Překážející kabely je možné v interiéru jednoduše skrýt


Překážející kabely je možné v interiéru jednoduše skrýt

Elektronika se v dnešní době stala neodmyslitelnou součástí vybavení domácnosti. Televize, počítač, modem, přehrávače a mnohé další kousky zpříjemňující nejen volné chvíle jsou často soustředěny v obývacím pokoji, kde se tak utváří překážející a nevzhledná změť kabelů. Ty jdou ovšem poměrně elegantně a snadno několika způsoby skrýt. Kam a jak?

Nejen v obývacím pokoji, ale i v ostatních místnostech v bytě nebo domě se nachází méně i více kousků elektroniky, jejichž kabely se neesteticky vinou podél zdí, lemují nábytek a překáží. Pokud se k tomu přidají i prodlužovací kabely či rozdvojky, je výsledný dojem útulného bydlení značně omezen. Navíc všechny tyto prvky silně přitahují částečky prachu, který se tak na nich a v jejich okolí velmi hojně usazuje. Možností, jak kabely odstranit z dohledu, je několik.

Plastová spirála na kabely řeší problém jen částečně

První popisované řešení je polovičaté, i když pokud vás trápí jen pár kusů kabelů, pak může přinést kýžený výsledek snadno a rychle. Spirály a pouzdra, co se k účelům organizace a částečného skrytí kabelů prodávají, umožňují kabely utřídit a urovnat do jedné linie. Kabely jsou tak uloženy v různě širokých trubičkách (spirálách), jež jsou vyrobeny z plastu, jsou pružné a ohebné. Výsledek vypadá mnohem lépe než klubko kabelů válející se na koberci či podlaze. I tak jsou ale kabely pořád viditelné. K dokonalému krytí slouží další možnost.

Speciální lišty jsou moderní

Kabely je možné ukrýt do speciálních lišt, které povedou podél stěn. Tyto lišty a sokly navazují na podlahu, a tak vypadají velmi přirozeně. V dnešní době se povětšinou nabízí společně s podlahou, případně se dají dokoupit a polepit například kobercem, který je v dané místnosti položen. Na stěnu se tyto lišty přimontují tak, že se na ni nejprve instaluje plastový profil, do něhož se pak lišta jako taková po naskládání kabelů zacvakne, případně existují i verze na šroubky. Celý systém je řešen tak, aby bylo možné ho v případě potřeby jednoduše demontovat (při malování, tapetování či rozšíření elektronického vybavení o další kus).

Tuto možnost lze realizovat i na míru, pokud jsou dispozice prostoru atypické nebo se v něm nachází tolik kabelů, že by se do jedné standardizované lišty nevešly. Můžete oslovit truhláře, který vám malý tunel pro ukrytí kabelů vyrobí přesně dle nutných parametrů. Následně stačí uzpůsobit ho celkovému stylu místnosti, například s pomocí samolepicí tapety.

Kabely mohou být ozdobou

Téměř všichni se chtějí kabelů opticky zbavit. Málokdo si ale uvědomuje, že s trochou fantazie je možné je využít jako dekoraci. Co takhle zkusit vést kabel od lampičky na nočním stolku k zásuvce přímo na stěně a naaranžovat ho například do vlnek? Celou dráhu je pak možné opatřit samolepkou, která „cestičku“ zvýrazní a udělá z takového využití kabelu neobvyklou a originální ozdobu.

Kabely jsou mnohými považovány za rušivý element, jejich ukrytí je ale možné řešit elegantně a nenápadně. Jednou z možností je také vytvořit v prostoru dominantní prvek, který od změti na podlaze odpoutá pozornost. Tím může být osvětlení, obraz či pěkná tapeta. Nebojte se doma experimentovat a užívejte si originální prostředí svého bytu nebo domu.

 

publikováno: 20. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.