přehánět a svítit rostlinám třeba jen v zimě, kdy je světla opravdu málo. Jako umělé světlo jsou ideální zářivky denního světla.

Co je dobré znát a vědět

  • Bonsaje se dělí na druhy například podle tvaru kmene, typu kůry, umístění kořene, počtu kmenů z jednoho kořene, aj. 
  • Běžná vlhkost v bytech je pro pěstování bonsají nedostatečná a většinou se jim v ní nedaří.
  • Naopak světla je zase málo, což se dá řešit umělým osvětlením.
  • Pěstování větších bonsají je snažší, než péče o miniatury.
  • Kromě nůžek se pro tvarování používají i dráty a drátky.
  • Ze semen se pěstují jen tropické a subtropické druhy. 

Nevěříte-li svým pěstitelským schopnostem, vždy existuje možnost zakoupení vzrostlé bonsaje. Tu už jen dotvoříte a budete udržovat v požadované formě.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

5 tipů, jak vylepšit sprchový kout s nízkými náklady

Souhlasím, že drobné úpravy mohou výrazně zlepšit komfort a vzhled koupelny bez nutnosti rozsáhlé rekonstrukce...

Vadí vám vzduch z klimatizace? Pořiďte si stropní chlazení

Znám, mám nainstalovanou klimastěnu a už bych si klimatizaci v životě nepořídil.

Ložnice v roce 2025: Tipy redakce, jak ji zútulnit a být trendy

Fajn článek, líbí se mi, že redakce myslí i na praktičnost, nejen na design. Ložnice je za mě fakt jedna z nej...

Okno je okem vašeho domova: Co obnáší realizace nových oken?

Když si plánujete nová okna, nehleďte jen na vzhled, ideální je mít po ruce prověřeného dodavatele. Levné firm...

Dejte své koupelně novou tvář díky rekonstrukci bytového jádra

Článek přesně vystihuje, jak velký rozdíl dokáže udělat rekonstrukce bytového jádra, nová koupelna je jako nov...

Tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy – kdo má zkušenosti?

Hele, narazili jsme teď na něco, co se jmenuje tarif LÉTO–ZIMA od Armex Energy. Zní to do...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Tak to máte pech, já ale neočekávám, že bych měl takovou kliku a zrovna trefil kuchyni �...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme u nich kuchyň objednávali už v březnu, takže jsme tu soutěž zaznamenali až doda...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Co je to izolační EPDB fólie a kde má své využití

Představte si materiál, který ochrání střechu i základy před vlhkostí a vydrží déle než běžné izolační vrstvy. EPDB fólie taková je. Dokáže vám zajistit kombinaci odolnosti a praktičnosti. V článku objevíte jej...

Doménou zámečníka nejsou jen zámky: Musí být precizní a rychlý v práci s kovem

Pod pojmem zámečník vytane zpravidla konkrétní představa na mysli i laikům. Práce těchto řemeslníků je ale mnohem rozmanitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Co všechno umí?

Byt

Nábytek z recyklovatelného plastu: Od předsudků k modernímu designu

Dříve jsme plastový nábytek vnímali hlavně jako levné, málo kvalitní a masově vyráběné zboží. Dnes je situace úplně jiná. Díky moderním technologiím, ekologickému přístupu a špičkovému designu se recyklovaný pl...

Pálená cihla: 8 věcí, které vás možná překvapí

Než sáhnete po prvním řetězu, který v železářství uvidíte, měli byste si ujasnit, co jím vlastně chcete zabezpečit. Jiný typ ochrany vyžaduje kolo v garáži, jiný přívěsný vozík na chalupě. Jinak přistoupíte ke ...

Čemeřice neboli sněžná růže bude ozdobou vaší zahrady

Pustíme se společně do poznávání čemeřice a poradíme, jak se o ni během léta starat. I když kvete v době, kdy většina zahrady odpočívá, stojí za zmínku i teď. Znáte ji?

Váš zrak si zaslouží tu nejlepší péči. Naše oční optika vám ji poskytne

Dívat se na svět ostrýma očima? To je dar. Často si ho ale začneme vážit, až když se něco pokazí. Tento článek je tu od toho, aby vám ukázal, jak o svůj zrak pečovat dříve, než se objeví potíže. Podíváme se, pr...

Jak čistit mosazné předměty: praktické tipy

Možná máte také doma předměty z mosazi. Jejich zlatý nádech působí teplým dojmem, navíc navozuje atmosféru dob minulých. Ať už máte mosazné dekorace, kování nebo nádobí, udržení jejich lesku vyžaduje pravidelno...

Sbohem, otravnému hmyzu! Jak vám sítě do oken změní život k lepšímu

Letní sezóna je časem otevřených oken, čerstvého vzduchu a vůně květin z vaší zahrady. Bohužel s tím přichází i nezvaní hosté – komáři, mouchy a další obtížný hmyz, který narušuje klid vašeho domova. Řešení? El...