Podkrovní koupelna – stylová a moderní, má ale své nevýhody


podkrovní koupelna

Přiznané trámy, vana osvětlená střešním oknem, důmyslně využitý prostor pod šikminami. Moderně zařízená podkrovní koupelna vypadá kouzelně, má ale spoustu nevýhod, se kterými byste se před její realizací měli seznámit. Pokud koupelnu postavíte v podkroví, pečlivě promyslete rozmístění sanitární techniky i nábytku. Pracujte se světlem, investujte do nábytku na míru a přednost dejte sprchovým koutům bez vaniček.

Najděte rovnováhu mezi designem a funkčností

Podkrovní koupelny vypadají elegantně a jsou výsadou mnoha domácností. Je ale důležité zamyslet se i nad jejich funkčností. Pokud se pustíte do rekonstrukce koupelny v podkroví, přemýšlejte nad praktickým využitím. Velká vana přímo pod šikminou určitě bude vypadat hezky. Že jste udělali však chybu s výběrem místa si uvědomíte ve chvíli, kdy pokaždé při vstávání z vany praštíte do hlavy.

Pokud podceníte funkční stránku koupelny, můžete se brzy potýkat s technickými problémy. Vana pod šikminou často způsobuje srážení par a vytváření plísní. Přitom ji stačí posunout pod střešní okno a horký vzduch odvětrávat.

Problém nastává i u koupelen, které využívají potenciálu přiznaných trámů. Trámy v koupelně jsou působivé, při nedostatečné povrchové úpravě a častém kontaktu s vodou ale začnou hnít. Podkrovní koupelna je úžasná, jen se nesmíte nechat unést možnostmi, které nabízí.

Sprchový kout bez vaničky je do podkroví nejlepší

V malých koupelnách se bojuje o každý centimetr navíc. Podkrovní koupelna vyžaduje pečlivý návrh s ohledem na její šířku a délku, ale také výšku. Pokud upřednostníte sprchový kout před vanou, zaměřte se na montážní výšku vaničky. Ta může sahat až ke 20 cm, což sprchování v místnosti se sníženým stropem znepříjemní.

Řešením je instalace sprchových koutů s nízkou vaničkou nebo bez ní. Sprchový kout bez vaničky je praktický na údržbu, dobře vypadá a zvýší komfort při sprchování v podkroví. Odtok vody se řeší použitím podlahových žlabů, které mají nízkou stavební výšku a vypadají moderně.

Významný český výrobce podlahových žlabů a další sanitární techniky Alcaplast potvrzuje, že zájem o žlaby neustále roste. Zákazníci oceňují především snadnou údržbu, zápachové uzávěry a možnost výběru z mnoha designových roštů. Ty se vyrábí v ocelovém nebo skleněném provedení. Existují i moderní podlahové žlaby pro vložení dlažby nebo dřeva s voděodolnou povrchovou úpravou.

Užijte si koupel v podkroví

Kouzlo střešních oken – světlo i větrání

Jednou z hlavních výhod koupelen v podkroví je přirozené světlo, které do místnosti proniká přes střešní okna. Ta současně zajistí dostatečné odvětrání sražených par i bez použití ventilačního systému. Ráno vás probudí sluneční paprsky a při večerní koupeli budete z vany pozorovat noční oblohu plnou hvězd.

Podkrovní koupelna umožňuje důmyslné propojení slunečního světla s umělým. Kolem zrcadla a do tmavších zákoutí nainstalujte bílé žárovky nebo bodové reflektory. Vana, eventuálně sprcha, bude pod střešním oknem dostatečně osvětlená přirozeným světlem. Celou koupelnu přisviťte stropním osvětlením v teplejších žlutých barvách.

Podkrovní koupelna a nábytek na míru

Podkrovní koupelna vyžaduje individuální řešení, s čímž souvisí i specifické nároky na vybavení. Nábytek včetně poliček, skříněk a dalších úschovných prostorů patří pod šikminy.

Podkrovní koupelna výrazně omezuje možnosti výběru sériově vyráběného koupelnového nábytku. Jednou z nevýhod jsou vyšší investice do nábytku na míru, který bude pasovat jen do vaší koupelny. Pořízení zakázkového nábytku považujte za dlouhodobou investici, která se vám vyplatí.

Zrcadlo malé koupelny opticky rozšíří

Pokud plánujete pod zkosené stěny umístit umyvadlo, dobře si tento krok rozmyslete. Kde je umyvadlo, tam patří i zrcadlo, které na šikminu ale neupevníte. V takovém případě je nejlepší zrcadlo připevnit na nejbližší boční zeď. Některé koupelny řeší montáž zrcadla použitím teleskopického ramena.

Nebojte se používat rozměrnější zrcadla, která koupelnu opticky rozšiřují. Podkrovní koupelna vypadá honosně i s velkými obdélníkovými zrcadly. Pokud to bude nutné, navštivte sklenářství a objednejte si oříznutí zrcadla do požadovaného tvaru.

Podkrovní koupelna – výhody a nevýhody

Pořád se rozhodujete, jestli novou koupelnu postavíte v přízemí nebo v podkroví? Podkrovní koupelna má své výhody i nevýhody. Uvědomte si ale, že důležitá bude až konkrétní realizace a návrh koupelny.

  

Podkrovní koupelna

Výhody

Nevýhody

Moderní luxusní vzhled

Omezený výběr nábytku, nutnost investice do zakázkové výroby

Možnost zakomponování trámů

Při špatném návrhu dochází k vytváření plísní v rozích

Přirozené světlo díky střešnímu oknu

Investice do ořezu zrcadel

Odvětrávání bez systému ventilace

Častý problém s výškou stropu při použití sprchového koutu s vaničkou

Dobré podmínky pro pěstování rostlin v koupelně

Časová náročnost plánování a projektování atypické koupelny

Pokud se vypořádáte se specifickými nároky koupelny v podkroví, bude dominantou vašeho bydlení. Nebojte se používat moderní prvky včetně podlahových žlabů nebo prosklených sprchových koutů a rozměrných zrcadel. Dobře vypadají a znásobí dojem luxusu.

publikováno: 21. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.