Pisoár bez splachování – úsporné, ekologické a hygienické řešení


pisoár bez splachování

Kancelářské či kulturní budovy, obchodní domy, gastronomické provozy. Na těchto místech a všude tam, kde se pohybuje značné množství lidí, najdete na pánských toaletách zpravidla i pisoáry. Běžně užívané pisoáry se po každém použití splachují a spotřebovávají tak velké množství vody. Moderní pisoáry navíc obvykle disponují i elektronickým automatickým splachováním, takže je třeba k nákladům připočítat i spotřebu elektrické energie. S novými pisoáry bez splachování, které se na mnoha místech již běžně používají, tyto problémy mizí. Bezvodé pisoáry jsou ekologické, úsporné a vynikají i z hygienického hlediska.

Pisoár bez splachování a jeho princip

Bezvodé pisoáry vůbec neobsahují splachovací zařízení ani žádnou elektroniku. Po použití pisoáru odtéká moč přímo do potrubí. Mohlo by se zdát, že jde o krok zpět – na první pohled je bezvodný pisoár jednoduchým zařízením, opak je však pravdou.

Moderní bezvodé pisoáry musí být zkonstruovány tak, aby se jednoduše čistily a aby moč nevytvářela nepříjemný zápach v okolí. Takový pisoár proto není jen keramickou nádobou, jeho konstrukce musí být propracovaná. Pisoár musí především obsahovat filtry, které jednak zamezí šíření zápachu, a jednak zabrání pronikání nežádoucích předmětů do potrubí.

Bezvodý pisoár a jeho hlavní výhody

Hlavní výhodou pisoáru bez splachování je bezpochyby úspora nákladů. V závislosti na četnosti používání jednoho pisoáru lze eliminací splachování ušetřit i desetitisíce na jednom pisoáru. S každým spláchnutím se totiž spotřebuje až několik litrů vody, a uvědomíme-li si, kolik osob denně pisoáry použije, cena za vodu dosahuje velkých částek.

Moderní pisoáry s automatickým splachováním jsou rovněž vybaveny elektronikou, která na jednu stranu znamená komfort pro uživatele a současně jistotu, že po použití bude spláchnuto, na druhou stranu však i další výdaje. U pisoárů bez splachování odpadá i tento problém, jelikož nevyžadují napojení ani na vodu, ani na zdroj elektrické energie. Bezvodý pisoár však kromě úspory přináší i celou řadu dalších výhod:

  • jednoduché čištění
  • moderní eliminace zápachu
  • šetrnost k životnímu prostředí
  • hygieničnost
  • inovativní design

Pisoár bez splachování a jeho čištění

Protože není bezvodný pisoár vybaven technologií splachování, vyžaduje častější čištění. Ovšem moderní pisoáry bez splachování jsou konstruovány tak, že vyžadují jen cca 3 čištění během dne. Tím se výrazně liší od prvních bezvodých pisoárů, které nebyly konstrukčně dořešené a musely se čistit velmi často. Moderní pisoár bez splachování je svým tvarem a povrchem schopen být čistý po dlouhou dobu. Čištění navíc probíhá pomocí biologických přípravků a tedy bez použití chemie. Čištění bezvodného pisoáru je proto ekologické.

Deodorizační náplň brání zápachu

Největší problematickou oblastí u pisoárů bez splachování je od počátku jejich vývoje zápach moči. U prvních bezvodých pisoárů to byl nepřekonatelný problém, pisoáry vyžadovaly velmi časté čištění a použití osvěžovačů vzduchu. Dnes je však situace jiná, na trhu je k dispozici celá řada pisoárů bez splachování, které obsahují speciální deodorizační náplň, která zabraňuje zápachu. Z hlediska frekvence čištění se tak již téměř vyrovnává pisoárům s automatickým splachováním.

Na trhu je dnes k dispozici hned několik výrobců sanitární techniky tohoto typu, kteří mají různé konstrukce náplně. Zpravidla však bývá vyměnitelná a je funkční pro několik tisíc použití. Jakmile doslouží, jednoduše se z pisoáru vyndá a nahradí za novou náplň. Obvykle je obsahem náplně bariérová kapalina, jejíž hustota je větší než hustota moči. Moč tak přes nádržku projde do potrubí a zápach se přes hustou kapalinu nedostane zpět do místnosti.

Snadná a rychlá instalace

Nejlepším řešením je počítat s umístěním pisoárů bez splachování již při samotné stavbě budovy. Odpadní potrubí pro pisoáry tohoto typu by mělo být pod větším spádem, aby se moč v potrubí neusazovala. Při splachování vodou to není problém, pokud však odtéká samotná moč, může to způsobit mírné komplikace. Výrobci se však dnes snaží konstruovat bezvodé pisoáry tak, aby byla jejich instalace jednoduchá a aby byla možná eventuálně i výměna za původní splachovací pisoáry.

Pisoár je obvykle vybaven vodorovnou trubkou, která se nasune do odpadního potrubí, na zeď se pisoár upevní pomocí háčků. Při vývoji pisoárů bez splachování se rovněž počítalo i s tím, že jejich uživatelé nebudou vždy respektovat pravidla užití a do pisoáru vhodí žvýkačky, nedopalky cigaret či jiné předměty. Moderní bezvodé pisoáry obsahují membránu, která tyto předměty zachytí. Do odpadu se tak dostane jen moč, nevhodné předměty se následně při úklidu odstraní.

Jedním z hlavních důvodů, proč nahradit původní pisoáry s automatickým splachováním za bezvodé pisoáry, je především cena a úspora. Přidáme-li k tomu vysoký hygienický standard, snížení energetické náročnosti budovy, šetrnost k životnímu prostředí a zpravidla i moderní design, jeho pořízení se vyplatí. Jedinou nevýhodou pak mohou být mírně vyšší nároky na čištění ve srovnání s tradičním typem pisoárů.

WC moduly, předstěnové instalační systémy a další česká sanitární technika

Chystáte se zařizovat prostory toalety nebo koupelny? Specialistou na sanitární techniku české výroby, jako jsou předstěnové instalační systémy, podlahové vpusti, sifony a celá řada dalších produktů pro koupelny a toalety, je společnost Alcaplast z Břeclavi. Podívejtese na její výrobky na www.alcaplast.cz!

publikováno: 11. 10. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.