Předností montované dřevostavby je zejména rychlá výstavba


Předností montované dřevostavby je zejména rychlá výstavba

Dřevo je v poslední době velmi často využívaným stavebním materiálem, protože je ekonomičtější i ekologičtější variantou. Netřeba ani zmiňovat jeho tradiční vzhled. Z toho důvodu se především montované dřevostavby těší velkému zájmu a oblibě, a to u odborné i laické veřejnosti. Čím jsou montované dřevostavby typické a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody?

Už z názvu řešení vyplývá, jak probíhá stavba tohoto dřevěného domu – montáží, kdy se spojují jednotlivé díly určitým systémem a předem daným postupem. Díky tomu, že výstavba probíhá tímto způsobem, není z velké části závislá na počasí, a tak není třeba se o tyto okolní podmínky starat jako u stavby zděného domu.

Masivní a lehké montované dřevostavby

V zásadě je možné rozdělit montované dřevostavby na masivní (těžké) a lehké (sloupkové). U prvně uvedeného typu jsou jednotlivé dřevěné prvky montovány na sebe, čímž se vytváří požadována dřevěná stěna. Těmito prvky mohou být nejčastěji trámy či kulatiny. Ke spojování se využívá systému pero – drážka, obdobně jako je tomu například u pokládky podlahy. Velmi rozšířeným druhem jsou ale montované dřevostavby lehké, u jejichž výstavby se využívá speciálních spojů pro instalaci desek, co tvoří stěny domu, ale také pro montáž dalších nosných prvků – sloupů, trámů apod., co se připojují povětšinou ocelovými díly.

Výstavba montované dřevostavby

Vzhledem k danému systému sestavení montované dřevostavby, nezabere celková výstavba tolik času jako u tradičně řešeného zděného domu. Prvky nezbytné ke všem náležícím procesům jsou vyráběny standardizovaným způsobem, a tak není třeba je jakkoliv upravovat či měnit účel jejich upotřebení. Tím také dochází k urychlení celé montáže, kdy základní konstrukce je dle velikosti a složitosti zamýšleného objektu vystavena během několika týdnů. Firmy, jež montované dřevostavby sestavují, udávají, že celková realizace trvá přibližně 3 až 5 měsíců.

Výhody/nevýhody:

+ nenáročnost a rychlost výstavby
+ ekologický faktor
+ zcela obnovitelný materiál

- nutnost kvalitního projektování
- „pracující“ materiál
- menší životnost oproti zděnému domu

Montované dřevostavby jsou řešením pro ty, kdo chtějí bydlet poměrně rychle a využít při tom obnovitelný materiál, který nezasahuje do životního prostředí. Je ale nutné podotknout, že se nehodí postupovat při jejich výstavbě svépomocí, aby byly zachovány všechny kvality, které může do bydlení přinést.

 

publikováno: 29. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.