Podzimní hnojení zahrady: nejdůležitější je u podzimního hnojiva dostatek draslíku


hnojeni zahrady

Rostliny na naší zahradě potřebují péči nejen na jaře a přes léto, kdy kvetou a odměňují nás svými plody, ale také v období podzimu. Právě na podzim je nutné připravit zahradní vegetaci takovou půdu, aby přečkala nepříznivou zimu. Poradíme vám, jak na podzimní hnojení zahrady, jaké podzimní hnojivo je nejlepší a co si počít s trávníkem.

Podzimní hnojení zahrady: podzimní hnojivo bohaté na draslík

Při podzimním hnojením zahrady je potřeba myslet na to, jaký druh hnojiva použít. Pro výživu rostli je potřeba v obchodech hledat hnojiva s označením podzimní hnojiva. Tato podzimní hnojiva jsou pro zahradu nezbytná kvůli sníženému obsahu dusíku, a naopak kvůli velkému množství draslíku, které rostliny nyní potřebují. Draslík v podzemním hnojivu omezí až zastaví růst rostlin a podpoří vyzrávání rostlinných pletiv. Dále zvyšuje draslík odolnost a pevnost rostlinných pletiv. Buněčné šťávy rostlin se zahušťují, čímž se eliminuje poškození mrazem. Díky vyššímu obsahu draslíku zvyšujeme i odolnost zahradní vegetace proti plísni. Předčasnému žloutnutí listů zabraňuje hořčík obsazený v podzimním hnojivu, železo a hořčík pozitivně ovlivňují v rostlinách obsah chlorofylu.

Podzimní hnojiva: nezapomínejte na ta organická

Po tom, co ze zahrádky sklidíme veškerou úrodu, je potřeba půdu pořádně prokypřit a doplnit jí ztracené živiny. Nejvhodnějšími se jeví koňský či kravský hnůj, můžete využít i slepičí nebo organická hnojiva různě kombinovat. Podzimní organická hnojiva vytvoří pro půdu nezbytný humus, který jí dodá tolika potřebné nové živiny. Stačí, když při podzimním hnojení zahrady pohodíte organické hnojivo na záhony, zapracujete do půdy a zalijete. Výhodou organických hnojiv při podzimním hnojení zahrady je to, že tím pečujeme nejen o rostliny, ale i o úrodnost půdy.


Těmito jednoduchými, a ne příliš namáhavými způsoby, si připravíte svoji zahrádku na přezimování a následnou sezónu. Zapomínat byste neměli ale také na trávník!

Před hnojením zahrady trávník posekejte.

Podzimní hnojivo na trávu

Před tím, než dáte na trávník podzimní hnojivo na trávu, je potřeba trávník řádně ošetřit. Musíte:

  • shrabat listí
  • posekat trávu (nechte alespoň 4 cm vysokou trávu)
  • a odstranit trávní plsť, tedy nesesbírané zbytky posekané trávy

Následně proveďte na trávníku vertikutaci, čímž provzdušníte půdu. Až nyní můžete vzít podzimní hnojivo na trávu s vyšším obsahem draslíku a hnojení celé zahrady tak dokončit. Každému trávníku také prospěje přihnojení kompostem. Na úplný závěr trávník pořádně zalejte, protože nerozpuštěné hnojivo se nedostane přesně tam, kam má, tedy ke kořenům.


Dočtěte se více o vertikutaci trávníku nebo podzimní přípravě zahrady.

publikováno: 5. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.