Praktické tipy pro maximální využití prostoru v koupelně


3064253156_bd3b6fbda2_flickr

Prostorově omezené možnosti jsou vždy nejvíce znát v koupelně. Netráví se zde příliš mnoho času, a tak volba úspory padne většinou sem. Pro případ, že právě vy bojujete s malým prostorem pro vanu, sprchový kout a WC, je tu pro vás několik tipů, jak nenásilně pracovat s tím, co máte k dispozici. 
 

V první řadě je potřeba, abyste pochopili, že koupelna není skladiště, ale další místo, kde byste se měli cítit příjemně. Zrušte všechna provizorní řešení, dejte si záležet, a vše udělejte pořádně. K menším úpravám není potřeba velkých výdajů, ani obsáhlejšího rozšiřování.

Tipy, jak na „zvětšení“ malé koupelny

  • máte v koupelně jen police, na kterých je všechno možné od šamponů, až po saponáty? Pak je potřeba udělat radikální zásah. V první řadě je vhodné nahradit police skříňkami. Ty nemusí být moc hluboké, pro úsporu místa postačí i třiceticentimetrové. Prostor tak bude působit uceleněji a uklizeněji. Nic zbytečně neskladujte, co nepoužíváte, vyhoďte, a podobnou revizi provádějte alespoň jednou za čtvrt roku.
  • atypické umyvadlo místo rohového: díky atypickému umyvadlu můžete volit různé baterie, které také dokáží ušetřit místo a minimálně zvětšit prostor pro mytí a na samotném umyvadle.
  • propojení WC s koupelnou: řešení, které má své obhájce i odpůrce, a těch možná mnohem více. Pravdou ale je, že pokud obě místnosti propojíte, pak se koupelna rozšíří i prostor, který je potřeba k oddělení místností zdí. Pro optické oddělení toalety pak skvěle poslouží třeba zástěna z kaleného skla.

Bez koupelnové předložky se koupelna neobejde_Fotolia_24639453_XS 

  • co nemusí být v koupelně, to přesuňte: týká se to především zkrášlovacích koutků žen – ty mohou najít nově místo v ložnici nebo obývacím pokoji. Boj bývá často i s pračkou, ačkoliv v zahraničních domácnostech není vůbec časté, aby byla v koupelně. Problém se dá vyřešit třeba jejím přesunutím do společných prostor. Pokud taková možnost neexistuje, pak si alespoň vyberte úzkou s horním plněním.
  • hra se světlem: alfou a omegou toho, jak na vás působí prostor, je světlo. V koupelně je potřeba přirozené světlo, s čímž však často bývá problém. Proto na zdi nainstalujte více světelných zdrojů, které mají ale stejný odstín. Rozhodně nekombinujte žlutý a modrý. Dobrou práci odvedou i zrcadla. Buď zvolte jedno vyšší a jedno nižší nebo celistvé, ale velké. Kromě praktického hlediska prostor i prosvětlí.
  • barvy: pozornost od malého prostoru odvedou třeba zajímavé barevné kombinace zdí a obkladů nebo rovnou nábytku. Nebojte se ani tmavých barev, ačkoliv je známo, že prostor zmenšují. Na menší plochy nebo strop jejich použití rozhodně nebude chybou.


Malá koupelna není žádná tragédie. Ať už máte vanu či sprchový kout, důležité je vytvořit co nejvíce vzdušný prostor. Proto nedělejte z koupelny odkladiště, i čistící prostředky mohou mít místo třeba ve skříni v předsíni nebo náhradní ručníky lze uložit v ložnici.

 

publikováno: 26. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.