Při výběru sekačky na trávu rozhoduje výkon i konstrukce


Při výběru sekačky na trávu rozhoduje výkon i konstrukce

I když je jaro ještě poměrně daleko, již teď se vyplatí přemýšlet o péči o zahradu, která se s přibývajícím teplem a s rostoucí intenzitou slunečního záření začne pomalu probouzet. Každý, kdo pozemek nenechává svému osudu, by měl vlastnit vybavení, s jehož pomocí se celková údržba usnadní. Sekačka na trávu se tak řadí mezi základní přístroje určené k péči o exteriér.

Výběr sekačky na trávu ale není zcela jednoduchý. Měl by se odvíjet od parametrů popisujících nejen způsob a četnost užívání, ale také povahu terénu, který bude sekačka upravovat. V současné době jsou na trhu k dostání sekačky na trávu různých kvalit, odlišných zpracování i výkonu. Na co tedy pamatovat při výběru sekačky na trávu?

Základní rozdělení: motorové a elektrické sekačky na trávu

Primární rozlišení těchto přístrojů tkví především v typu pohonu. Existují tak sekačky na trávu s benzínovým motorem a sekačky na trávu, jejichž chod zajišťuje elektřina. Netřeba zapomínat ani na akumulátorové druhy, které se, obdobně jako různé akumulátorové nářadí (vrtačka, šroubovák a další), v poslední době těší značné pozornosti a oblibě, protože v sobě kompromisem kombinují výhody obou základních typů, tedy mobilnost motorových sekaček a lehkost a tichých chod sekaček elektrických.

  • Motorové sekačky na trávu

U motorových lze očekávat celkově lepší výkon, který souvisí s objemem motoru. Jsou tak vhodnější pro velké, rozlehlé plochy a prostranství. Podle členitosti daného terénu se pak dále u sekačky na trávu volí, zda se jedná o typ s pojezdem (snazší ovládání), nebo bez pojezdu (do záběru je přístroj uváděn silou obsluhující osoby). Motorové sekačky na trávu přijdou vhod u pozemků nad cca 650 m2.

  • Elektrické sekačky na trávu

Elektrické sekačky na trávu jsou mezi běžnými uživateli značně rozšířené. Netřeba se starat o jejich provoz. Stačí zapojit přívodní kabel do zásuvky a sekačka je plně připravena. Pro plochy menší, o přibližné velikosti do 250 m2, jsou doporučovány přístroje se záběrem nože okolo 30 cm, pro plochy nad uvedenou hodnotu se pak lépe hodí sekačky na trávu se záběrem okolo 40 cm.

Důležitá je i konstrukce a typ žacího ústrojí sekačky na trávu

Nejen pohon jako takový úzce souvisí s druhem trávníku, k jehož údržbě bude vybraná sekačka sloužit. O nákupu by měla rozhodovat i konstrukce a typ žacího ústrojí. Čím bytelnější a robustnější šasi, tím samozřejmě lépe. Sledujte spoje, kvalitu materiálu a stabilitu. Co se týče žacích částí, jejich druh by měl korespondovat s konečným vzhledem trávníku, jakého chcete dosáhnout. Pro oblíbený anglický trávník se lépe hodí vřetenové sekačky na trávu, na hůře dostupná místa poslouží strunové. Rotační sekačky na trávu se pak zdají být vcelku univerzální.

Správným výběrem sekačky na trávu by však starost o trávník rozhodně neměla končit. Nezapomeňte na důležitou vertikutaci, o které se vše podstatné dozvíte v tomto článku. Krásný trávník je nejen vizitkou vaší domácnosti, ale také skvělým zázemím pro relaxaci, díky kterému se vaše zahrada promění v opravdový ráj na zemi.

 

publikováno: 14. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.