Pěstování hortenzie chce trpělivost, stejně jako změna barvy květů


Jen málokterá rostlina je v českých zahrádkách tak rozšířená jako právě hortenzie.

Jen málokterá rostlina je v českých zahrádkách tak rozšířená jako právě hortenzie. Mohlo by se tak zdát, že její pěstování bude hračka, což ale neplatí. Ne vždy se daří dosáhnout u hortenzie perfektních květů, které navíc budou do okolí zářit v pestrých barvách. Pokud si zrovna vy zoufáte nad nevydařenými pěstitelskými pokusy, máme pro vás několik typů, co změnit.

Pěstování hortenzie: Jak na to?

Hortenzie se jako keř nebo menší stromek začala v našich končinách objevovat až koncem 20. století. Na podmínky si však dobře zvykla a daří se jí tu. V současnosti jsou druhy vyšlechtěny tak, aby rozkvetly každému, ovšem může se vyskytnout chybička...

Jak pěstovat hortenzie na balkonech

Základní pravidla pro úspěšné pěstování hortenzií

Hortenzií existuje mnoho druhů a pokud chcete k pěstování přistoupit opravdu zodpovědně, pak si připravíte půdu přesně pro danou odrůdu. Jinak se také budou pěstovat na velkých volných prostranstvích, jinak v květináčích s omezeným místem pro růst.

Obecně však pro pěstování horetenzií platí následující:

  • hortenziím vyhovuje polostín nebo rozptýlené slunce, nikdy přímý svit, ani stinné části zahrady
  • mají rády kyselejší půdu, míchání půdy se však liší i podle toho, zda pěstujete hortenzie s modrými nebo červenými květy
  • mají rády bohatou zálivku, od léta by se však měla postupně omezovat
  • hnojení se nemusíte obávat, nejvhodnější jsou speciální kapalná hnojiva a jednou za dva roky i popel z hnědého uhlí; hnojit se může na jaře, brzy na podzim a před zimou, nikdy ne během květu

Proč hortenzie nekvete?

První chybu jste možná udělali už při přezimování. Nikdy ji nesestříhávejte před zimou, protože by se tak mohly snadno odstranit pupeny, z nichž se na jaře vyvine květenství, resp. ze seříznutých vyraší jen listy. Květy klidně nechte na rostlině i přes zimu.
Na jaře pak odstraňte jen poškozené, suché nebo pro tvar nevyhovující větvičky.
Nové druhy hortenzií ale dokáží vytvářet květy i na nových větvích a péče o ně tak není příliš složitá.

Ovlivnění barvy květu hortenzie

Možná vám vrtá hlavou, jak se dosahuje efektních změň barvy hortenzií. Vše ovlivňuje kyselost půdy, která má na rostlinu zásadní vliv. Modrých květů se dosáhne kyselou půdou, zatímco růžové vyhovuje neutrální. K tomuto účelu se dají zakoupit i speciální hnojiva s potřebnými látkami, jenž se aplikují několik týdnů před rozkvetením.

Nemusíte se lekat ani v případě, že vám nerozkvete nová rostlina hortenzie. Květenství se objevují zpravidla až po dvou letech, tedy na starším dřevě. I tady se tak vyplatí být trpělivým.

publikováno: 28. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.