Plastový sklep postavíte do 2 týdnů. Poslouží jako lednice i dílna


Plastový sklep

Říkáte si, že by bylo skvělé mít doma sklep pro uložení potravin, vybudování malé dílny, nebo třeba zařízení domácí vinárny? Dodatečná stavba podzemního betonového sklepa je časově i technologicky náročná, pokud sklep nebyl vystaven už během novostavby, k dodatečnému budování se obvykle nepřistupuje. Existuje však rychlé alternativní řešení – plastový sklep. Postavíte jej během 2 týdnů a bude vám sloužit řadu let.

Vybíráme místo pro plastový sklep

Pokud chcete rozšířit své skladovací prostory, vybudování podzemního plastového sklepa je ideálním řešením. Stačí mít na zahradě dostatek volného místa, kde skořepinu z plastu zakopete a vytvoříte tak nové podzemní prostory s jednoduchým přístupem shora. Plastové sklepy se často budují na dvoře či zahradě, pokud to však stavební dispozice domu umožňují, je možné jej dodatečně postavit i přímo pod domem se vstupem z interiéru. Tato možnost je však stavebně náročnější, proto se k ní obvykle nepřistupuje.

Plastový sklep by se měl umístit na stinné místo, ideálně do okolí stromů. Ty zajistí dostatek stínu a současně odvedou přebytečnou vlhkost, která by mohla funkčnost sklepa ohrozit. Plastové sklepy se naopak nemají umísťovat tam, kde svítí slunce během celého dne. Půda se totiž rychle prohřeje a teplota ve sklepě by mohla být poměrně vysoká, čímž by ztratil svou hlavní přednost – možnost chlazení potravin.

Stavba plastového sklepa zabere jen několik dní

Hlavní předností plastových sklepů je rychlost jejich realizace. Ve srovnání s klasickým zděným sklepem bude výstavba toho plastového trvat až čtyřikrát kratší dobu. Nejvíce času zaberou výkopové práce, samotné uložení plastové skořápky a dokončovací práce budou otázkou pár dnů. Kompletní realizace plastového sklepa nezabere více než 2 týdny, v mnoha případech lze stavbu uspíšit a začít používat sklep už po týdnu od zahájení výstavby.

Plastový sklep je odolný a vodotěsný

Sklep z plastového materiálu vyniká také svým vlastnostmi. Při výrobě se používá kvalitní moderní tvrzený plast, který odolává mechanickému zatížení, je pevný, barevně stálý a vyniká i nadprůměrnými izolačními schopnostmi. Na rozdíl od zděného sklepa se do toho plastového nedostane žádná vlhkost, takže majitele obvykle netrápí ani tvorba plísně.

V prostoru plastového sklepa je příjemná teplota, ideální jak pro skladování potravin, tak k vytvoření domácí dílny, vinárny či příjemného posezení. Vstup do sklepa bývá bezproblémový, sklepy se doplňují kvalitními kovovými schody pro snadný přístup do vnitřního prostoru. Samozřejmostí je ventilační otvor, který ústí nad povrch a který slouží k proudění čerstvého vzduchu do sklepa. Nepodceňujte však zabezpečení svého sklepu.

Pivnice

V plastovém sklepě si můžete vybudovat i domácí vinárnu či pivnici.

Výhody a nevýhody plastových sklepů

Přemýšlíte nad možností výstavby plastového sklepu u vás doma? Níže uvedená přehledná tabulka s výhodami i nevýhodami vám při rozhodování pomůže. 

Plastové sklepy

Výhody

Nevýhody

Rychlost realizace

Vyšší pořizovací náklady (od 100 tisíc Kč)

Usazení sklepa zvládnete i sami

Vyšší teploty při špatném výběru místa

Dobré tepelně-izolační vlastnosti

Omezený výběr tvarů a velikostí

Dlouhodobá životnost

Nemožnost rozšíření

Snadný přístup do sklepa

 

Věříme, že vám náš článek pomohl při rozhodování, jsou-li plastové sklepy pro vás vhodné, nebo ne. Pořízení plastového sklepu je nejrychlejší a nejsnazší možností výstavby sklepa, je ale třeba počítat s vyšší pořizovací cenou a dalšími souvisejícími nevýhodami.

publikováno: 14. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.