Postavit nízkoenergetický dům bez zateplení? Je to možné


Nízkoenergetické domy bez zateplení. Ano, jde to, jen to není úplně jednoduché.

Pro mnohé je symbolem energeticky úsporného bydlení kvalitní izolace a bez zateplení si jednoduše takovou stavbu neumí představit. Základem úsporného bydlení je skutečně kvalitní izolace ovšem moderní technologie umožňují stavět už bez jejího dodatečného použití. Pasivní energetický standard tak nijak neutrpí a dům bude splňovat všechny potřebné parametry.


Snaha o energetickou úspornost rozhodně nekončí, ba právě naopak. Na vlně úspor a zeleného bydlení jede čím dál tím více stavitelů. Není divu, ceny za energie jsou vysoké a je tak potřeba snižovat spotřebu. U rekonstrukcí je samozřejmostí kvalitní izolace, u novostaveb však už existuje i varianta bez jejího použití. V čem spočívá?

Nízkoenergetický dům bez zateplení: základem je konstrukce

Důležitost kvalitní konstrukce u domů dokládají termovizní snímky. Pozor, netýká se to ale jen starých domů. I u novostaveb se lze setkat s množstvím tepelných mostů, což značí jediné – stavební práce nebyly v pořádku. Týká se to hlavně cihlových domů, kde musí být obvodový plášť skutečně precizní. Volba materiálů to neovlivní. Ať použijete jakýkoliv, plášť budovy musí být homogenní. Pokud je vše, jak má být, izolace postačí užší, což pro vás ve výsledku bude znamenat nižší náklady na stavbu. Tímto se dostáváme k nízkoenergetickým cihlovým domům bez zateplení, kde je právě konstrukce alfou a omegou.

Zateplení přímo v cihlách, další možnost nízkoenergetického domu bez zateplení

Potřebná izolace se nachází už v cihlách, nejedná se tedy o klasické kvádry s dutinami. Ty jsou v tomto případě naplněné izolačním materiálem. Navíc mají unikátní stavbu s hlubokým vroubkem, díky jemuž je dosaženo další izolace. Oproti tradičně používaným cihlám je tak únik tepla mezi spárami snížen až o 60%.
Zateplení domu vyřeší problémy s vytápěním_Fotolia_5699780_XS

  • Bez dodatečné vnější izolace bude mít fasáda domu delší životnost.
  • Zaručena je i lepší paropropustnost, což znamená příjemnější klima v domě.
  • Celému objektu je umožněno „dýchat.“

Hrubá stavba tak bude navíc i dříve hotová. Obavy nemusíte mít ani z pevnosti takového zdiva, protože i tyto vlastnosti jsou srovnatelné s tradiční podobou cihel. Viditelný cenový rozdíl se pak srovná s menší spotřebou malty. Rozhodující je pak samozřejmě odpadající starost o formu dalšího zateplení.


Díky úspoře na materiálu se tak cena nízkoenergetického či pasivního domu dostane opět o něco níže. Domy s kvalitním vnitřním klimatem by tak mohly být cestou, jak rozšířit a podpořit výstavbu úsporných domů.

publikováno: 29. 5. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.