Pořiďte dětem rostoucí nábytek. Stůl i židle jim vydrží až do dospělosti


rostoucí nábytek

Zařizujete pokoj malému školákovi nebo školačce? Pak přemýšlejte do budoucna. Pořídíte-li malý pracovní stůl a židli, velmi brzo je budete muset měnit za nové. Pracovní část v dětském pokoji by totiž měla respektovat výšku dítěte i jeho konkrétní potřeby. Oblíbeným řešením je rostoucí nábytek, zejména pak rostoucí stoly a židle, u kterých se dá výška pracovní plochy i sedy upravovat dle potřeby. Máme pro vás několik tipů, na co se při výběru rostoucího nábytku zaměřit.

Sledujte rozpětí výšky stolu i židlí

Zásadním parametrem rostoucího nábytku je jeho variabilita a rozptyl výškového nastavení. Některé rostoucí stoly a židle se dají zvyšovat a snižovat jen o pár centimetrů, jiné vyrostou takřka o metr, a tak dítěti poslouží takřka do jeho dospělosti. Vybírejte takovou židli, která zajistí správnou oporu na bedra a vyhoví i z hlediska hloubky sedu. Pokud budou dítěti ze židle volně viset nohy i při nejnižší poloze, je pro něj příliš vysoká. Kvalitní rostoucí nábytek respektuje požadavky na správnou ergonomii a minimalizuje riziko zdravotních komplikací způsobených právě nesprávným posedem u pracovního stolu.

Čtěte také: Dětský pokoj rozdělený na zóny ocení každá ratolest

Nepodceňujte parametr maximální nosnosti

Zejména v případě levnějších typů rostoucího nábytku můžete narazit na maximální nosnost. Nezaměřujte se tedy jen na maximální výšku, ale sledujte i parametr nosnosti. Při přetěžování nábytku se snižuje jeho životnost, výrobce vám v případě poškození samozřejmě neuzná záruku.

Pozor si dejte také na levnější typy rostoucích pracovních stolů, které v nejvyšší možné poloze ztrácí svou stabilitu a kývou se ze strany na stranu.

Správná výška židle i stolu je pro zdraví dětí zásadní

Výběr podle vzhledu: Sáhněte po nadčasovém designu

Možná se dítěti líbí křiklavé barvy a dětské motivy, myslete však na to, že už za pár let tomu bude jinak. Pořídíte-li dětskou židli a pracovní stůl, který je na pohled dětský, dospívajícímu dítěti se zřejmě líbit nebude. Rostoucí nábytek se vyrábí jak vy typicky dětském provedení, tak v nadčasovém designu, který neurazí ani dospělého uživatele.

Vybíráte-li stůl a židli, které mají dítěti skutečně sloužit až do jeho dospělosti, vyhněte se infantilnosti a módním výstřelkům. Pokud budete chtít zařídit dětský pokoj tak, aby uspokojil duši vašeho školáka či školačky, vyzdobte jej třeba dětskými tapetami nebo jinými doplňky. Až povyroste, snadno je obměníte za „dospělejší“. To v případě nábytku tak jednoduché není.

Nábytek pro děti by měl být opatřený certifikací

Chcete mít jistotu, že rostoucí nábytek v podobě pracovního stolu a židle zajistí zdravé sezení a neohrozí vývoj dítěte? Pak si připlaťte za nábytek opatřený certifikací. Ta garantuje, že z hlediska konstrukce i použitých materiálů je nábytek skutečně vhodný pro malé i dospívající dítě. Na vývoji certifikovaného nábytku se často podílejí odborníci z řad designérů, ortopedů a dalších specialistů. U nábytku opatřeného certifikací se vždy používají ekologické a zdraví nezávadné materiály včetně nátěrů bez škodlivých chemikálií.

U neatestovaného nábytku včetně toho rostoucího hrozí i riziko zranění. V minulosti se již mnohokrát objevily případy, kdy se dítě zranilo nesprávnou manipulací nebo bylo zavaleno těžkým kusem nábytku. V případě stolů je důležité, aby byly pevné a stabilní, u židlí zase musí být mechanismus nastavování výšky chráněn před rizikem poranění rukou.

Rostoucí nábytek, zejména ten certifikovaný, nepatří k nejlevnějším. Pokud však zohledníme skutečnost, že dítěti vydrží od první třídy až do dospělosti, investice se vyplatí. Dětský pokoj však můžete vybavit i starším nábytkem, který si vhodně zrenovujete. Na to se zaměříme v pokračování:

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

JAK ZRENOVOVAT STARŠÍ NÁBYTEK DO DĚTSKÉHO POKOJE

Přečtěte si další články zaměřené na téma dětských pokojů a nábytku:

publikováno: 22. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.