Plemena psů: bezkonkurenční spáč mops potřebuje hlídat linii


Plemena psů: mops

Za vrásčitým čumákem se skrývá veselá a společenská povaha mopsů, která okouzlí celou rodinu. Rádi odpočívají, takže žádné sportovní výkony od něj neočekávejte, procházka v parku mu bohatě stačí. Domov, ve kterém se mu zalíbí, udává směr dobrého vzahu s rodinou. Ke svému pánovi přilnou a stanou se jeho stínem. Právě sem směřovalo šlechtění: aby byli co nejlepšími společníky.

Aktivitám příliš neholduje, nejlépe strácený čas je pro něj ten, kdy může nerušeně podřimovat, klidně přes 14 hodin denně. O to víc pak překvapí krátký výbuch energie, po kterém ale zase pokojně ulehne.


Vlastnostmi je to vyrovnaný pes, důstojný, inteligentní a jen tak prostě šťastný. Štěňata možná překvapí, jak jsou proti dospělým psům energická a hravá. Vydrží jim to většinou do dvou let, až pak zleniví. V tomto ohledů záleží na jeho původu. Vlastnosti psíka zakoupeného na inzerát nebo ve zverimexu nemusí být ty typizované.

Mops není žádný atlet. Má rád svůj klid a při běhu tak vyvine rychlost maximálně 3-5 km/h.

Zrádná genetika

  • Malí, podsadití psi, co mají sklony k přejídání a tloustnutí. Jenže odolejte těm jeho nepřehlédnutelným očím, když je v dohledu pamlsek. Někdy se snaží spořádat i to, co není primárně určeno k snědku – kamínky, mince, obaly od jídla... Hlídejte je!
  • Charakteristická kulatá hlava, mírný předkus, malé uši, hluboké vrásky a „znaménka krásy" - takový jsou mopsíci
  • Vysoce posazený ocas se kroutí většinou jednou, výjimečně dvakrát, směrem nahoru
  • Setkat se můžete se čtyřmi odstíny srsti: černou, hnědou, nazrzlou nebo stříbřitou
  • I když jsou schopní proležet celý den, měli by absolvovat každodenní delší procházku. Pozor ale na přetažení!
  • Kvůli krátkému čumáku nejsou dobrými plavci a k vodě jsou tak zdrženliví
  • Při výchově a učení nebývá příliš paličatý (jen trochu líný...)

Plemena psů: mops

Péče o mopse

Podle velikosti by se mohlo zdát, že jsou ideálními společníky do bytu. Jenže zdání klame, protože právě jejich drobnější tělesná konstituce je hlavní příčinou toho, proč vyžadují častější venčení. Anechat je zase jen tak na dvorku nebo zahradě taky není dobré řešení, protože jsou citliví na vyšší i nižší teplotu a ani jeden extrém jim nesvědčí.

S pořízením mopse sezavazujete k nekonečné péči ojeho roztomilé vrásky, faldy a srst. Častým kartáčováním se předejde všudypřítomným drobným, jemným a hladkým chlupům, kterých mops každoročně ztratí nesčetně.
Záhyby kůže je třeba ošetřovat individuálně – u některých psů stačí jednou za čtrnáct dní, jiní potřebují kontrolu co dva dny, u dalších zase dostačuje měsíční ošetření.

Plemena psů: mops

Často jim dělají problémy jejich anální žlázky, které se zanáší a jejich čištění je poměrně obtížné. Můžete se je naučit ošetřovat sami nebo pokaždé navštívit veterináře. Není to přijemná procedura a že se blíží čas dalšího čištění spolehlivě poznáte: psovi způsobují nepřehlédnutelnou bolest.
Mezi rizika patří úrazy očí.

Funí a chrčí

Krátký čenich jakoby zatlačený do obličejové části je příčinou těch zvuků, co vydávají. Ty k nim patří stejně jako lapání po dechu. Zatímco větší pes jen vyplazí dlouhý jazyk, mopsíkovi takové řešení nestačí a čas od času tak zalapá po dechu při hlubokém nádechu.
Deformaci lebky se odborně říká brachycefalie a trápí i jiná plemena.

Plemena psů: mops

Nepleťte si mopse

S podobnou asymetrií se lze setkat i u dalších u plemen. To je hlavní příčinou občasného zaměnění jednotlivých plemen. Přispívá k tomu ale i podobná výška a tělesná konstrukce například francouzského buldočka a podoba existuje i s dalšími – miniaturním mastifem nebo bulmastifem. Blízký je mu ale třeba i pekinéz – pekingský palácový psík.

Co nedorostli do velikosti, co dohání výraznou osobnostní charakteristikou: silnou vůlí. Jejich povahanastavuje pánovi zrcadlo, takže pokud se musí potýkat s náladovým pánem, pak takový bude i on. Budou jej následovat kamokoliv, tedy pokud zrovna nebudou mít neodkladnou potřebu dřímat.

Známou majitelkou mopse byla britská královna Viktorie nebo císařovna Joséphine de Beauharnais, manželka Napoleona Bonaparte. Vybrané způsoby však nevyžaduje, postačí mu pohoda a rodina, se kterou si bude rozumět.

Seriál PLEMENA PSŮ představuje ta nejoblíbenější psí plemena v České republice

publikováno: 11. 6. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.