Plánujete stavbu svépomocí? Vsaďte na systémové řešení


ytong

Pokud plánujete stavbu rodinného domu svépomocí, rozhodněte se pro takové řešení, se kterým budete mít během realizace co nejméně starostí. Trendem posledních let v oblasti stavebnictví je systémové řešení, jehož základem je využití jednoho hlavního materiálu pro celou hrubou stavbu. Jedná se o stavebnicové řešení, díky kterému snadno postavíte celý dům od sklepa až po střechu. Odpadnou vám starosti s komunikací s mnoha dodavateli, nemusíte řešit ani problémy s kompatibilitou materiálů. Také proto je systémové řešení oblíbené i u mnoha stavebních firem, developerů a projekčních kanceláří.

Co je to systémové řešení stavby

Výrobci stavebních materiálů se snaží svým zákazníkům maximálně usnadnit průběh celé stavby. Proto přišli s možností systémového řešení, které zahrnuje kromě samotné dodávky materiálu i odborné poradenství a související služby. Podstatou systémového řešení stavby je využití jednoho hlavního stavebního materiálu, který funguje na principu stavebnicového systému. Proto se využije nejen při realizaci obvodových stěn, ale také příček, schodů či střech. Veškeré detaily a technické záležitosti budete řešit jen s jedním dodavatelem, a tak si ušetříte spoustu času i starostí.

Systémové řešení – od sklepa po střechu

Systémové řešení stavby je ze své podstaty možné především u stavebních materiálů stavebnicového typu. Patří sem například oblíbené pórobetonové tvárnice Ytong. Jsou zhotovené tak, aby se daly snadno upravit konkrétním potřebám a umožnily kompletní realizaci stavby z jediného materiálu. Z pórobetonových tvárnic rychle postavíte celý dům svépomocí a vystačíte si s kontaktem na jednoho dodavatele. Systémové řešení umožňuje výstavbu všech částí domu, snadno postavíte například:

  • obvodové zdivo včetně základové řady,
  • pilíře bez bednění,
  • instalační průduchy bez sekání,
  • stavební příčky,
  • nosné překlady,
  • schody a celá schodiště,
  • stropy,
  • střechy ad.

 pórobeton - stavba

Stavebnicový systém využijete i při realizaci atypické stavby

Velkou výhodou stavebnicových systémů je jejich flexibilita a neskutečná variabilita. Systémové řešení stavby se tak s oblibou využívá i u tvarově atypických staveb, u kterých byste mohli s jinými materiály brzy narazit na omezené možnosti. Zaměříme-li se na zmiňovaný stavební systém Ytong, musíme vyzdvihnout jeho snadnou tvarovatelnost a opracovatelnost. Díky tomu jej lze úspěšně využít prakticky u jakékoliv stavby a s minimem stavebního odpadu.

Stavebnicové systémy jsou totiž na trhu již desítky let a průběžně se modernizují a doplňují o nové konstrukční prvky, aniž byste museli sáhnout po jiném materiálu. Ytong tak už dávno nejsou jen tvárnice a překlady, ale také speciálně upravené díly pro výstavby stropů, střech či schodů.

Zaujaly nás zejména tepelněizolační tvárnice Lambda YQ, které vynikají svou pevností, hmotností a tepelnou vodivostí. Jsou určené pro použití na nosné i nenosné obvodové stěny či ztužující, požární i výplňové stěny, a to jak u nízkopodlažních, tak vícepodlažních staveb. Tepelněizolační tvárnice Lambda mají skvělé izolační vlastnosti, díky kterým se výrazně sníží energetická náročnost budovy. Tyto tvárnice tak splňují požadavky na domy budoucích generací – včetně nízkoenergetických a pasivních.

Vyberte si z různých možností povrchových úprav

Stavebnicové systémy Ytong jsou navržené tak, aby umožnily co nejširší možnosti povrchové úpravy materiálů. V interiérech opatříte pórobetonové tvárnice  sádrovou či vápenosádrovou omítkou, nejlepší varinatou je pak použití originální tepelněizolační vnitřní omítky Ytong. Při realizaci vnějších omítek použijte lekohou omítku určenou pro pórobeton či tepelněizolační omítku vyztuženou výztužnou tkaninou. 

Vyberte si dodavatele, který vám poradí

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv stavebnicový systém, vždy se zaměřte na to, jaké služby vám dodavatel zajistí. Nespokojte se jen se samotnou dodávkou materiálu. Protože se jedná o systémové řešení s využitím jediného stavebního materiálu, musíte mít jistotu, že vám dodavatel pomůže i během realizace a poskytne odborné poradenské služby. Během stavby svépomocí se totiž mohou objevit technické problémy a komplikace, které je potřeba prokonzultovat s odborníky.

Například zmiňovaný výrobce pórobetonových tvárnic Ytong pomůže i s projektem, probere s vámi všechny možnosti stavby a doporučí i prodejce stavebnin. Navíc vám založí rohy první řady tvárnic, na kterých stojí a padá úspěch celé stavby. Díky tomu zvládnete stavbu svépomocí rychle a třeba i ve dvou. Vždy se však budete moci obrátit na odborníky, kteří vám odpoví na vaše dotazy a postarají se o to, abyste stavbu dokončili bez problémů.

publikováno: 4. 6. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.