Práci na zahradě ulehčí vysavač listí


Práci na zahradě ulehčí vysavač listí

Když se řekne podzim, vybaví se mnohým poletující barevné listí, které však dokáže na zahradě udělat doslova paseku. Pravidelné hrabání listí může být velmi náročné, a to nejen časově. S pomocí vysavače na listí je ale možné celý proces údržby zahrady na podzim značně zjednodušit. Na jakém principu vysavače listí pracují?

Spadané listí může na zahradě vypadat efektně, pravdou ale je, že může být příčinou mnohým problémů s trávníkem, jehož vrchní vrstva potřebuje „dýchat“. To mu ale tlející a hnijící listí neumožní. V neposlední řadě je spadané listí samozřejmě překážkou i při posezení a celkovém užívání zahrady. Vysavač listí dokáže úklid zjednodušit. Jak probíhá práce s ním a proč se vysavače listí stávají stále žádanějšími?

Vysavač listí si poradí i s větvičkami, jehličím a zbytky trávy

Vysavač na listí přijde vhod během celého roku, i když je jasné, že na podzim se frekvence jeho využití násobí. Kvalitní typ pomůže odstranit nejen listí, ale také drobné větvičky, jehličí nebo třeba zbytky trávy po sekání apod. Možnosti použití vysavače na listí se odvíjí od toho, jakými vlastnostmi disponuje. Základem běžného vybavení jsou tyto tři funkce:

  • sání
  • foukání
  • drcení

Díky funkci foukání je možné přemístit (nafoukat) listí na jednu velkou hromadu, kterou pak vysajete do sběrného pytle, což je standardní součást vysavače listí. Pomocí funkce drcení se původní objem sesbíraného odpadu zmenší, aby nebylo nutné vysypávat pytel či koš příliš často a aby se na kompostu listí dříve a lépe rozložilo.

„Vysavač listí pomůže v zimě odfoukat čerstvě napadaný sníh z cestiček okolo domu.“

Elektrický nebo motorový vysavač listí?

Rozhodnete-li se, že si vysavač listí pořídíte, bude stěžejní otázkou, zda zvolíte elektrický vysavač na listí nebo motorový vysavač listí. Finální rozhodnutí udělejte po ujasnění si, jaká místa budete s pomocí vysavače listí udržovat. U větších ploch se více osvědčí motorové typy, u těch menších se budete moci spolehnout na vysavač listí, co ke svému chodu potřebuje elektřinu.

Elektrické vysavače listí bývají také podstatně menší než motorové typy, a tak se hodí i do domácností, kde bude vysavač listí obstarávat i žena nebo odrostlejší děti. Motorové vysavače listí jsou těžší i větší, na druhé straně nabídnou ale lepší účinnost související s výkonem motoru.

Výhody/nevýhody:

+ urychlení a usnadnění prací na zahradě
+ všestrannost využití
+ jednoduchá obsluha

- u levnějších typů nedostačující výkon pro velké a mokré nánosy listí
- nepříliš velký objem sběrného vaku
- pořizovací cena motorových vysavačů listí

Vysavač na listí je zajímavou alternativou ke klasickému manuálnímu hrabání, které může být u velkých ploch náročné a mnohdy i bolestivé, protože při používání hrábí jsou velkou měrou zatěžována záda, co se po několika hodinách prací důrazně připomenou. Chcete-li těmto potížím předejít, pak nezbývá než vysavač listí doporučit.

 

Zajímavé tipy:

  • výbornému výsledku pomůže, když bude vysávané listí suché
  • dávejte pozor na kameny a ostré předměty, co by mohly vysavač listí poničit
  • vysavač na listí využijte i pro úklid okolo domu či garáže
  • cena elektrického vysavače listí začíná na: 1000 Kč
  • cena motorového vysavače listí začíná na: 3000 Kč

 

publikováno: 14. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.