Pračka se sušičkou: pořídit dva spotřebiče, nebo kombinaci 2 v 1?


Pračka se sušičkou

Pro řadu domácností je sušička prádla opravdovým požehnáním. Nepotřebují volnou plochu na sušení, jejich oblečení je přitom voňavé a nadýchané. Pokud zvažujete pořízení pračky se sušičkou, máte dvě možnosti. Buď koupíte pračku a sušičku jako dva samostatné spotřebiče, nebo investujete do kombinace 2 v 1. V minulosti byla kombinovaná pračka se sušičkou „kočkopsem“. Pořádně nevyprala a už vůbec nevysušila, navíc se často kazila. Dnes je však situace jiná a kombinované spotřebiče jsou plnohodnotným konkurentem samostatných zařízení. Každé řešení má ale svá pro i proti.

Neexistuje jeden vítěz, důležité jsou vaše preference

Čekáte jasnou odpověď, jestli je lepší kombinace, nebo dva samostatné spotřebiče? Pak vás zklameme. Díky rozvoji technologií nemůžeme říct, že by kvalitní kombinované zařízení bylo méně kvalitní. Vše závisí na vašich preferencích a možnostech vaší domácnosti. Chcete vědět, jaké řešení je pro vás nejlepší? Cesta do světa praní a sušení právě začíná!

Sušička prádla když na dvě zařízení není místo

Obyvatelé malých bytů a domků dávají kvůli nedostatku prostoru přednost zařízením 2 v 1. Uvědomte si, že většina praček a sušiček s bočním plněním byla navržena s možností uložení na sebe. Pokud byste chtěli dát přednost samostatným zařízením a máte malý byt, uložením na sebe problém obvykle vyřešíte.

Nezapomínejte ale, že pračka se sušičkou musí stát poblíž pračkového sifonu. Výrobce sanitární techniky Alcaplast upozorňuje, že výběr a umístění sifonů se často podceňuje. Na případné umístění dvou samostatných přístrojů proto myslete už při plánování výstavby nebo rekonstrukce.

Pračku zapojíte snadno a rychle

Pračka se sušičkou výhody dvou samostatných spotřebičů

Ve výsledku není podstatné, jestli vám v koupelně stojí zařízení 2 v 1 nebo pračka a sušička prádla. Důležité je, jakému konkrétnímu modelu dáte přednost a jaké funkce vám nabídne.

Nesnažte se za každou cenu ušetřit a nákup bílé techniky považujte za dlouhodobou investici. Ušetříte si spoustu nervů při každodenním praní a sušení, ale i výdajů za neustálé opravy. Pokud zvažujete pořízení kombinace a nedostatek místa není hlavním důvodem, srovnávací tabulka vám výběr usnadní.

 

Pračka se sušičkou

kombinace

Pračka a sušička

samostatné spotřebiče

Výhody

Nevýhody

Výhody

Nevýhody

Úspora místa

Vyšší cena za opravy

Vysoká účinnost sušení

Nároky na prostor

Nižší pořizovací cena

Menší objem prádla

Větší počet programů pro sušení i praní

Vyšší pořizovací náklady

Intuitivní ovládání a možnost časování

Nižší účinnost sušení

Možnost praní a sušení většího objemu prádla

 

Vysušené prádlo voní po aviváži dle vlastního výběru

Menší objem sušení než praní – potřeba odebrat část prádla

Větší výběr modelů samostatných praček i sušiček

 
 

Menší výběr zařízení na trhu

Možnost dalšího praní během sušení

 

Ideální pro:

malé domácnosti s nedostatkem prostoru, které ocení možnost rychlého sušení. Neperou a nesuší příliš často ani velké objemy prádla. Ve výsledku ocení i nižší pořizovací cenu. Musí ale vybírat pečlivě, protože nabídka na trhu je omezená.

domácnosti, které mají dostatek místa pro umístění pračky i sušičky. Perou velmi často, mají děti a kvalita sušení a ve výsledku i absence žehlení je pro ně stěžejní. Zatímco v sušičce suší, už mohou prát další várku. Musí ale počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Sušička prádla má menší objem než pračka

Objem sušičky je vždy menší než objem pračky - sušička prádla potřebuje dostatek prostoru pro proudění vzduchu. To platí i v případě kombinovaného zařízení pokud perete plnou pračku, musíte pro následné sušení část oblečení odebrat.

Spotřebiče vybírejte podle maximálního objemu, který vyžadujete. Pokud máte větší rodinu s dětmi, samostatná pračka se sušičkou pro vás bude zřejmě výhodnější. Kromě většího objemu oceníte i možnost praní ve chvíli, kdy budete sušit předchozí várku. Pokud naopak máte třeba jen jedno dítě nebo žijete sami, nákup velkoobjemové bílé techniky se nevyplatí.

Cena ve prospěch kombinace

Ačkoliv se pořizovací cena kombinovaného spotřebiče pohybuje v řádu desetitisíců, zpravidla je cenově výhodnější než pořízení dvou samostatných zařízení. Pokud vybíráte podle ceny, dejte přednost kombinaci. Budete-li ale potřebovat pozáruční servis, počítejte s vyššími náklady. Kombinovaná pračka se sušičkou je technicky náročné zařízení a jeho oprava je nákladnější než u samostatných přístrojů. Při pořízení si také promyslete, jakým způsobem zapojíte jeden či více spotřebičů na pračkový sifon a na odpad.

I kvalitní kombinovaná pračka se sušičkou odvede spoustu práce. Především v menších domácnostech se stane velkým pomocníkem. Samostatné spotřebiče však budou vždy výkonnější a pohodlnější, jde jen o to, jestli tyto vlastnosti oceníte právě vy.

publikováno: 9. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.