Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba


Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba

Plastová okna se již několik let těší obrovskému zájmu ze strany odborníků i široké veřejnosti. Pro jejich pořízení totiž hovoří řada příznivých argumentů a v porovnání s dřevěnými typy obvykle také cenová dostupnost. Ani nejlepší plastová se však neobejdou bez odpovídající péče a údržby. Ta musí být volena s ohledem na kvalitu a druh celkového provedení.

I když mají plastová okna poměrně nízké nároky na údržbu, nelze na ni zcela zapomenout, a to zvláště v případě, že je žádoucí zachovat jejich estetické i funkční vlastnosti v perfektním stavu. Je ale samozřejmě nutné brát v potaz to, jaká daná plastová okna jsou. Také je vhodné rozlišit části pevné a otevíratelné, u nichž pochopitelné dochází k většímu znečišťování.

Plastová okna vyžadují časté a důkladné větrání

Mnozí si to neuvědomují, ale velkým nepřítelem dobré kondice plastových oken je nadměrná vlhkost, jejíž příčinou mohou být paradoxně právě okna, co způsobí přílišné utěsnění obydlí. Proto výrobci i dodavatelé doporučují, aby byly prostory, kde jsou plastová okna použita, často větrány, a to nejen takové, kde se vlhkost vyskytuje ve větší míře (koupelna, kuchyň apod.) než ve zbytku domu nebo bytu. Zejména v zimním období je na toto třeba pamatovat.

Rámy lze čistit speciálními prostředky i obyčejnou mýdlovou vodou

Co se týče profilů plastových oken, u nich obvykle stačí použít roztok teplé vody s běžným prostředkem na nádobí, případně mýdlem či jinými ředitelnými a neagresivními pomocníky. Tak se velice snadno odstraní usazený prach nebo mastnota, co se na plastová okna dostává například při vaření apod. Samozřejmě jsou k dostání i speciální prostředky, které nabízí výrobce nebo dodavatel daného modelu. Ty jsou schopné odstraňovat i silnější nánosy špíny, aniž by hrozilo, že se plastová okna poškodí. Při tomto čištění nezapomínejte ani na kontrolu těsnění, které je pro funkčnost oken stěžejní.

„Na plastová okna nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky či organická rozpouštědla, ředidla nebo líh.“

Důležitá je i péče o funkční mechanismy a kování

Nejen profily či skla jsou částmi, kterým je nutné věnovat pozornost v podobě údržby a čištění. Aby plastová okna fungovala tak, jak mají, musí být udržováno i kování a ostatní mechanismy. Vyplatí se proto je občasně kontrolovat (v průměru 2x až 3x ročně), očistit a promazat olejem. Případný prach v nesnadno dostupných otvorech je možné vysát vysavačem nebo vyfoukat. Při čištění plastových oken nezapomínejte ani na drážky určené k odvodu vysrážené vody.

Občasně prováděná jednoduchá kontrola by měla být samozřejmostí a prevencí, díky které lze předejít nepříjemnostem s nefunkčními okny. Celý proces nezabere více než pár minut, na druhé straně může znatelně prodloužit životnost celého systému plastových oken, který bývá nemalou investicí. V zásadě lze tedy údržbu shrnout do dvou hlavních aktivit, a to kontroly a čistění.

 

publikováno: 10. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.