Praktické i estetické palisády nikdy nevyjdou z módy


Palisáda

Vytvořit estetickou zahradu není jen tak. Prvky zahradní architektury dávají možnost pracovat s terénem, ať už z nutnosti nebo jen čistě kvůli zajímavějšímu vzhledu. Jednu ze snadnějších variant, jak upravit velkou i malou zahradu, představují palisády. V minulosti měly využití jako obranný prostředek před nepřáteli, na zahrádkách je však jejich účel značně odlišný.

 

Okrasné zahrady trendům příliš nepodléhají. Mění se jen vysazované rostliny s ohledem na jejich dostupnost na trhu. Počítejte tedy s tím, že organizace zahrady bude přetrvávat dlouhá léta. Na terénních úpravách si proto dejte záležet.

Plánování zahrady: využití výškových rozdílů

Nevíte-li od čeho se při navrhování zahrady odpíchnout, pak ji zkuste pomyslně rozdělit do několika zón. Pro přehlednost se číslují 0 – 5 a rostliny se do nich umísťují podle potřeby péče, případně podle frekvence využívání (ovoce, bylinky, skleník...).

Palisády pro úpravu terénu

Prvky zahradní architektury se nevyužívají jen pro odlišení zón nebo chodníku. Ještě užitečnější jsou při úpravě terénních nerovností a přizpůsobení zahrady. Nemusí to být zrovna vysoké kaskády, palisády poslouží i při tvorbě ostrůvků nebo mohou nahrazovat plot. Nabízí se jejich využití při tvorbě nepříliš zatěžovaných schodů a ostrůvků.

Kaskádovitá zahrada

Jeden ze způsobů řešení zahrady na svažitém terénu. Pomocí kaskád se dají upravit i příkré svahy, které by jinak nemohly být využívány, případně by ohrožovaly dům nebo zahradu.
Podle toho, jak budou palisády začleněny, je třeba zvolit vhodný materiál.

Úprava terénu

K úpravě terénu lze využít i dalších metod. Nejčastěji lze narazit na zpevnění kameny nebo stavbu zdí a zídek. 

Palisáda

Dřevěné, betonové i plastové palisády

Pokud mají palisády plnit úlohu opory pro terén, případně jej zadržovat, je potřeba vybrat pevný materiál, který to zvládne. Možností jsou betonové palisády, případně silné dřevěné palisády. Betonové palisády mají ale tu výhodu, že je možné jejich odolnost zvýšit ještě podobně těžkým plnivem, většinou kameny (k dostání jsou ale i speciální modifikované směsi). Takto provedené větší palisády udrží obrovské množství zeminy.

Menší betonové palisády bývají naopak tvarově i barevně zajímavé. K dostání jsou kupříkladu betonové palisády, jenž dokonale imitují dřevo. Na první pohled tak jde jen ztěží rozeznat, jaký materiál byl skutečně využitý.

Pro nízké kaskády dobře poslouží dřevěné palisády. Využívány jsou i pro stavbu schodišť, kde po správném ošetření bývají spolehlivým materiálem. Pro jejich výrobu se používá dřevo z jehličnanů (smrk, borovice, modřín). Při opracování záleží na technice, která může na palisádách zanechat nežádoucí vzor.

Plastové palisády jsou nejdostupnější. Snadno se s nimi pracuje, protože na spodní straně mají většinou kolíky pro zapíchnutí do země, v čemž spočívá celá jejich instalace. Plast dává možnost vytvoření palisád v zajímavých tvarech i odstínech. Vybírejte palisády z odolného plastu, které budou odolávat i mrazu, přímému slunci. a látkám z půdy

Tvary palisád

Palisáda je charakteristická kulatým tvarem. Výrobci ale produkují i méně tradiční palisády – čtvercové nebo obdélníkové. Oblíbené jsou i půlpalisády.

Palisády

Příprava podkladu pod palisády

Pod dřevěnými i betonovými palisádami je potřeba upravit podklad, aby se při své váze nečekaně nepropadávaly do země a jejich výška byla přibličně stejná. Podklad pod palisádami by se dal přirovnat k tomu, jenž je potřeba připravit pro pokládku dlažby. Tzn. řádně zhutněný a vyspádovaný.
Palisády ve svahu se usazují na betonové lože, u dekoračních palisád to není nutná podmínka.

  • V terénu je vhodné vybudovat do 1/3 výšky palisády betonovou opěrku.
  • Při zasypání palisády je vhodné danou stranu chránit izolační fólií, jež zabrání výkvětu nebo růstu mechů (nopová fólie).

Jiné využití palisád

Pokud není jiná možnost a vy přeci jen musíte řešit prostor v zahradě za využití palisád, pak nezoufejte, že budete mít nevzhledný válec. Některé druhy mají možnost otevření horní strany, ve které lze pěstovat, co se vám zamane – od bylinek, přes okrasné květiny, až po travnatý koberec.

Palisády jsou už ze své podstaty určeny do náročných podmínek. Technologie výroby je dána směrnicemi a normami, proto se spoléhejte na věrohodné výrobce. Neméně důležitá je ale i pokládka. Pro maximální jistotu lze betonové palisády chránit navíc impregnací a fólií.
S dekoračními palisádami je to o poznání jednodušší. Tam postačí vybrat vhodný materiál a pak už jen záleží na potřebné výšce a dvaru palisády. Vytvoření pěkné zahrady pak bude hračka.

publikováno: 17. 8. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.