Plánujete koupelnu? Nechejte si vypracovat spárořez


spárořez3

Už jste někdy slyšely o spárořezu? Vězte, že jej obkladači moc dobře znají a pokud jej budete mít při realizaci koupelny nebo jiného prostoru s obklady zpracovaný, budou za něj rádi. Spářořez je plán rozložení jednotlivých obkladů a dlažeb tak, aby na sebe plynule navazovaly. Přečtěte si, k čemu všemu je spárořez dobrý, jak vypadá a proč si jej nechat zpracovat.

Spárořez – návod na pokládku obkladů a dlažeb

Spárořez je návrh rozložení obkladů a dlažeb. Aby byla pokládka symetrická, musí se rozložení a zkracování dlaždic a obkladaček dobře naplánovat. Nestačí jen začít obkládat a čekat, jak to vyjde. Spárořez neboli kladečský plán je obzvláště důležitý při realizaci složitějších obkladů a dlažeb, například při kombinaci více typů nebo listel. Zpracování kladečského plánu však usnadní obkladači práci i při pokládání jednotlivé plochy dlažby v jednom dekoru. Dle plánu totiž bude vědět, na jaký rozměr obklady zkrátit, jak je ořezat a s jakými problémy předem počítat.

Jediné správné řešení neexistuje

Při realizaci obkladů a dlažeb se pravděpodobně nevyhnete kompromisům. Málokdy se podaří naplánovat rozložení obkladů a dlažeb tak, aby na sebe symetricky navazovaly ve všech částech prostoru a třeba i v přechodu mezi místnostmi. Obecně se doporučuje vyladit symetrické umístění obkladů a dlažeb v okolí dominantních a nejviditelnějších prvků, například kolem umyvadla, toalety, sprchového koutu nebo vany. Spáry by měly probíhat osou těchto předmětů, případně mohou být umístěné do osy obkladaček a dlaždic.

Kladečský plán vám zpracují v koupelnovém studiu

Pokud si před realizací koupelny necháte zpracovat vizualizaci v koupelnovém studiu, rovnou si nechejte zhotovit i kladečský plán neboli spárořez. V některých studiích je tato služba za příplatek, jinde je kladečský plán součástí 2D a 3D návrhu koupelny. Získáte tak důležitý podklad pro obkladače, který bude mít přesný manuál na to, jak obklady a dlažby položit.

Existence spárořezu však oceníte i vy. Budete totiž vědět ještě před realizací nebo rekonstrukcí koupelny, jak budou obklady a dlažby rozmístěné a kudy povedou spáry. Rozvržení obkladů a dlažeb má samozřejmě vliv i na množství potřebného materiálu. Bude-li kladečský plán zpracovaný, je snadné přesně určit, kolik balení obkladaček a dlaždic budete potřebovat. Materiál tak nakoupíte jen s minimální nezbytnou rezervou a vyhnete se vracení nevyužitého materiálu.

Zkušený obkladač si spárořez nakreslí i sám

Pokud rekonstrukci koupelny provedete bez návštěvy koupelnového studia a bez zpracování vizualizaci, vyberte si takového obkladače, který si alespoň základní kladečský plán sám připraví. Vyhněte se řemeslníkům, kteří se bez rozmýšlení pustí do obkládání a prostor si předem nevyměří ani nerozkreslí. Takové koupelny jsou bohužel často nevydařené, spáry na sebe vůbec nenavazují, materiál je rozřezaný na zbytečně moc kusů.

Zkuste si spárořez sami navrhnout

Máte-li v plánu obkládat koupelnu svépomocí, nebo jen co nejvíce ovlivnit finální vzhled interiéru, zkuste si kladečský plán sami navrhnout. Pro vytvoření spárořezu existuje řada počítačových programů, vystačíte si však jenom s tužkou a papírem. Načrtněte si některou z pohledových stran v místnosti v odpovídajícím měřítku. Pro snazší zakreslování doporučujeme například měřítko 1 cm na papíře = 10 cm v reálu. Do náčtu si zakreslete i zařizovací předměty – vanu, sprchu, toaletu apod. V dalším kroku můžete zakreslovat obklady. Chcete-li s rozložím více experimentovat, vystříhejte si z papíru obdélníky, které budou představovat obkladačky. Snadno je můžete přesouvat po papíru a skládat až do té doby, dokud se vám rozložení obkladů nebude líbit.

Realizace nové koupelny je náročnější, než se na první pohled může zdát. Na problematiku rekonstrukcí a trendů ve světě koupelen se zaměřujeme řadu let. Přečtěte si některé z článků, který jsme pro vás už dříve připravili:

publikováno: 10. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.