Při výběru koupelnové skříňky myslete na celkový styl interiéru


Koupelnové skříňky by měly pasovat do celkového vzhledu vaší koupelny. Při výběru koupelnových skřín

Typickým představitelem úložného prostoru v koupelně je skříňka, která může mít mnoho podob. Klasické a žádané jsou skříňky pod umyvadlem nebo zavěšené nad ním, ale výjimkou nejsou, zejména v dostatečných prostorech, i volně stojící koupelnové skříňky. Mohou mít spoustu doplňků a součástí – od zapuštěného umyvadla po zrcadlo, osvětlení či zásuvku pro holící strojek.

Koupelnová skříňka je nezbytností. O to více v případě, že vám vadí představa, jak máte vanu i umyvadlo osázené kosmetikou pro potřeby každodenní hygieny. Do koupelnové skříňky se schová všechno, co by mohlo způsobit nepořádek a chaos. A není to jen kosmetika. Vždyť v koupelně většina domácností uchovává i přípravky určené k údržbě a úklidu obydlí, různé hadry, mopy a kbelíky. A tak se koupelnová skříňka v otázce důležitosti dostává do stejné linie, v jaké je například umyvadlo nebo vana či sprchový kout. Není proto žádným překvapením, že koupelnové skříňky patří mezi nejžádanější koupelnový nábytek. Na co myslet při výběru?

Koupelnová skříňka musí ladit s interiérem, ale jen to nestačí

Mnozí se při nákupu koupelnového nábytku zaměřují pouze na účelnost, případně cenovou relaci, v níž se daná koupelnová skříňka nachází. Avšak faktorů, které se podílí na celkovém dojmu koupelny, kterou tvoří i sebemenší doplněk, je mnohem více. Při výběru koupelnové skříňky je tedy nutné ohlížet se především na:

  • její celkové rozměry (s ohledem na dispozice koupelny)
  • povrchovou úpravu (s ohledem na možnosti údržby)
  • konstrukční řešení (s ohledem na rozměry věcí, které hodláte do koupelnové skříňky ukládat)
  • systém dvířek (s ohledem na to, jak zasahují do prostoru)
  • materiál, ze kterého je vyrobena (s ohledem na specifické, nejen designové, vlastnosti daného materiálu)
  • vzhled, co by měl korespondovat se zbytkem koupelny (s ohledem na celkový styl interiéru)
  • možnost dovybavení doplňky nebo dokoupení stejného typu koupelnového nábytku (s ohledem na případné budoucí rozšíření apod.)

To jsou primární parametry, které byste měli brát v úvahu. Větší rozměry jsou praktické z hlediska více možností využití, ale pokud budou zasahovat ve velké míře do prostoru koupelny, pak bude koupelnová skříňka spíše překážkou než pomocníkem. Materiál skříňky pod umyvadlo ovlivní údržbu a náročnost čištění. Ani vzhled nepodceňujte. Možná se vám zalíbily některé moderní kousky, ale pokud je vaše koupelna stylem spíše starší, nevypadal by výsledek vůbec dobře.

Při výběru koupelnové skříňky se také můžete ohlížet na to, zda jde nějak uzpůsobit a doplnit. Znamená to například osazení zrcadlem, dodatečné přidání zásuvek, poliček apod. Dobré je také pátrat po tom, zda se ve stejném designu nabízí i ostatní druhy koupelnového nábytku. Vždy je samozřejmě lepší pořizovat celou sadu, kdy jsou jednotlivé díly stejného vzezření, než posléze pracně vyhledávat podobný nábytek.

Žádané je dřevo i plast

Nabídka trhu se skříňkami a obecně koupelnovým nábytkem je velmi obsáhlá, a tak je jasné, že i v otázce materiálu narazíte na několik možností, hojně vyhledávanými je samozřejmě speciálně upravené dřevo (či dřevotříska), laminát a plast – akrylát. Mimo to se do koupelen dostávají i exotické dřeviny, sklo, umělý kámen či mramor a nerez. Ať už zvolíte dřevo, nebo například trendy umělý mramor, zajímejte se o povrchovou úpravu, aby nebyla koupelnová skříňka po čase zničená působením vody a vlhkosti. 

Kvalitní koupelnová skříňka představuje v koupelně důležitý bod, který pomáhá této místnosti naplnit její funkční a praktické využití. Výběr koupelnové skříňky je značně obtížný, protože nabídka výrobců a prodejců je velmi pestrá. Pokud v ní ale nenajdete skříňku, jakou jste chtěli, můžete si ji nechat vyrobit na zakázku dle svého návrhu. Koupelnové skříňky na míru se tak dají i zabudovat podobně jako vestavěné skříně v ostatních místnostech. Nebojte se v koupelně experimentovat, vždy však s ohledem na vkus a účelnost.

 

publikováno: 19. 8. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.