Pravidelnou a správnou péčí lze prodloužit životnost kožené sedací soupravy


Životnost kožené sedací soupravy lze velmi výrazně prodloužit šetrným chováním, ale také pravidelnou

Kožené sedací soupravy jsou symbolem luxusu a elegance. Udržovat tento oblíbený materiál však není nic jednoduchého. Pokud se ale budete držet několika základních doporučení, co naleznete v dnešním článku, bude vaše kožená sedačka vypadat stále dobře. Důkladnou péči si takový pohodlný kousek určitě zaslouží, budete-li ji navíc praktikovat pravidelně, pak na sebe skvělé výsledky nenechají dlouho čekat a životnost nábytku se prodlouží.

Nákup kožené sedací soupravy je zpravidla poměrně velkou investicí. V nabídce trhu je sice možné nalézt i sedačky koženkové (levnější), kvalit skutečné kůže však zdaleka nedosahují. Od materiálu můžete očekávat především reprezentativní vzhled, který stylem zapadne téměř do jakéhokoliv interiéru. Ze sedačky se tak může stát i dominantní prvek, co celou místnost znatelně pozvedne. Na péči však musíte myslet už od samotného počátku. Kůže je přírodní materiál, který neustále pracuje. Snížit životnost sedačky tak můžete už pouhým špatně zvoleným umístěním.

Kůži škodí silný zdroj tepla i nadměrné světlo

Pamatujte na základní doporučení – kožená sedačka nesmí stát příliš blízko u zdroje tepla. Typické umístění u ústředního topení v panelákových bytech by tak v případě kožené sedací soupravy nemělo být pravidlem. Stejně tak se vyvarujte malé vzdálenosti od krbu či kamen. Uvádí se, že optimálně by kožená sedačka měla stát od topidel vzdálena nejméně 40 až 50 cm. Pokud je totiž kůže tímto způsobem vysoušena, pak ztrácí svou pružnost a praská. Podobně negativně na ni působí i sluneční paprsky, případně silné umělé světlo. Pokud bude stát kožená sedačka v místech, kde na ní každý den několik hodin v kuse svítí, po čase se bude vytrácet barva i lesk.

Kožené sedací soupravy je třeba čistit i impregnovat

Informace o tom, jak přesně o sedačku pečovat, jakým způsobem ji lze čistit a jak často, musíte obdržet už při jejím nákupu. Uvedené instrukce jsou povětšinou zárukou toho, že si nábytek péčí nepoškodíte. Obvykle se jedná o doporučení kompletního vyčištění společně s konzervací v intervalu 2x až 4x za rok. K těmto účelům si lze pořídit speciální čisticí prostředky, které se postarají o vyčištění, změkčení, zvlhčení a promaštění kůže. Nechcete-li se ve výběru zmýlit a sedačku jste koupili od osvědčeného výrobce, pořiďte si pomocníky na čištění stejné značky. Budete-li si je dokupovat později, vyhněte se přípravkům, v jejich složení se nachází rozpouštědla či ředidla apod. Ty jsou pro kožené sedací soupravy nežádoucí.

Fotolia_2440981_XS

Co se týče všedního čištění, do něho je třeba zahrnout odstranění prachu a drobečků vysavačem, nábytek také můžete přetřít lehce navlhčeným hadříkem. Ať už se na sedačce nachází jakékoliv nečistoty, nikdy neužívejte abrazivní prostředky a hrubé mechanické metody. V takových případech přenechejte práci odborníkům. Přibližně 1x až 2x za 14 dní vetřete krouživými pohyby do sedačky také neagresivní mastnější krém, co jí navrátí vláčnost a jemný povrch. Krém je potřeba nechat vstřebat, a to nejlépe přes noc, v případě nutnosti minimálně 3 hodiny.

  • Jak na skvrny?

Objeví-li se na sedačce skvrna od jídla nebo tekutin, na nic nečekejte a snažte se to hned řešit. Tekutinu nasajte do papírového ubrousku, jídlo opatrně setřete. Poté můžete dané místo přetřít vlhkým hadříkem s trochou mýdla a nakonec ošetřit krémem. Zanechá-li nehoda skvrnu, použijte speciální prostředek určený k odstranění skvrn z koženého nábytku.

Občas se také může stát, že vám na sedačku z ruky vypadne pero nebo propiska, kterou si něco zapisujete. Nemusíte se však bát, že by vám vzniklá čára nebo tečka na nábytku zůstala. Na trhu jsou k dostání vysoce účinné čističe určené přesně pro tyto situace. Pozor si však dejte jen na dobu, ve které na tuto nehodu zareagujete. Čím dříve, tím lépe. Výrobci těchto pomocníků udávají, že po 5 dnech se už odstranění skvrny zpravidla nepodaří. Velký pozor dávejte na fix a lihové tužky. Kvůli jejich složení je odstranění skvrn na sedačce z těchto psacích potřeb víceméně nemožné.

dreamstimefree_158806

Méně obvyklé rady a tipy na údržbu kožené sedací soupravy

Mezi majiteli koženého nábytku se tradují různá lidová doporučení, jak o tyto kousky pečovat. Přijdou vhod, nechcete-li neustále užívat všemožnou chemii, nebo vám dané prostředky došly a vy nutně potřebujete, aby sedačka vypadala dobře a byla čistá. Pomoc mohou představovat obyčejné vlhčené ubrousky pro dětskou pleť, kterými lze nábytek vyleštit a lehce provonět. Někteří lidé doporučují i hadřík namočený v teplém mléce a následné vytření sametovým (již několikrát vypraným, aby nezanechával chloupky) kusem látky.

Pravidelnou péčí budete udržovat nejen skvělý vzhled vaší sedací soupravy, ale také očekávanou životnost. Věnujte proto dostatek času i trpělivosti tomuto vybavení, odměnou vám bude sedačka luxusního vzhledu, která bude stále ozdobou interiéru.

 

publikováno: 22. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.