Přečtěte si, jak správně připravit terárium pro chameleona


Terárium pro chameleona

Domácí mazlíčci, to nejsou jenom psi a kočky. Máte – li doma omezený prostor, nebo prostě máte slabost pro poněkud netradiční zvířata, je pro vás ideální volbou chov chameleona. Jak se ale o tak exotické zvíře, jako je chameleon, správně starat? Důležité je především zajistit mu odpovídající prostory pro život. Jak vybrat terárium pro chameleona a co v něm zajistit, se proto dozvíte v tomto článku.

Možností, kam umístit chameleona je hned několik. Můžete použít sítěné voliéry, nebo nechat chameleona volně se pohybovat po bytě. Terárium je však v našich podmínkách tou nejlepší volbou. Jedině terárium pro chameleona totiž zajistí podmínky, které jsou pro něj přirozené. Při výběru správného terária pro chameleona a dodržení několik zásadních pravidel tak máte jistotu, že se vašemu barevnému mazlíčkovi bude dobře dařit.

Jak vybrat správné terárium pro chameleona? Rozhodující je jeho velikost

Při výběru terária pro chameleona hledíme na několik faktorů. Důležitý je samozřejmě vzhled terária i jeho snadná obsluhovatelnost, dbát bychom měli ale především na to, aby terárium pro chameleona bylo dostatečně velké. Jaká velikost terária je pro chameleona nejlepší? Je to různé, pro jednoho dospělého jedince ale potřebujete terárium minimálně o rozměrech 50 x 60 x 60cm. Hovoříme ale o minimálním standardu, obecně totiž platí, že čím vyšší terárium, tím spokojenější chameleon. Chameleoni si totiž rádi hoví ve vysokých větvích u zdroje tepla, vyšší terárium je proto dobrou volbou. Pokud chcete chovat více zvířat naráz, rozhodně myslete na to, že velikost terária by se měla s každým novým přírůstkem zvětšit alespoň o třetinu.

Zajištění dostatku světla a tepla je pro péči o chameleona nezbytné

Chameleoni jsou zvířata, která rada šplhají po větvích a stromech a v těch nejvyšších polohách si rádi dlouho hoví a nahřívají si svá těla. Při zařizování terária na to proto myslete. Ideální je tedy umístit zdroj tepla (nejčastěji UV žárovku) co nejvíce ke stropu. Vytvoříte tak vyhřívací místo o teplotě 35 – 45 °C, kde se může chameleon dle libosti nahřívat. Zároveň zajistíte, že v nižších polohách větví bude teplota zhruba o deset stupňů nižší a u dna terária pak klesne pouze na teplotu kolem 20 °C. Chameleonovi tak zajistíte ideální podmínky, které může střídat podle toho, jak se mu to právě hodí. Chystáte – li se na chov více chameleonů najednou, pak myslete na to, že správné terárium pro chameleona musí obsahovat vyhřívací místo pro každého dospělého jedince.

Terárium pro chameleona a světlo

Jak vybrat správné terárium pro chameleona?Ideální terárium pro chameleony musí poskytnout zvířatům také dostatek světla. To zajistíte speciální zářivkou, která vyzařuje UV – A a UV – B záření. UV – A světlo podporuje tvorbu pigmentu v kůži chameleona a prospívá také rostlinám v teráriu, UV – B světlo pak ovlivňuje správné vstřebávání a ukládání vápníku v těle chameleonů. Světlo i teplo zajišťujeme v teráriu pro chameleony celý den, na noc však oba zdroje vypneme a zajistíme tak přirozený noční pokles teploty, který nastává i v přírodě.

Zařizujete terárium pro chameleony? Pak nezapomeňte na dobré větrání

Dostatečná cirkulace vzduchu, je pro život chameleonů v teráriu nezbytná. Zajistěte ji proto horním, dolním nebo postranním větráním. Pokud můžete využít více z těchto variant, rozhodně to udělejte. Další důležitou proměnou, na kterou musíte při zařizování terária pro chameleony myslet, je vlhkost. Ta by měla ideálně dosahovat 60 – 75%. Minimálně jednou denně je proto nutné terárium pro chameleony hojně porosit, vzdušnou vlhkost vám pak pomohou udržovat živé rostliny.

Rostliny a větve jsou pro chameleony důležité

Existuje hned několik důvodů, proč umístit do terária pro chameleony živé rostliny. Pomáhají udržovat vlhkost a příznivé klimatické podmínky, chameleon může pít kapičky vody z jejich listů a v neposlední řadě v teráriu dobře vypadají. Kormě živých rostlin je však nutné umístit do terária pro chameleony i dostatek silných větví, které vytvoří jednotlivá patra a umožní chameleonovi šplhat až ke zdroji tepla. Doporučujeme také polepit zadní a boční stěny terária pískem, kameny nebo umělými skalami. Pro vašeho mazlíčka tak vytvoříte zdánlivě přirozené prostředí, ve kterém se bude cítit dobře.

Teď už stačí, když budete připravené terárium pro chameleona pravidelně rosit, odstraňovat z něj trus a každý den vyměňovat vodu v pítku. Zhruba jednou za tři měsíce pak vyměňte substrát na dně terária.

A jaké máte zkušenosti s chovem chameleonů vy? Podělte se o ně v naší diskuzi.

publikováno: 10. 2. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.