Plánujete stěhování? Známe 10 tipů, které vám usnadní práci
Klasik praví, že je lepší vyhořet než se stěhovat. Někteří se za svůj život přestěhují jen jednou nebo dvakrát, jiní si stěhovacím martýriem prochází třeba každý rok. Čeká velké stěhování i vás? Pokud se na něj náležitě připravíte a nepodceníte nic zásadního, zvládnete to bez velkých nervů a naříkání. Přinášíme vám 10 tipů, jak si stěhování usnadnit vyhnout se nejčastějším chybám, které práci často zbytečně zkomplikují.
1. Připravte si stěhovací plán
Proces stěhování se skládá z mnoha dílčích kroků a snadno se na některý zapomene. Už několik týdnů před stěhováním si připravte detailní stěhovací plán a sepište si vše, co vás čeká a co musíte zařídit. Čím podrobnější váš stěhovací plán bude, tím riziko zapomenutí snížíte. Klidně si tak napište, co všechno musíte koupit, komu zavolat, na co si dát pozor. Sepište si také termíny, a to nejen samotného stěhování, ale třeba i balení, pronájmu dodávky, předání klíčů a podobně.
2. Pořiďte si dostatek obalového materiálu
Mnoho lidí při stěhování pohořelo na podcenění počtu krabic a obalového materiálu, a tak neměli předměty ke stěhování kam uložit. Raději se zásobte větším množství obalového materiálu. Pokud vám zbude, určitě pro něj v budoucnu najdete využití. Kromě krabic různých velikostí se pořiďte bublinkovou a stretchovou fólii, širokou izolepu, samolepicí papírky, fixy, polystyrenové desky nebo kuličky, provázky či pytle do koše.
3. Každou krabici detailně označte
Pokud předměty naskládáte do krabic a odvezete je do nového bytu nebo domu, budete jejich obsah odhalovat pomalu a těžko. Doporučujeme každou krabici detailně označit. Napište na ni, z jaké místnosti (případně části) jste je vzali, případně jaké konkrétní předměty se v krabicích nachází. Při uskladnění skleněných, keramických a dalších křehkých předmětů velkými písmeny označte jako „KŘEHKÉ“ – oceníte to vy i vaši pomocníci nebo profesionální stěhovací firma.
4. Jedna krabice = jedna místnost
Do jedné krabice umísťujte vždy jen předměty patřící do jedné místnosti. Nenechte se zlákat vhodným tvarem předmětu, který si o zařazení do jedné z krabic přímo říká. Pokud do krabice smícháte předměty z ložnice koupelny, obýváku i kuchyně, protáhnete si dobu stěhování (respektive vybalování) i o několik dlouhých dnů.
5. Připravte si „nouzové zavazadlo“
Na rozbalování krabic se po přesunu do nového bytu nebo domu většinou nespěchá, přesto je mnoho věcí, které musíte mít neustále po ruce. Proto si před stěhováním připravte „nouzové zavazadlo“, které rozbalíte jako první. Sbalte se podobně jako na dovolenou. V takovém příručním zavazadle nesmí chybět osobní doklady, hygienické pomůcky, spodní prádlo na několik dnů, nabíječka a další drobnosti, které byste v hromadě krabic hledali těžko.
6. Pozor na stěhování rostlin
Pokud patříte mezi milovníky zeleně a vaše původní domácnost je plná květináčů, věnujte stěhování pokojových rostlin zvláštní pozornost. Květináče obalte průhlednou fólií těsně u substrátu a vytvořte jen pár drobných dírek pro přívod vzduchu. Snížíte tak riziko vysypání zeminy. Před stěhováním rostliny příliš nezalévejte, byly by zbytečně těžké.
7. Zbavujte se zbytečností
Stěhování je skvělou příležitostí pro úklid a zbavení se zbytečných věcí, které by vám doma jen překážely. Při balení se kriticky zamyslete nad tím, jestli danou věc nebo oblečení opravdu budete někdy v budoucnu potřebovat. Vaše první cesta tak může směřovat do sběrného dvora. Pokud se chystáte stěhovat až za několik měsíců, už teď můžete nepotřebné věci začít prodávat nebo darovat za odvoz.
8. Nenechávejte přípravu na poslední chvíli
Pokud je to je jen trochu možné, naplánujte si stěhování i několik měsíců dopředu. Na poslední chvíli nenechávejte ani samotné balení předmětů, které zabere nejvíc času.
9. Nářadí a technické vybavení mějte u sebe
V průběhu procesu stěhování vám může přijít vhod nůž, šroubovák, vrtačka, kladivo a další nářadí. Mějte nářadí vždy u sebe, případně jej zabalte do samostatné krabice, ke které budete mít dobrý přístup.
10. Delegujte práci na ostatní
Je-li to možné, co nejvíce úkolů delegujte na ostatní a věnujte se jen tomu nejnutnějšímu. Se stěhováním vám určitě rádi pomohou rodinní příslušníci nebo kamarádi. Stěhování můžete také samozřejmě přenechat specializované firmě, která se postará o vše potřebné. Balení však bude vždycky na vás.
Přečtěte si další související články:
- Čtyři tipy, jak úspěšně zvládnout stěhování
- Stěhovací služby a vyklízení
- Trvalý pobyt nájemníka nemusí hned znamenat problémy
- Trvalý pobyt v pronajatém bytě můžete snadno po skončení nájmu zrušit
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- STĚHOVÁNÍ – HRABÁK s.r.o.: stěhování a autodoprava, Pečky
- Jiří Štefek: autobusová doprava JAPARCAR, Frenštát pod Radhoštěm
- Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
- Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
- Pro rok 2021 byly vyhlášeny hned dvě barvy roku – žlutá a šedá

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...