Plastová okna do koupelny usnadní větrání, ventilátor ale nenahradí


Koupelna s oknem

Okna v koupelnách jsou výhodná z různých důvodů – skvěle vypadají, místnost rozjasní, opticky rozšíří a navíc sníží vlhkost vzduchu. Není tak žádným překvapením, že je o ně stále větší zájem. Pokud ale mají dobře sloužit a splňovat svůj účel, musí se správně vybrat a namontovat na vhodné místo. Plastová okna do koupelny také nikdy nenahradí koupelnový ventilátor, i když odvětrávání výrazně usnadní. Jak to s koupelnovými okny je, na co se při výběru zaměřit a na co si dát pozor?

Ventilátor, nebo okno? Raději obojí!

Pokud plánujete rekonstrukci nebo výstavbu koupelny a přemýšlíte nad způsobem odvětrávání, možná se rozhodujete mezi oknem a ventilátorem. Okna do koupelny umožňují okamžitý přísun čerstvého vzduchu z venkovního prostředí, systém odvětrávání s ventilátorem ale nahradí velmi obtížně. Koupelna se totiž musí větrat malou intenzitou v pravidelných intervalech, ve větší míře pak po koupeli nebo sprchování.

Oknem sice do místnosti čerstvý vzduch vpustíme, odčerpání toho „použitého“ vydýchaného je ale přirozenou cestou náročné a v zimním období pak nemožné. Protitlak studeného vzduchu z venku zabraňuje odvodu teplého vlhkého z koupelny. Při pořizování oken do koupelny vždy myslete i na ventilátor opatřený větrací mřížkou, který se postará o ideální a trvalý odvod vzduchu. Oba systémy se budou vzájemně doplňovat a zajistí bezproblémové efektivní odvětrávání.

Moderní okno v koupelně

Velké okno u toalety zajistí dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Plastová okna do koupelny zajistí přísun denního světla

Jedním z hlavních důvodů, proč si pořídit plastová okna do koupelny, je dostatečný přísun denního světla. Obzvláště v podkrovních koupelnách, které jsou vybaveny střešními okny, není až do večerních hodin vůbec nutné použít umělé osvětlení. Okna tak přinesou úsporu na energie a zvýší komfort.

Denní světlo je totiž ve srovnání s umělým kvalitnější, prospívá pleti a kůži.. Pod denním světlem se jednoduše nalíčíte a sluneční paprsky vám navíc zvednou náladu. Okna umístěte ideálně tak, aby osvětlovala prostor umyvadla a zrcadla, oblíbené jsou i varianty s prosvětlením kolem vany nebo sprchového koutu.

Dřevěné okno

Trápí vás zápach v koupelně? Montáží okna problém vyřešíte

Pokud máte koupelnu propojenou s toaletou, může vás trápit nepříjemný zápach v místnosti. Zatímco malé ventilátory zápach odstraní během desítek minut, při otevření okna bude vzduch opět čerstvý a pobyt v koupelně bude příjemný téměř ihned. Čím větší okno budete mít, tím se doba větrání zkrátí. Pokud máte malé okénko, kterým vzduch dostatečně nevyvětráte, pořiďte si předstěnové instalační systémy s odvětráváním. Jsou vybaveny nuceným odtahem vzduchu přes záchodovou místu a používají se právě tam, kde je přirozené odvětrávání toaletních prostor nedostatečné.

Plastová okna do koupelny – tepelněizolační vlastnosti jsou zásadní

Pokud budete pořizovat nová plastová okna do koupelny, zajímejte se o technické parametry. Obzvláště důležité jsou tepelněizolační schopnosti, a to nejen kvůli úspoře na vytápění. Koupelny se totiž vyznačují vysokou vlhkostí vzduchu, která se projevuje vysrážením na chladných místech. Čím chladnější bude skleněná výplň okna, tím více vás bude srážení vlhkosti trápit.

Pokud pořídíte plastová okna s dobrými izolačními vlastnostmi, nebude povrch skla z vnitřní strany tak chladný a zabráníte tím zbytečnému rosení. Okna vybírejte podle hodnoty součinitele prostupu tepla (Ug). Zatímco velmi stará skla s hodnotou Ug 2,7 se mohou rosit už při venkovní teplotě kolem 5 až 10 °C, moderní plastová okna s trojskly a Ug 0,6 se neorosí ani při silných mrazech kolem -20 °C.

Koupelna

Nezapomeňte na kvalitní stínění, pořiďte dekorativní skla

Při pořizování oken do koupelny myslete také na své soukromí. Máte dvě možnosti – buď pořídíte čirá skla a opatříte je stíněním (roletou, žaluziemi apod.), nebo si necháte do okenních rámů namontovat neprůhledná skla. Na výběr máte celou řadu povrchových úprav, od moderních dekorativních skel, která vytváří poutavý lom světla, přes pískové sklo, až po sklo mléčné.

Stínicí technika musí odolávat vysoké vlhkosti, na plastová okna do koupelny rozhodně nemontujte papírové rolety nebo dřevěné žaluzie. Naopak ideální volbou jsou bambusové nebo římské rolety, které váš interiér ozvláštní.

Máte-li možnost umístit do své koupelny okno, nevyhýbejte se tomu. Plastová okna do koupelny vybírejte především podle tepelněizolačních vlastností a použitého materiálu. Myslete na to, že okno neslouží jako náhrada za koupelnový ventilátor, spíše jej vhodně doplní a urychlí odvětrávání.

publikováno: 18. 5. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.