Pohlcovač vlhkosti pomůže doma vytvořit zdravé prostředí


Fotolia_38424817_XS

Vlhkost v bytě je věčným tématem. Dokáže se totiž velkou měrou podílet na tom, jak se v daném bytě nebo domě bydlí a zda jsou majetek a zdraví vystaveny škodlivému působení plísní, kterým se právě ve vlhkém prostředí nesmírně daří. Možností, jak proti nadměrným hodnotám vzdušné vlhkosti bojovat, existuje celá řada. Tím nejjednodušším je vedle efektivního větrání i zařízení nazývané pohlcovač vlhkosti. Na jakém principu funguje?

Tématu vlhkosti jsme se již na našem portálu několikrát věnovali. Pokud tedy hledáte zajímavé informace, jak ji udržovat v optimálních hladinách či jak řešit negativní následky, určitě si přečtěte články „Udržet v bytě optimální vlhkost není jednoduché“ a „Jak odstranit plíseň na zdi?“, kde se dozvíte vše podstatné. O tom, jak funguje pohlcovač vlhkosti, který představuje také jednu z možností boje proti nezdravě vlhkému prostředí, informují následující řádky.

Pohlcovač vlhkosti obsahuje speciální krystalky

Pohlcovač vlhkosti je plastovou nádobkou, zpravidla nevelkých rozměrů a různých tvarů (obdobně jako osvěžovače vzduchu, které lze postavit na poličku či nábytek). Uvnitř se ukrývají krystalky nebo speciální pytlík. Tyto součástí dokážou díky svému složení nasávat přebytečnou vlhkost ze vzduchu, zkapalňovat ji a následně vypouštět jako vodu do uzpůsobené nádržky, kterou lze jednoduše vylévat dle potřeby. Vnitřní náplň, která obstarává veškerou funkčnost, je možné měnit (některé typy mohou ovšem být i jednorázové, pečlivě proto čtete údaje na obale). Vzhledem k principu, na jakém popisovaný pohlcovač vlhkosti pracuje, není potřeba elektrické energie k jeho provozu. Při výběru je nutné zohlednit především váhu pohlcovače, resp. jeho náplně, která přímo souvisí s tím, jak velký prostor je možné tímto způsobem upravovat.

Pohlcovač vlhkosti do menších místností začíná s cenou na cca 250 Kč.

Fotolia_31118946_XS

Některé výrobky tohoto typu mohou být i kombinované právě s osvěžovačem a mohou sloužit také jaké pohlcovač různých pachů, například z vaření, kouření, od domácích mazlíčků apod.

Existují i elektrické odvlhčovače

Oproti výše uvedenému druhu pohlcovače vlhkosti existují i složitější zařízení, která už k práci vyžadují elektřinu. Lze si je představit jako čističku vzduchu, o které jsme psali ZDE, protože pracují obdobně. Nadměrně vlhký vzduch nasávají a suší, aby ho poté opět mohli vypustit zpět. Zkondenzovaná voda u elektrického odvlhčovače taktéž kape do sběrné nádoby.

Elektrický odvlhčovač stojí od 1500 Kč výše.

Pohlcovač vzduchu může být svým vzhledem i nápaditým designovým doplňkem, podobně jako oblíbené osvěžovače. Může tak vypadat jako malé umělecké dílo, které ozdobí jinak nenápadný kout. Pravdou ale je, že mnohem příhodnějším postupem je zbavit se příčin nadměrné vzdušné vlhkosti. Tito pomocníci řeší problém jen polovičatě a vlastně dočasně.

 

publikováno: 30. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.