Předstěny ze sádrokartonu: tepelná i akustická izolace a hezčí zdi


5544468856_23aef3b720_flickr_1600x900ms

Předstěny neslouží jen k zamezení hluku, i když jsou k tomuto účelu nejčastěji využívány, ale třeba jen k pouhému zamaskování nevzhledných stěn. To ocení hlavně ti, kdo rekonstruují starší domy, kde původní zdivo ještě slouží, nevlhne, ale na pohled už není příliš pěkné. Dá se využít ve všech místnostech, ideálně však právě tam, kde je třeba zabránit pronikání hluku – aťuž z ulice, od sousedů, z chodby nebo z dětského pokoje.

 

Kromě toho mohou mít řadu dalších funkcí. Ceněné jsou jejich tepelně izolační vlastnosti, požární odolnost a také dokáží nenápadně vytvořit prostor pro vedení elektroinstalace. Jsou zkrátka perfektním řešením pro snadnou a rychlou rekonstrukci.

Co lze označit jako předstěny?

Za předstěnu se dá považovat takový obklad zdi, který přímo souvisí s podkladní vertikální konstrukcí. Nejčastěji využívaným materiálem je sádrokarton, s nímž je práce snadná, rychlá a také poměrně „čistá." Obavy z malé nosnosti nejsou na místě. Předstěny jsou doporučovány i do koupelen, kde mívají nosnost až 500kg.

  • Jako suchá omítka se označují sádrokartonové desky nebo desky s vrstvou izolace, které se lepí přímo na konstrukci. Patří mezi nejtenčí předstěny, ale dá se použít pouze do výšky tří metrů. Navíc není deklarována ani požární odolnost.
  • U spřažených předstěn se sádrokarton se montuje na CD profily, které jsou s podkladem spřaženy pomocí stavěcích třmenů. Zde už se využívají všechny jejich výhody, k nimž patří i akustická izolace nebo nové rozvody. Existuje několik druhů desek rozdělených právě podle toho, co má být jejich hlavním úkolem.

Fotolia_23917649_XS

  • Třetí kategorii tvoří předstěny volně stojící, jenž se montují na CW profily nezávisle na vertikálním podkladu. Jsou nejširší (až 6,5cm), jejich výška je však omezena na čtyři metry. Díky nim se dají jednoduše vyrovnat velké nerovnosti.

Dají se dělat profily z latí?
V rámci nahrazení CD profilů se často sahá po dřevěných latích. V některých případech se dá ušetřit, ovšem za cenu nižší odolnosti, neboť dřevo takových rozměrů, aby vyhovovalo konstrukci pro sádrokarton, nemá příliš kvalitní stabilitu a mohl by časem měnit tvar. I odborníci se shodují na názoru, že nedodržení technologických postupů se v žádném případě nevyplácí.

Proč zrovna sádrokartonové předstěny?

Oblibu pro úpravy interiérů si nezískal sádrokarton jen tak pro nic za nic – kromě toho, že je nehořlavý, tak je také pachově a elektricky neutrální nebo vhodně reguluje klima. Desky se dají sehnat ale i takové, jenž mají i další žádoucí vlastnosti. Kupříkladu dokáží snášet vlhké prostředí, takže se hodí také do koupelen. Stálá vysoká vlhkost jim sice dobře nedělá, ale takové podmínky jsou schopny ustát a vytvořit tak pěkné prostředí i v okolí van a sprchových koutů.

Předstěny jsou rychlým a také levným řešením mnoha problémů, jenž se v interiérech řeší. K dostání jsou i desky, které kombinují několik vlastností, a stávají se tak nepostradatelnou součástí rekonstrukčních prací.

publikováno: 9. 4. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.