Praktický koupelnový textil hýčká jemností. Patří i do moderní koupelny


Koupelnovy textil

Koupelnové doplňky toho nabízí spoustu: design, komfort i barvy. Koupelnový textil k vanám, sprchovým koutům a umyvadlům jednoznačně patří, protože jen díky němu se místo pro očistu stane příjemnou součástí domova. Vyladěné příjemné a hřejivé detaily jsou tím, co dělá koupelnu výjimečnou a přispěje, abyste si vychutnali každodenní rituály.


 

Koupelnový textil aneb skrýš za závěsy

U koupelnového textilu existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

Estetické hledisko plní však jen jednu úlohu, protože koupelnové závěsy mají ještě další úkol. Tím je udržení vody jen tam, kde je třeba – tedy ve vaně nebo sprše. Splněním obou podmínek současně se koupelnové závěsy nominují na nepostradatelný koupelnový doplněk.

Rozhodujícím atributem kvality koupelnových závěsů je jejich materiál. Nejčastěji se setkáte s hustě tkanou polyesterovou látkou, jejíž povrch upravuje vrstva odpuzující vodu. Impregnovaný povrch mají i závěsy z textilie. Kvalitní závěsy se snadno perou v pračce a tak i to je důvod, proč volit raději dražší kusy. Jako bonus lze ještě upravovat jejich velikost až přímo na místě a perfektně se tak přizpůsobí prostoru.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

TIP: Rozčiluje vás neposlušný závěs? Když si koupelnový závěs žije vlastním životem a nerespektuje vaše přání, jednoduše mu to ztižte. Na spodní okraj stačí připnout malá nenápadná závaží. 

Kvalitní ručníky, osušky a další koupelnový textil

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte, protože je potřeba, aby uschly, a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny. Kromě barev se ručníky a osušky liší velikostí, motivy nebo ryze praktickými vlastnostmi jako je savost a schopnost rychlého schnutí.

Kvalitu těchto koupelnových textilií určuje gramáž, délka vlákna a materiál. Jako základní vodítko pro výběr ručníků a osušek slouží prvně zmíněná hmotnost. Kvalita mí vá gramáž kolem 400 nebo 500 g/m².

Uvádět tyto údaje není pro výrobce ovinné, a tak na ně nemusíte narazit vždy. Materiál spolehlivě vyberete osaháním a potěžkáním, což ale u internetových prodejců není možné a můžete pouze věřit číslům v pospiscích.

  • Savost ručníku lze vytušit i z pohledu na délku smyček. Čím delší, tím lepší, ale zase křehčí.
  • Málokdy se setkáte s jiným materálem, než bavlnou. Objevuje se v klasické podobě, BIO kvalitě, případně doplěná o bambusová vlákna.
  • Právě bambusová vlákna jsou příčinou antibakteriálních vlastností nebo většího lesku.
  • Gramáž luxusních ručníků sahá ke dvounásobku oproti běžným: až 800 g/m2.
  • Nižší gramáž ale nezatracujte, hodí se pro kuchyňské ručníky.

Existují dvě možnosti: nepřehlédnutelné závěsy od shora až na zem, nebo jen střídmá clona, kterou po koupeli zase nenápadně shrnete ke zdi. V obou případech se mávnutím ruky promění koupelna k nepoznání.

 

Co bavlna u koupelnového textilu neumí

Moderní textilie pro výrobu ručníků se pyšní schopností superrychlého schnutí. K tomu, aby byl ručník zase suchý, stačí jen lehké vyždímání. Polymerové vlákno je následně suché a připravené k dalšímu použití. Využívají je třeba profesionální plavci, pro které jsou ve vlhkém prostředí nejlepším řešením.

Koupelnový textil od podlahy: koupelnové předložky

Koupelnové koberečky spolehlivě zakryjí chladnou podlahu. Pevná podložka zajišťuje stabilitu pro jistý pohyb a spolehlivé upevnění vláken. Ta bývají většinou syntetická. Směsová tkanina v sobě obvykle skrývá dva až tři druhy materiálu, přičemž žádný z nich nedosahuje podílu vyššího než 85%.

Materiál musí být jemný a pro chodidla příjemný. Savost není u předložek směrodatná, ale rozhodně se hodí - savými předložkami tedy nic nezkazíte.

Předložky se však rychle špiní a schová se do nich spousta prachu. Na štítku proto zkontrolujte i možnosti čištění. Není potřeba strojové, nejjednodušší variantou je přidat i tento koupelnový textil do pračky.

Spodní vrstvu vybírejte s protiskluzovou úpravou, aby držely na místě. Na jakémkoliv povrchu totiž budou putovat po celé místnosti. Zamezí jim v tom ale třeba jejich váha. Čím těžší koberec, tím stabilnější. To je jeden z důvodů, proč je spodní vrstva z těžké gumy nebo latexu.

Další podstatný koupelnový textil představují ručníky a osušky. Nikam je po očistě neukrýváte a tak jsou stále na očích. Proto se s nimi musí počítat při vytváření barevného schématu a stylu koupelny.

Koupelnová róba: dámské a pánské župany

Nezbytností dětské výbavy do koupelny by se měli vybavit i dospělí - také župany patří mezi velmi oblíbený koupelnový textil i mezi "starší genercí". Dámský a pánský župan se ale liší minimálně – obvykle spíše velikostí a délkou. Dámy navíc v létě preferují jen lehčí materiály. Ty by v každém případě měly být přírodní. Setkáte se s materiály jako 100% česaná bavlna, bambusové vlákno, micro bavlna nebo modalové vlákno.

Bambusové vlákno, které vyniká savostí, obsahují hlavně dražšímodely.
Hebké a hřejivé materiály musí v případě dámského županu splňovat ještě další důležitá kritéria: slušivý střih a moderní barvy. Lehké župany zdobí krajka, výšivky nebo kapuce.
Pánské župany se liší hlavně velikostí.

Prach v koupelně

Ani vybavení koupelny včetně koupelnového textilu není bez prachu. Ten lítá ve vzduchu, přináší se na oblečení a usazuje se na všech površích. Textil koupelně funguje jako spolehlivý zdroj i lapač těchto drobných částeček. Prachu se neubráníte, ať máte koupelnu s textiliemi nebo bez nich. Důležité je však o koupelnový textil správně pečovat a pravidelně jej prát.

Chladná podlaha není po horké koupeli nic příjemného, stejně jako ručník, který nesaje. Proto se zabalte do županu a v klidu popřemýšlejte, jaká vylepšení ještě potřebuje vaše koupelna.

Tip na kvalitní vybavení koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou kouplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.

publikováno: 21. 7. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.