Prevence bolestí zad a velké pohodlí, to je vodní postel


prevence-bolesti-zad-a-pohodli-to-je-vodni-postel

Kvalitu spánku ovlivňuje zejména postel. Její konstrukce i matrace může být vyrobena z různých materiálů, od těch tradičních až k těm méně obvyklým. Do kategorie originálních řešení je možné zařadit i vodní postel, které se připisují výborné zdravotní účinky. Jak taková postel vypadá a co lze považovat za její hlavní výhody a nevýhody?

Vodní postele byly ve své době hitem. V tuzemsku se to týká především období devadesátých let. Postupně však zájem o ně vymizel a objevily se spíše skeptické a kritizující názory, že takové řešení je nepraktické a jedná se jen o módní výstřelek. Pravdou ale je, že spousta lidí nedá na vodní postel dopustit a k jejímu využití se přiklánějí i někteří odborníci na pohybový aparát člověka.

Základem je speciální matrace s vodou

Je zcela zřejmé, co je podstatou vodní postele – samozřejmě speciální matrace. Poměrně zastaralý je typ, kdy je matrace pouze jakýmsi vakem na vodu (je neukotvená), moderní vodní postel má matraci rozdělenou na několik komor a vodní jádro, díky čemuž je zajištěn opravdový komfort takto řešeného lůžka. Pro vodní postele větších rozměrů je pak vhodnější matrace, která má dva vodní systémy, a tak je pohodlí dostatečné, i když na lůžku spí dva lidé.

Vodní postel – jak ovlivňuje spánek a lidské tělo?

Vodní postele jsou mnohými doporučovány pro jedinečný komfort, který nabízí. Voda v matraci je schopna kopírovat přesné linie těla, a tak mu dát oporu, co nikde netlačí. Na vodní posteli by se tak každý měl zbavit často otravného probouzení a převalování se v průběhu noci. Díky tomu, že se v matraci nedrží roztoči, je ideální pro alergiky a astmatiky, vodní lůžko představuje též relaxační metodu, jejímž prostřednictvím lze snáze odbourávat negativní stavy a stres. A je považována za prevenci bolestí zad a kloubů.

„Vodní postel lze vybírat dle tvrdosti matrace, kterou ovlivňují jednotlivé vrstvy výplně.“

Vzhledem k tomu, že voda v posteli se ohřívá (na cca 30 °C), často se v této souvislosti hovoří o nepříznivém působení na tvorbu spermií, které se může v dlouhodobém horizontu projevit i jako neplodnost.

Vodní postel je pro spoustu příznivců zázemím pro pohodlný a kvalitní spánek. Je ale nutné zdůraznit, že její cena se může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Nejlevnější typy lze pořídit za zhruba 15 000 Kč. Pokud vás vodní postel zlákala, určitě vybírejte modely od osvědčeného výrobce, který disponuje certifikáty a pozitivními referencemi, parametry těchto postelí se stejně jako jiný nábytek odvíjí od norem. Vyvarujete se tak nepříjemnostem v podobě poškození matrace, úniku vody apod. Pamatujte také na to, že na spánku se podílí i další vlivy, například to, kde postel stojí. O této problematice se více dozvíte ZDE.

 

publikováno: 29. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.