Předstěnové instalační systémy do koupelny zaručují moderní vzhled i úsporu vody


předstěnové instalační systémy

Předstěnové systémy do koupelen a na toalety jsou dnes skutečným trendem. Oblíbené jsou především pro svůj moderní design a praktické i komfortní používání. Díky předstěnovým instalačním systémům zůstává v místnosti viditelná jen WC mísa a tlačítko, veškeré technické řešení je očím uživatelů skryto. Nádržky, ventily, ale také odpadní trubky jsou ukryty ve zdi. Pod WC mísou zůstává volné místo, což na jednu stranu vytváří dojem většího prostoru, na druhou stranu umožňuje snazší čištění. Pojďme se blíže zaměřit na konstrukci předstěnových systémů a na jejich jednotlivé části a možnosti provedení.

Druhy konstrukčního provedení

V závislosti na charakteristice stavby, ve které bude předstěnový systém instalován, je třeba zvolit vhodný druh konstrukčního provedení. V zásadě můžeme předstěnové instalační systémy rozdělit do dvou skupin, na systémy pro zazdívání a na systémy pro suchou instalaci.

První typ se umísťuje do zdi napevno a následně se zazdívá. Oproti tomu je systém pro suchou instalaci vybaven kovovým rámem, který lze jednoduše přichytit ke zdi a k podlaze bez nutnosti bourání či zdění. Tento typ je vhodný pro umístění před nosnou stěnu, sádrokartonovou stěnu nebo při rekonstrukci bytových jader. Systémy bývají zpravidla konstruovány tak, že umožňují připojení jak WC, tak bidetu, který je u dnešních moderních staveb již standardem.

Pro doplnění uveďme, že samostatnou kategorii tvoří předstěnové instalační systémy pro starší a imobilní, které jsou vybaveny i opěrnými a záchytnými prvky. Nosnost překračuje 400 kg, zařízení je navíc vybaveno oddáleným pneumatickým splachováním. Díky tomu musí být nosná konstrukce masivnější.

Kvalita nádrže na prvním místě

Jednou z nejdůležitějších částí předstěnových systémů je nádrž na vodu. Musí vynikat svou dlouhou životností, těsností a tuhostí. Pokud by totiž došlo k poškození nádrže, znamenalo by to nutnost vybourání zdi a následnou výměnu systému. Proto se výrobci snaží o zajištění maximální kvality.

Aby nádrž vydržela bez problémů mnoho let, měla by být vyrobena z jednoho kusu a svarem připojena ke kolenu, kterým je přiváděna voda do nádržky. Nádrže z více kusů mají obvykle nižší životnost. Nádrž je navíc vybavena dalšími ochrannými prvky, např. polystyrenovou izolací, která zabraňuje rosení a také izoluje hluk.

Ventily pro napouštění a vypouštění vody

Dalšími díly předstěnového systému, které zůstávají očím uživatelů skryté, jsou ventily pro napouštění a vypouštění vody. Aby byl systém z dlouhodobého hlediska funkční a bezproblémový, armatury, které zajišťují plnění a vypouštění, musí být sofistikované. Ventily musí být především schopné dlouhodobě odolávat usazeninám, měly by být rovněž tiché.

Ventily musí být testovány na desetitisíce použití, jen tak lze garantovat jejich kvalitu. Zpravidla bývají vybaveny dvojí možností splachování, obvykle 3 a 6 litry vody. Díky tomu je používání toalety šetrné vůči životnímu prostředí, použije se tolik vody, kolik je ke spláchnutí potřeba.

Na trhu se používají různé druhy napouštěcích a vypouštěcích ventilů. Mezi nejspolehlivější napouštěcí ventily patří ty, které jsou založené na hydromechanickém principu uzavírání tlakem vody ve vodovodním řádu. Vypouštěcí ventily by zase měly být vybaveny funkcí nastavení objemu vypouštění. Některé ventily umožňují díky své konstrukci i fixaci víka v nádržce.

předstěnové instalační systémy2

Tlačítka předstěnových systémů

Dostáváme se k viditelným částem systémů, tj. k míse a k tlačítkům. Kromě toho, že slouží k uvedení splachovacího systémů do provozu, rovněž vytváří kryt k prostoru nádržky. Pokud je potřeba získat přístup k nádrži či ventilům předstěnového systému a učinit servisní zákrok, pomocí jednoduché demontáže krytu s tlačítky se do tohoto prostoru snadno dostanete.

Na trhu jsou k dispozici tlačítka a kryty v různém provedení tvarů i barev, stejně tak i použitých materiálů. Z hlediska designu tak vzhled tlačítek jednoduše sladíte se zbytkem místnosti. Při výběru tlačítka se zaměřte také na ergonomii a obtížnost stlačení.

Upevnění a nastavení WC mísy

Předstěnové instalační systémy jsou navrženy jako univerzální s možností napojení na takřka všechny závěsné mísy. Moderní systémy bývají vybaveny posuvným držákem odpadního kolena, díky kterému je možné připojení různých druhů WC bez složitých zásahů. Pomocí brzdného systému lze rovněž nastavit požadovanou výšku a docílit tak přesného nastavení. Tyto systémy bývají konstruovány tak, aby umožňovaly také jednoduché připojení vody do bidetových sedátek či spršek.

Předstěnové systémy představují moderní řešení armaturové techniky, která splňuje všechny požadavky na estetiku, funkci, ekologičnost i životnost. Přemýšlíte-li nad rekonstrukcí či výstavbou nové koupelny, nad použitím těchto systému byste měli začít vážně uvažovat.

Předstěnové instalační systémy od českého výrobce

Výrobou sanitární techniky včetně produktů, jako jsou předstěnové instalační systémy, sifony nebo WC tlačítka, se zabývá česká společnost Alcaplast z Břeclavi.

publikováno: 8. 11. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.