PR článek

Polykarbonátové desky na pergolu i zimní zahradu


P1310420

Polykarbonátové desky patří už řadu let mezi oblíbený stavební materiál, který se využívá pro zastřešení pergol, zimních zahrad, ale také sportovišť či průmyslových objektů. Polykarbonátové desky jsou cenově dostupné a vynikají svou odolností, izolačními vlastnostmi a propustností světla, díky čemuž jsou tak oblíbené. Pojďme se na tento materiál zaměřit podrobněji a představme si základní typy a možnosti využití.

Co je to polykarbonát

O polykarbonátových deskách jste už určitě slyšeli, víte však, o jaký materiál se jedná? Polykarbonát je termoplast, který se vyrábí poměrně snadno technologií vstřikování či lisování za tepla. Tyto termoplasty se vyznačují velkou mechanickou odolností, a především dobrými optickými vlastnostmi. Standardní polykarbonátové desky lze různými metodami dále upravovat. Mohou být například opatřeny UV vrstvou, která zabrání pronikání nebezpečného UV záření. Podle typu konstrukce se pak polykarbonátové desky dělí na plné a komůrkové.

Rozdíl mezi plexisklem a polykarbonátem

Hned na začátku je namístě upozornit na rozdíly mezi plexisklem a polykarbonátem. Tyto dva materiály se často zaměňují a považují za totožné, jisté rozdíly v nich ale přece jsou. Obrátili jsme se na specialistu Pavla Majerníka, který se prodejem polykarbonátových desek a plexiskla zabývá řadu. Upozornil nás, že výraz plexisklo je vlastně jen obchodní značkou, pod kterou je prodáván plast zvaný PMMA, tedy polymethylmethakrylát. Jeho vlastnosti se od polykarbonátu mírně liší. 

Polykarbonátové desky jsou houževnaté a odolávají i velmi hrubému mechanickému zatížení. Dalo by se říci, že jsou takřka nerozbitné. Polykarbonát je ale nestabilní proti působení slunečního záření, proto se musí dodatečně opatřovat vrstvou UV ochrany. U plexiskla je tomu právě naopak. Je křehčí a může se tříštit jako běžné sklo (i přesto je velmi pevné a odolné), nevyžaduje ale dodatečnou ochranu před UV zářením. V nabídce firmy Pavla Majerníka se sídlem v Křenovicích naleznete jak plexiskla, tak polykarbonátové desky různého provedení. Je jen na vás, jakému materiálu dáte přednost.

Vlastnosti polykarbonátových desek

Polykarbonátové desky se v oblasti stavebnictví využívají již řadu let. Vynikají totiž svými vlastnostmi, kterým se jiné materiály vyrovnají jen stěží. Desky z polykarbonátu jsou cenově dostupné a vyrábí se v mnoha provedeních a různých barevných odstínech. Mezi hlavní přednosti materiálu patří:

  • Extrémní odolnost vůči rozbití
  • Na rozdíl od plexiskla se polykarbonát netříští, může se jen poškrábat nebo roztrhnout
  • Komůrkové desky jsou lehké a příliš nezatíží nosnou konstrukci stavby
  • Nadprůměrné tepelně izolační vlastnosti
  • Dobrá propustnost světla
  • Možnost ohýbání a použití pro prohnuté přístřešky
  • Jednoduchá a rychlá montáž
  • Snadná údržba a životnost i několik desítek let

Kde všude mají polykarbonátové desky své uplatnění

S polykarbonátovými deskami se setkáte téměř na každém rohu. Díky výše uvedeným vlastnostem jsou oblíbeným stavebním materiálem, který se uplatňuje jak při stavbě a rekonstrukcích rodinných domů, tak průmyslových či veřejných objektů. Nejčastěji se používají jako střešní krytina, a to díky dobré propustnosti světla. Jsou vhodné pro zastřešení pergol, zimních zahrad, teras či verand.

Často se využívají také pro zastřešení bazénů nebo celých sportovních hal, kdy se oceňuje právě jejich nízká hmotnost. Oblíbené jsou také při výrobě skleníků, světlíků a dalších konstrukčních prvků, u který je důležitá mechanická odolnost a propustnost světla.

Nepodceňte montáž desek z polykarbonátu

Pokud se rozhodnete pro použití polykarbonátových desek, můžete se buď obrátit na stavební firmu, nebo se pustit do montáže svépomocí. Na trhu se nejčastěji používají buď klasické komůrkové desky, nebo desky trapézové. Při montáži budete potřebovat také spojovací materiál a příslušenství, které byste měli pořídit společně s deskami. Zmiňovaný odborník Pavel Majerník připravil na svých internetových stránkách stručné návody na montáž desek z polykarbonátu, díky kterým si poradí i zkušený kutil.

Pokud přemýšlíte nad vhodným způsobem zastřešení pergoly, zimní zahrady, stavby skleníku nebo zakrytí bazénu, polykarbonátové desky jsou dobrou volbou. Trh nabízí nepřeberné množství různých druhů, velikostí, barev i povrchových úprav, takže si určitě vyberete.

publikováno: 21. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.