Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem


Pěstování rajčat

Žijete v bytě a chybí vám zahrádka? Pokud máte blízko k zahradničení a k dispozici máte jen balkon jako jediný venkovní prostor, nezoufejte. I na balkóně si můžete vypěstovat celou řadu druhů zeleniny včetně rajčat. Pěstování rajčat na balkoně není příliš složité, jen je důležité řídit se základními pravidly. Přinášíme vám návod na pěstování rajčat na balkoně krok za krokem, díky kterému si za pár měsíců pochutnáte na vlastních rajčatech.

Výběr odrůdy je zásadní

Pokud se chcete pustit do pěstování rajčat na balkoně, musíte vybrat takovou odrůdu, která bude pro tento specifický typ pěstování ideální. Na trhu je k dispozici celá řada kultivarů rajčat a ne všechny jsou vhodné pro balkonové pěstování. Vybrat si můžete jak mezi keříčkovými tak tyčkovými odrůdami.

Rajčata

Pokud dáte přednost tyčkovým rajčatům, vyberte si z pestré nabídky hybridních odrůd, ty jsou o poznání odolnější. Pro začátečníky se standardně doporučuje odrůda F1, která je odolná, dobře roste a standardně plodí. Dáte-li přednost keříčkovým rajčatům, pěstujte je spíše v nádobách než truhlících. Oblíbená je cherry odrůda Vilma, která dobře plodí a dorůstá až do 40 cm.

Přehled některých odrůd vhodných pro pěstování na balkoně: 

Keříčková rajčata

Vilma

Cherry rajčata červená oválná, hmotnost plodu až 35 gramů, nejlepší pro balkonové pěstování

Minigold

Žlutá rajčata do 30 g, nízká odrůda

Gold Krone

Středně vysoká odrůda, cherry rajčata, malé žluté plody o hmotnosti kolem 20 g

Tyčková rajčata

Start F1

Osvědčená odrůda, červené plody až 100 g

Darinka F1

Vhodné pro chladnější oblasti pěstování

Bejbina F1

Cherry rajčata oválná sytě červená, hmotnost plodu až 40 g

Důležitá je správná zemina

Rajčata jsou poměrně náročná na pěstování a vyžadují kvalitní dobře živenou zeminu. Základem úspěchu pěstování rajčat je tak správný výběr zeminy. Půda musí být záhřevná a bohatá na živiny. Běžný zahradnický substrát smíchejte s rozleželým kompostem a do spodní části nádoby, ve které budete rajčata pěstovat, dejte chlévský hnůj. Alternativou je nasekaná tráva, která se bude při rozkladu zahřívat. Kořeny rajčat se budou rozvětvovat a kvalitní humus poslouží jako perfektní startovací zdroje energie.

Výsadba sazenic rajčat

Keříková rajčataVyberte si pro výsadbu sazenic ideální nádobu, vhodné jsou samozavlažovací květináče. Jedna rostlina vyžaduje nádobu o velikosti alespoň 350 x 350 mm. Naplňte ji substrátem a humusem a zasaďte rostliny. Ty by neměly být substrátu příliš hluboko, rozhodně ne hlouběji než 10 cm. Jak jsme zmínili, rajčata potřebují teplou zeminu a ve větší hloubce je v době výsadby ještě chladno. Sazenici vysaďte šimo a zahrňte zeminou až 15 cm lodyhy. V těchto místech si rostlina později vytvoří další kořenový systém.

Zajistěte vhodné umístění rajčat

I když jsou možnosti umístění rostlin na balkoně značně omezené, je třeba zajistit co nejlepší místo pro rajčata. Rajčata potřebují sluneční svit, a to ve velké míře. Na druhé straně rajčatům neprospívá vlhké prostředí. Máte balkon umístění tak, že na něj hodně prší? Pak musíte sazenice zakrýt, aby při dešti voda nestékala na listy. Rajčatům se nejlépe daří na balkonech a lodžiích, které jsou orientované směrem na jih a na západ. Pokud má balkon stříšku a prší do něj jen minimálně, rajčata vám krásně porostou

Vyberte správnou odrůdu, pořiďte ideální nádobu, připravte zeminu a pusťte se do pěstování rajčat. Příště se budeme podrobněji věnovat péči o rajčata v průběhu jejich růstu, také chorobám, které hrozí, později i samotné sklizni.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU:

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI PĚSTOVÁNÍ RAJČAT NA BALKONĚ

publikováno: 16. 5. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.