PR článek

Při prodeji garáže nepotřebujete nově znalecký posudek


Lenka Pokorná

I proces prodeje nemovitost podléhá státní kontrole, a to především ve formě placení tzv. daně z nabytí nemovitosti. Jelikož se jedná o výběr finančních prostředků do státní pokladny, dbá finanční úřad na to, aby vybraná částka skutečně odpovídala tržní ceně nemovitosti. Jediným způsobem, jak toho docílit, je vyžádání si od podávajících znalecký posudek, ve kterém se ohodnotí reálná cena prodávané nemovitosti. Tento dokument následně slouží jako podklad pro stanovení výše daně.

Klienty k realitní kanceláří PATREAL přivádí dobré reference a ochota pomoci

Celý proces prodeje nemovitosti nezahrnuje jen nalezení vhodného kupce. Do této složité transakce vstupují také různé státní úřady, které si kladou různé požadavky, aby prodej proběhl podle platné právní úpravy. Například finanční úřad požaduje zaplacení daně z nabytí nemovitostí, která se vypočítává jako 4 % z kupní ceny nemovitosti. V případě miliónových částek se může jednat o výraznou položku, proto se někdy objevují snahy o obcházení zákona. Prodávající a kupující si ve smlouvě sepíší jinou částku, než skutečně zaplatí. Právě proti tomu se finanční úřad bránil povinností vypracovat znalecký posudek.

Databáze cenových map finančního úřadu nahradila povinnost znaleckého posudku

V rámci zkvalitnění a zrychlení procesu prodeje nemovitostí zavedl finanční úřad iniciativu vytvoření cenových map všech území České republiky. Každá lokalita dostala ohodnocení cenové hladiny nemovitostí podle průměrné ceny všech nemovitostí, dostupnosti služeb v oblasti a dalších tržních mechanismů. Povinnost vypracování znaleckého posudku tedy zůstala jen pro velmi výjimečné nemovitosti. Například garáž představuje typově obvyklou budovu a znalecký posudek se tedy nevyžaduje. Ve městech se nachází běžně několik desítek garáží, které mají přibližně stejnou hodnotu, z čehož finanční úřad může bez problémů čerpat. Pokud potřebujete poradit o oblasti placení daně z nabytí nemovitosti, neváhejte se obrátit na zkušené makléře realitní kanceláře PATREAL, kteří mají kvalitní reference.

Daň může být i nižší než při tabulkově určené výši kupní ceny nemovitosti

V některých situacích může být skutečná tržní cena mnohem nižší než okolní nemovitosti a výpočet podle tabulek by výrazně převyšoval to, co by měl kupující zaplatit. Nemovitost se z nějakého důvodu stala znehodnocenou, například kvůli dlouhým létům chátrání nebo předchozí kriminální činnosti. V těchto případech realitní makléři společnosti PATREAL doporučují vypracování znaleckého posudku. Přestože se jedná o nákladnou záležitost, můžete ušetřit velkou sumu při placení daní.

publikováno: 8. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.