PR článek

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví je složitý, říkají reference


převod družstevního bytu

Bytová družstva většinou vlastní panelové či jiné bytové domy, které spravují na základě členských příspěvků členů družstva. Všichni členové družstva v něm vlastní podíl, který odpovídá velikosti jejich bytu. Stále však musí platit pravidelně nájemné, a proto se někteří z nich rozhodnou získat byt do osobního vlastnictví. Podmínkou tohoto převodu bývá splacení anuity, vyrovnání všech dluhů vůči družstvu a schválení členskou schůzí.

Možnost převodu do osobního vlastnictví zvyšuje cenu při prodeji družstevního bytu

Reference klientů společnosti PATREAL uvádějí, že se na trhu s nemovitostmi objevují družstevní byty, u nichž jejich majitelé slibují brzký převod do osobního vlastnictví. Některá bytová družstva skutečně své byty postupně převádějí do vlastnictví nájemníků, ale není to pravidlem. Pokud se rozhodnete investovat do koupě družstevního bytu, ověřte si majetkové poměry celého družstva. Indicii mohou poskytnout třeba ostatní obyvatelé domu. Jestliže bytové družstvo převedlo už některé byty v domě, je pravděpodobné, že v budoucnu převede také ten váš. Tyto informace použijete také při prodeji družstevního bytu, jelikož tím můžete výrazně zvýšit jeho cenu na trhu.

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

Každé bytové družstvo utváří svá vlastní pravidla pro vznik členství v družstvu, ale také pro jeho zánik, a zvláště pro zánik členství s převodem bytu do osobního vlastnictví. S každým takovým převodem se totiž snižuje hodnota majetku družstva, se kterým hospodaří. Převod bytu do osobního vlastnictví tedy není nárokem, nýbrž jeho uskutečnění záleží pouze na vůli členské schůze družstva. Obecně zle říci, že musí být splněny tyto podmínky:

Splacení anuity

Tímto termínem se označuje částka, kterou družstvo vynaložilo na výstavbu bytu. Celková cena výstavby budovy se tedy podle velikostí jednotlivých bytů rozdělí mezi všechny nájemníky domu. Reference klientů ukazují, že v případě koupě družstevního bytu se jedná o důležitý ukazatel ve vztahu k ceně.

Vyrovnání ostatních dluhů vůči bytovému družstvu

Kromě anuity může nájemník družstvu také dlužit za rekonstrukci domu, náklady na zateplení či výměnu oken. K těmto položkám se také připočítávají nezaplacené služby a energie. Při převodu bytu do osobního vlastnictví si připravte potvrzení o zaplacení všech jmenovaných položek, které například v podobě bankovních výpisů předložíte orgánům družstva.

Potvrzení o schválení členskou schůzí družstva

V některých větších družstvech není nutné, aby se členská schůze scházela, jelikož se souhlas s převodem nachází v jakési obecné podobě přímo v jeho stanovách. Pokud stanovy nic podobného neuvádějí, je nutné vznést návrh o schválení převodu před konáním členské schůze.

Převodem bytu do osobního vlastnictví to však nekončí

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví však není samospásný. Stále vám zůstává povinnost platit družstvu za služby, správu společných prostor nebo přispívat do fondu oprav domu, upozorňují odborníci se společnosti PATREAL.

publikováno: 12. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.