Podlaha na balkón má spoustu variant


balkon

Nezáleží, jestli se jedná o velký balkon nebo takový, jenž disponuje sotva pár metry čtverečními – podlaha je velmi důležitá. Při jejím výběru se lze vydat dvěma směry. V prvním případě může být co nejvíce nenápadná a „neviditelná," druhou možností je pak výrazná podlahová krytina, která zaujme na první pohled a stane se tam nejdůležitějším prvkem. Mezi primární vlastnosti však vždy patří odolnost.

 

Klasikou je dlažba, která se však už stává zastaralou a ne vždy ji na rekonstruovaných balkonech použít. Naopak mezi moderní povrchy se pak řadí dřevoplast, z něhož se vyrábí snadno sestavitelné kazety.

Specifika podlahy na balkóně

Bez ohledu na to, zda je balkon zastřešený a chránění před deštěm ze stran, je třeba mít na podlahu ty nejvyšší nároky. Bude vystavována stejným podmínkám jako podlaha kdekoliv jinde v exteriéru, proto na savé povrchy rovnou zapomeňte. Musí splňovat nároky na odolnost, bezpečnost a zároveň je třeba, aby poskytovala komfort (měla by být příjemná i v případě bosé chůze). Zejména tam, kde se pohybují děti.
Existují varianty, které můžete mít při vhodných podmínkách položeny během několika desítek minut, jiné vyžadují náročnější úpravy i pokládku.

Varianty podlahy na balkon

  • Beton: základ pro všechny další podlahy. Může však zůstat jen tak, jak je. Chůze bez bot sice nebude příjemná, s barvenou výzdobou však snadno vytvoříte moderní stylový balkon.balkon 2
  • Dlažba: tradiční materiál, od něhož se však v poslední době upouští, přestože se jedná o odolnou, dekorativní podlahu nenáročnou na údržbu. Trendy však hovoří proti této klasice. Dlažba vhodná pro exteriér musí být mrazuvzdorná a nejlépe opatřená protiskluzovou úpravou.
  • Dřevo: příjemná a stylová podlaha, jenž si však žádá zvýšenou pozornost. Minimálně jednou do roka je potřeba dřevo ošetřit, aby nepodléhalo skáze. Kvalita i vzhled se odvíjí od toho, kolik jste ochotni investovat. U některých druhů to mohou být velké částky i za malý prostor.
  • Dřevoplast: vzhled dřeva a výhody plastu. Aktuálně vyhledávaný povrch. V podobě skládačky se velmi jednoduše položí na rovný povrch, klidně i na stávající dlažbu.
  • Kompozitová prkna: a pohled také efektivní, pro chůzi na boso už ne tak příjemné. Pokládají se podobně jako dlaždice z dřevoplastu. V obou případech je nutný mírný sklon balkónu pro odtok vody.
  • Umělý trávník: ideální volba na balkóny, kde si budou hrát děti. Nevadí, pokud stráví nějakou chvíli na holé zemi, protože umělá tráva je velmi příjemná. Dá se jimi vyřešit třeba jen část určená pro koutek s hračkami.

Foto: Pinterest

Venkovní koberce jako podlaha na balkon

Pokud bylo na začátku zmíněno, že na balkon nepatří nasákavé povrchy, pak by vás jistě nenapadlo položit na podlahu koberec. Ovšem ten venkovní má specifické řešení, které pojí příjemný povrch s možností jeho použití venku. Vlas je vyroben z polypropylenu nebo polyamidu, jenž se používají i na umělé trávníky, a v podkladu nechybí drenáž pro odvod vody.

S balkony se toho dá vymyslet spousta. Zajímavým řešením podlahy je také kombinace venkovní skládací podlahy s drobnými kameny, které se použijí po obvodu k zábradlí a na zbytek plochy se položí drobné dekorační kamínky. Pak už záleží jen na fantazii ve výběru nábytku a dalších dekorací.

publikováno: 6. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.